Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wygrać przetarg, a potem jakoś to będzie. Opóźnienia na placach budowy w woj. śląskim

Michał Wroński
Lata doświadczenia nie ocaliły Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego Budus. Firma nie zdoła już ukończyć basenu Aquarius w Zabrzu i 4. peronu dworca PKP w Katowicach.
Lata doświadczenia nie ocaliły Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego Budus. Firma nie zdoła już ukończyć basenu Aquarius w Zabrzu i 4. peronu dworca PKP w Katowicach. arc. DZ
Wygrać przetarg, a potem jakoś to będzie, czyli skąd się biorą coraz to nowe opóźnienia na placach budowy w całym województwie śląskim. Kłopoty są w Katowicach, Zabrzu, Rudzie Śląskiej i Bielsku-Białej

Do poniedziałku powinna się planowo zakończyć budowa trasy S69, między obwodnicą Bielska-Białej a Żywcem. Na dotrzymanie tego terminu nie ma jednak szans - jeszcze w lipcu wykonawca inwestycji, Polimex-Mostostal, wystąpił do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z wnioskiem o dodatkowe 340 dni na dokończenie budowy.

- Na razie nie podjęliśmy jeszcze decyzji w tej sprawie. Wciąż trwa analiza wniosku - mówi Dorota Marzyńska-Kotas, rzeczniczka katowickiego oddziału GDDKiA.

Opóźnienie to efekt problemów finansowych wykonawcy. Kłopoty ma jednak nie tylko Polimex, ale też inne firmy realizujące ważne inwestycje w regionie. Scenariusz zwykle jest taki sam - najpierw wygrana w przetargu, w którym decydującym kryterium jest cena, potem zimny prysznic, kiedy okazuje się, że zmieszczenie się w zaproponowanej kwocie graniczy z cudem, a kiedy dochodzą jakieś nieprzewidziane okoliczności (droższe materiały, kłopoty z uzyskaniem kredytu lub eskalacja żądań wierzycieli), to przedsięwzięcie zaczyna się walić.

Cena nie musi być najważniejsza

Anita Wichniak-Olczak, rzeczniczka prasowa Urzędu Zamówień Publicznych:
Cena nie musi być wcale jedynym kryterium oceny ofert złożonych przez startujące w przetargu firmy. W praktyce tak często się dzieje, ale prawo zamówień publicznych wylicza cały katalog kryteriów, które mogą być zastosowane w takiej sytuacji.

Poza ceną mogą to być jakość, funkcjonalność, parametry techniczne, zastosowanie najlepszych dostępnych technologii w zakresie oddziaływania na środowisko, koszty eksploatacji, serwis oraz termin wykonania zamówienia. To zamawiający określa w specyfikacji przetargu, jakie kryteria będzie brał pod uwagę przy wyborze oferty. Później musi oczywiście się ich trzymać. Jeśli zatem w specyfikacji wpisze, że decydującym kryterium będzie cena, to nie może dokonać wyboru oferty w oparciu o jakieś inne czynniki - w takiej sytuacji byłoby to niezgodne z przepisami.


*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Wszystkie barwy Niepodległości w obiektywach reporterów Dziennika Zachodniego ZDJĘCIA
*Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!