Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Seniora: Stulatka operowana na zaćmę? Uwaga, wiek nie jest barierą!

Agata Pustułka
103 lata miała pacjentka, której kardiochirurdzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu dwa lata temu wszczepili by-passy. Do zabiegu została zakwalifikowana, gdy przekroczyła setkę. Przez całe życie była okazem zdrowia.

W szpitalu przy Ceglanej w Katowicach w kwietniu tego roku operowano 102-latkę. Po operacji zaćmy pani Jadwiga odzyskała wzrok. Do katowickiego szpitala także trafiła 90- latka, którą w innej placówce zapisano na zabieg w 2017 roku...

Żyjemy coraz dłużej i medycyna musi dostosować się do leczenia coraz starszych pacjentów.

Statystyki mówią same za siebie. Liczba osób po 80. roku życia operowanych w szpitalu przy Ceglanej stale się zwiększa. Najwięcej operowanych jest osób, u których stwierdzono zaćmę. W tej chwili czas oczekiwania na zabieg to około 11 miesięcy. Rok temu chorych w wieku 80 plus było ponad 1500, zaś tylko w pierwszym półroczu tego roku aż 906.

- Wszystkim, bez względu na wiek, należy się komfort życia. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, zawsze kwalifikujemy do zabiegów. Przy zaćmie stosujemy mniej obciążające znieczulenie miejscowe - wyjaśnia doc. Ewa Mrukwa-Kominek, okulistka, zastępca dyrektora ds. medycznych Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach.

WSZYSTKO O ŚWIATOWYM DNIU SENIORA W DZ - ZOBACZ WIĘCEJ

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu najstarszym i najbardziej schorowanym pacjentom oferuje się bezpieczne operacje małoinwazyjne, np. przy wymianie zastawki aortalnej. Ta metoda pomaga ludziom z chorobami płuc, ale też chorym na astmę, przewlekłe zapalenie oskrzeli czy na pylicę, zwaną chorobą górników, u których ryzyko powikłań jest większe. Zwykle wiekowi towarzyszy wiele schorzeń. Dlatego trzeba ze szczególną precyzją i jak najmniejszym obciążeniem leczyć takich pacjentów.

Zastosowanie precyzyjnych metod zmniejsza ryzyko powikłań oddechowych, a rana szybciej się goi. Można szybciej wrócić do domu, do rodziny.

W województwie śląskim stworzono bardzo skuteczny system leczenia udarów mózgu, które są przede wszystkim schorzeniem osób starszych. W Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach-Ligocie od 9 lat stosuje się m.in. trombolizę dożylną, a od siedmiu lat leczenie trombolityczne wewnątrznaczyniowe, polegające na udrożnieniu naczynia zamkniętego przez skrzep (powoduje on zatrzymanie dopływu krwi do mózgu i w konsekwencji udar).

Zdaniem neurologa prof. Grzegorza Opali, obecnie największym wyzwaniem jest stworzenie odpowiedniego systemu rehabilitacji osób po udarze, bo statystycznie chorych będzie przybywać.

W 2035 roku mężczyźni będą żyli średnio ponad 77 lat, a kobiety prawie 83 lata. W Polsce jest już 800 tys. osób starszych wymagających stałej opieki. Według OECD, do 2050 r. koszty opieki nad starszymi wzrosną aż trzykrotnie. Choć dla lekarzy wiek nie jest barierą, to bywa barierą NFZ, co widać w zbyt małych nakładach na geriatrię, czyli dziedzinę medycyny zajmującą opieką nad osobami starszymi. Jest oczywiste, że opieka medyczna nad osobami starszymi jest kosztowna, ale koszty nie muszą stale rosnąć, jeśli skuteczniejsza będzie profilaktyka. Tu jednak tyle samo do powiedzenia mają lekarze, jak i pacjenci. Na szczęście zaczynamy coraz bardziej dbać o zdrowie.


*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Wszystkie barwy Niepodległości w obiektywach reporterów Dziennika Zachodniego ZDJĘCIA
*Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!