Osiedle Awaryjne w Jaworznie zostanie wyburzone

    Osiedle Awaryjne w Jaworznie zostanie wyburzone

    Ania Zielonka

    Dziennik Zachodni

    Aktualizacja:

    Dziennik Zachodni

    Władysław Pajetka na Sportową przewiózł pierwsze meble
    1/2
    przejdź do galerii

    Władysław Pajetka na Sportową przewiózł pierwsze meble ©anna zielonka

    Mieszkańcy osiedla Awaryjnego w Jaworznie siedzą na walizkach. Ale nadal nie wiedzą, kiedy w końcu przeprowadzą się do nowych bloków w centrum miasta. A przecież za kilka miesięcy całe Awaryjne ma zostać zrównane z ziemią. Na jego miejscu stanie olbrzymi, mający prawie 1000 MW, blok energetyczny Elektrowni Jaworzno III Elektrownia II.
    Nowe osiedle wybudował koncern Tauron Wytwarzanie. Już w październiku bloki miały zostać oddane mieszkańcom - właścicielom mieszkań i gminie Jaworzno, która na Awaryjnym ma swoje komunalki.

    Klucze do swoich nowych "M" z opóźnieniem dostali jednak tylko członkowie wspólnoty mieszkaniowej. Dopiero teraz rozpoczynają przeprowadzkę. Tymczasem mieszkańcy komunalek wciąż nie wiedzą, co mają robić. Ani Urząd Miejski w Jaworznie, ani Tauron Wytwarzanie nie podają dokładnej daty przeprowadzki. Nie doszło nawet do podpisania umowy notarialnej między gminą a koncernem.

    - Jest listopad, a my dalej nie wiemy, co i jak, i nikt nam nie chce udzielić informacji - skarży się pani Agnieszka, która wynajmuje mieszkanie od gminy. Jaworzniccy urzędnicy twierdzą, że czekają na ruch Tauronu.

    A co na to koncern? - Zakończył się odbiór techniczny budynków. Mieszkania zostaną udostępnione miastu jeszcze w tym roku - stwierdza krótko Patrycja Hamera, rzeczniczka Tauron Wytwarzanie.

    Nieoficjalnie mówi się o usterkach w blokach komunalnych. Wśród mieszkańców krążą pogłoski o grzybie, który pojawił się na ścianach. Tauron jednak tych wieści nie potwierdza. Hamera informuje tylko, że powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Jaworznie, 3 września wydał pozwolenie na użytkowanie bloków przy ul. Sportowej.

    - Jeżeli mieszkańcy będą zgłaszać usterki, zostaną one na bieżąco usunięte - dodaje.

    Tymczasem na osiedlu Awaryjnym życie powoli zanika. Zlikwidowano już ogródki działkowe, a w tym tygodniu drogowcy zdemontowali wiatę przystankową. Jak twierdzą, zrobili to ze względów bezpieczeństwa, bo zadaszenie było zdewastowane.

    Gdy zniknie osiedle, rozpocznie się budowa bloku energetycznego. Ta ruszy, gdy poznamy firmę, która zbuduje obiekt. Najtańszą ofertę w przetargu złożyło chińskie konsorcjum COvEG - CNEEC - 4,9 mld zł. A inne: Konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa - 5,41 mld zł, SNC-Lavalin Polska, SNC-Lavalin, Hitachi Power Europe - 5,9 mld zł, a Alstom Power i Alstom Power Systems - 5,966 mld zł.
    *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
    *Wszystkie barwy Niepodległości w obiektywach reporterów Dziennika Zachodniego ZDJĘCIA
    *Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]

    Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

    Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

    Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

    Komentarze

    Dodajesz komentarz jako: Gość

    Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

    Liczba znaków do wpisania:

    zaloguj się

    Najnowsze wiadomości

    Zobacz więcej

    Najczęściej czytane

    DZ poleca

    Wideo