Zamek Piastowski w Raciborzu przeżywa oblężenie

  Zamek Piastowski w Raciborzu przeżywa oblężenie

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zamek Piastowski w Raciborzu

  Zamek Piastowski w Raciborzu ©Aleksander Król

  Kto dawno nie był w Raciborzu, a pamięta, jak jeszcze pięć lat temu wyglądał Zamek Piastowski, dziś odwiedzając siedzibę śląskich Piastów przeżyje szok. W miejscu sypiących się murów, zarośniętego chwastami dziedzińca i przejmującej ciszy zapomnianego zabytku, znajdzie podświetlane elewacje, żyrandole i radosny gwar, który znów słychać w odnowionych książęcych komnatach.
  Zamek Piastowski w Raciborzu

  Zamek Piastowski w Raciborzu ©Aleksander Król

  Chyba nawet sami raciborzanie nie wierzyli, że się uda, ale cuda, a szczególnie gdy pomoże Unia (przeznaczyła na odbudowę zamku 5 mln euro), jak widać się zdarzają.

  I teraz "forteca" Mieszka I, dzielnicowego władcy Polski, znów przeżywa oblężenie, tyle że turystów. Rekord padł w sierpniu. - W ciągu miesiąca odwiedziło nas ponad 4,4 tys. osób. Dawna siedziba Piastów Górnośląskich znajduje się coraz częściej w programie zorganizowanych wycieczek z całej Europy - przyznaje Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Rozwoju Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.
  Najwięcej turystów odwiedza raciborski zamek przez weekend, bo praktycznie w każdy coś się tu dzieje. Akurat w tę niedzielę u Piastów odbędzie się koncert "Piosenki na zamku czar..." (godz. 17). Regularnie organizowane są tu jarmarki, pokazy średniowieczne albo noce z duchami. Przy okazji każdej wizyty w Raciborzu można przymierzyć 15-kilogramową husarską zbroję pocztowego z XVI-XVII wieku, albo "powywijać" karabelą, czyli lekką i ozdobną szablą szlachty polskiej. Wystaw i eksponatów, takich jak np. ząb mamuta wyłowiony z Odry, ciągle tu przybywa.

  Zamek można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 9 do 16, a w weekendy od 10 do 18. Warto wcześniej zadzwonić i zapytać, o której oprowadzi nas przewodnik. Zdarza się, że robią to także studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Telefon: 32/700 60 52.
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Wszystkie barwy Niepodległości w obiektywach reporterów Dziennika Zachodniego ZDJĘCIA
  *Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama