Światowy Dzień Seniora: Jeśli jesteś seniorem, to masz swoje...

  Światowy Dzień Seniora: Jeśli jesteś seniorem, to masz swoje prawa

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Światowy Dzień Seniora: Jeśli jesteś seniorem, to masz swoje prawa

  ©arc.

  Większości emerytów nie przelewa się i wielu w nich z trudem wiąże koniec z końcem. Takie są realia. Warto więc wiedzieć, z jakich ulg - a nie wszyscy o nich wiedzą - można skorzystać, by jakość podreperować budżet.
  Światowy Dzień Seniora: Jeśli jesteś seniorem, to masz swoje prawa

  ©arc.

  Zgodnie z różnymi ustawami, rozporządzeniami i uchwałami samorządów, seniorom przysługują m.in. ulgi i zwolnienia w podatkach i opłatach urzędowych. Oto najważniejsze.

  Osoby powyżej 70. roku życia nie płacą w ogóle za wystawienie paszportu, a emeryci, którzy nie ukończyli tego wieku oraz ich małżonkowie (jeśli są na ich utrzymaniu) mają 50 procent zniżki.

  W większości polskich miast seniorzy po 70.
  roku życia mogą poruszać się po swoim mieście za darmo. Natomiast seniorzy, którzy nie ukończyli 70-tki, a są w wieku emerytalnym mogą skorzystać z 40-50 proc. (wysokość zniżki zależy od władz miasta) zniżki na przejazdy miejskimi środkami transportu. Starając się o taką zniżkę należy tylko pamiętać, aby mieć przy sobie legitymację ZUS lub inny dokument potwierdzający pobieranie świadczeń emerytalnych oraz inny dokument tożsamości ze zdjęciem. Zniżki można otrzymać podróżując także pociągiem czy samolotem.

  WSZYSTKO O ŚWIATOWYM DNIU SENIORA W DZ - ZOBACZ WIĘCEJ

  Osoby, które ukończyły 75 lat są całkowicie zwolnione z opłat abonamentowych RTV. Aby udokumentować takie prawo wystarczy jedynie dowód osobisty. Młodsi seniorzy także mogą liczyć na taką ulgę, ale muszą spełnić bardziej szczegółowe warunki. Z opłaty zwolnione są osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym, ogłaszanego przez GUS. Z opłat abonamentowych zwolnieni są także kombatanci oraz inwalidzi wojenni i wojskowi (całkowity wykaz osób zwolnionych z opłat można znaleźć na stronie internetowej Poczty Polskiej: www.poczta-polska.pl.)

  W większości gmin seniorzy zwolnieni bywają z opłat za posiadanie psa Mogą także liczyć na tańsze leki w niektórych aptekach, a niektóre banki oferują seniorom specjalne konta, których utrzymanie kosztuje mniej.
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Wszystkie barwy Niepodległości w obiektywach reporterów Dziennika Zachodniego ZDJĘCIA
  *Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama