Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupik: Współczesny patriotyzm ma inny wymiar niż ten przed laty

dr Tomasz Słupik
Mikołaj Suchan
Rozmowa z dr Tomaszem Słupikiem, politologiem z Uniwersytetu Śl. w Katowicach

Jak można dzisiaj odczytać znaczenie słowa patriotyzm? Tak jak przed dziesięcioleciami czy może jednak współcześnie ma ono już zupełnie inny wymiar?
Sięgając do znaczenia bezpośredniego słowa patriotyzm, to po prostu umiłowanie własnej ojczyzny, w znaczeniu szerszym, globalnym, ale także tej małej ojczyzny, czyli najbliższego otoczenia, dzielnicy, ulicy. I tutaj trzeba przyznać, że patriotyzm bywa współcześnie wielowymiarowy. Nie można go jednoznacznie zaszufladkować i podać jego definicji.

Co to w takim razie tak naprawdę oznacza?
Dobrym przykładem są Stany Zjednoczone Ameryki, gdzie żyją miliony osób o różnym kolorze skóry, mówią różnymi językami i modlą się do różnych bogów, ale jednoczą ich konstytucyjne prawa i przywiązanie do historycznych tradycji USA, do hymnu, flagi. Wszystkiego tego, co jest tam utożsamiane właśnie z patriotyzmem.

W Polsce również mamy swoje biało-czerwone barwy. Mamy także Święto Niepodległości, a jednak każdy celebruje je na swój sposób. Sposób, który uznaje za najbardziej odpowiedni i najlepiej wyrażający przywiązanie do ojczyzny.
Wkraczamy tutaj po trosze w sferę nacjonalizmu, ale także historycznych uwarunkowań. Na Zachodzie nacjonalizm nie wszędzie postrzegany jest negatywnie, nie wszędzie wywołuje tak skrajne emocje jak u nas. Nie brakuje bowiem w naszym kraju osób, które rzeczywiście w pełni oddane są ojczyźnie, chcą jej bronić, jej służyć. Po prostu kochają ją ponad wszystko. Jest w tym wszystkim jednak małe ale... Bardzo często usuwają poza nawias wszystkich tych, którzy myślą nieco inaczej, którzy wyrażają swoje przywiązanie do ojczyzny w trochę mniej ekspresyjny sposób.

To głównie ludzie młodzi. To oznacza, że właśnie oni nieco inaczej postrzegają znaczenie słowa patriotyzm i identyfikują się z Polską inaczej niż przed dziesięcioleciami?
Rzeczywiście, młodzież traktuje dziś coraz częściej swoją małą i większą ojczyznę zdecydowanie bardziej w sposób popkulturowy. Kochają Polskę, ale wyrażają te uczucia w zupełnie odmienny sposób niż przed dziesięcioleciami. Identyfikują się na przykład ze swoimi sportowymi idolami, z zespołami reprezentującymi nasz kraj w rozgrywkach międzynarodowych, dopingują kadrę narodową.

A ludzie starsi, pamiętający czasy wojny, walki o niepodległość? Dla nich to chyba trudne do zaakceptowania?
Nie da się ukryć, że mamy w tym przypadku do czynienia z tak zwanym kodem kulturowym. Dla starszych osób przywiązanie do ojczyzny kojarzy się bowiem często właśnie z kulturą, literaturą, określonymi zachowaniami.
Rozmawiał: Piotr Sobierajski


*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Wszystkie barwy Niepodległości w obiektywach reporterów Dziennika Zachodniego ZDJĘCIA
*Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!