Ważne
  Parafia z mysłowickiej dzielnicy Ławki wygrała plebiscyt na...

  Parafia z mysłowickiej dzielnicy Ławki wygrała plebiscyt na najpiękniejszy kościół

  Paweł Szałankiewicz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Parafia z mysłowickiej dzielnicy Ławki wygrała plebiscyt na najpiękniejszy kościół

  ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Kiedy wjeżdża się do Ławek, dzielnicy Mysłowic, to aż trudno uwierzyć, że parafia Ciała i Krwi Pańskiej z tak niewielkiej miejscowości (według najnowszych danych, niecałe tysiąc parafian) mogła zdobyć ponad 41 tysięcy głosów w plebiscycie "Dziennika Zachodniego" na najładniejszy kościół województwa.
  Parafia z mysłowickiej dzielnicy Ławki wygrała plebiscyt na najpiękniejszy kościół

  ©Arkadiusz Ławrywianiec

  - Bo też tych głosów z naszej parafii było może 10-15 procent, a reszta z innych parafii - śmieje się proboszcz ks. Stanisław Achtelik.

  Może zabrzmi to nieco trywialnie, ale większość głosów, oddanych w plebiscycie na małą parafię z Ławek, to zasługa poczty pantoflowej i po prostu dobrych znajomości. Przede wszystkim głosowały całe rodziny i... rodziny rodzin. Po drugie, przez pięć lat w parafii były organizowane oazy oraz grupy modlitewne. Jak zaznacza ks. Achtelik, dzięki temu uzbierało się kilka tysięcy ludzi związanych mniej lub bardziej z parafią.

  - Dzwoniliśmy do znajomych animatorów oaz z Tarnowskich Gór, którzy jak widać bardzo dobrze to rozreklamowali - mówi ks. Achtelik.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  Najpiękniejsze kościoły woj. śląskiego znajdziesz TUTAJ


  Tu jest nasze miejsce


  To jednak tylko połowa sukcesu. Bo wystarczy w niedzielny poranek spotkać się z mieszkańcami Ławek, pójść z nimi na mszę, porozmawiać z nimi. Każdy z nieukrywaną dumą wypowiada się o swojej parafii. Parafii, która jest jedną z młodszych w regionie, bo istnieje od 1993 roku.

  - Widzi pan, jak tu jest. Pięknie. Dużo zieleni, pięknych krzewów i ksiądz taki bardzo w porządku - chwali Henryk Oleś, mieszkaniec, członek parafii.

  Obaj przyznają, że obecny wygląd kościoła i całego otoczenia to również zasługa parafian. Nikt nie unika drobnych prac na rzecz parafii. Do koszenia trawy, przycinania krzewów to ustawiają się nawet kolejki! - Ja właściwie kosiarki w ręce nie miałem od wielu lat. Nawet nie muszę pilnować parafian. Sami się dogadują między sobą i dbają o teren parafii - mówi ze śmiechem ks. Achtelik. On zresztą dla parafian stał się kimś ważnym. Jak podkreślają Krzysztof i Barbara Twardziko- wie, kościół to parafianie i proboszcz. - A on potrafi nas przyciągnąć - mówią mieszkańcy południowej dzielnicy Krasowy.

  Wszyscy jeżdżą do Ławek


  Grzegorz Stolorz również co tydzień dojeżdża do Ławek na msze. Wśród zalet miejscowej parafii wymienia kościół, w którym nie ma przepychu, co sprzyja modlitwie, i sposób prowadzenia każdej mszy. - Ks. Achtelik prowadzi je spokojnie, bez pośpiechu. Poza tym tutejsza społeczność jest niezwykła. Zżyta, zawsze działająca razem. Tu jest tak, jak powinno być - zachwyca się.

  Taka opinia nie zaskakuje prof. Marka Szczepańskiego, socjologa Uniwersytetu Śląskiego. Szczepański podkreśla, że małe wspólnoty bardziej się potrafią zmobilizować do działania niż te większe.

  - Tutaj parafianie tworzą wspólnotę. Są silnie związani z kościołem i samym farorzem, gospodarzem swojej parafii. Występuje w nich wyższa integracja, bo mają poczucie, że są parafią - podkreśla.

  Przed księdzem nie ma tajemnic


  Elżbieta Błotko ze swoją parafią czuje się bardzo silnie związana i to nie tylko ze względu na wspólnotę. - Proboszcz ma z nami dobry kontakt. Można przyjść do niego z problemem o każdej porze dnia i nocy. Zawsze pomoże - opowiada.

  Ks. Achtelik nie zaprzecza, ale też od razu podkreśla, że nie wtrąca się w niczyje życie, nie interesuje plotką. - Zmienia się to dopiero wtedy, gdy ktoś przychodzi do mnie ze swoimi sprawami. Wiem, że ludzie mają do mnie zaufanie i wiedzą, że otrzymają pomoc - mówi ks. Achtelik.

  To jednak potrwa jeszcze tylko kilka lat, bo proboszcz, który stworzył tę parafię niemal od podstaw, chce się udać na zasłużoną emeryturę. I nie martwi się tym, że po jego odejściu parafia przestanie funkcjonować tak jak teraz.

  - Bo parafii nie buduje się dla księdza tylko dla siebie i tych, którzy po was przyjdą - kończy proboszcz parafii z Ławek.
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Wszystkie barwy Niepodległości w obiektywach reporterów Dziennika Zachodniego ZDJĘCIA
  *Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ławki

   ledziniok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   jestem za ławcoki to bardzo fałszywi ludzie który mikieruje ksiądz, tajne bojówki mocherów załatwiły głosy i wygrała ta niby świątynia

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uczciwy konkurs

   Maks (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 47

   "to zasługa poczty pantoflowej i po prostu dobrych znajomości". Nie wiedziałem, że ksiądz i parafianie mają takie znajomości w krajach azjatyckich oraz w ameryce południowej... Ciekawe, żę...rozwiń całość

   "to zasługa poczty pantoflowej i po prostu dobrych znajomości". Nie wiedziałem, że ksiądz i parafianie mają takie znajomości w krajach azjatyckich oraz w ameryce południowej... Ciekawe, żę większość głosów pochodziła z tamtych regionów. No cóz pogratulować tylko.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciemnota

   Alfons (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 70

   Jak by take SZPITALE budowali to by ludzie mieli pozytek!!!! A w tyj budzie zykaja 24godziny i co majom? GOWNO!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kosciół z betonowej płyty wygrywa konkurs na najpiekniejszą budowle

   zorro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 62

   to chyba jakaś kpina albo żart . kto ten psudo konkurs wymyslił .jezeli cuda architektury sprzed stu i jeszcze wiecej lat przegrywaja z blokiem to czemu ten konkurs miał słuzyc .jezeli ktos...rozwiń całość

   to chyba jakaś kpina albo żart . kto ten psudo konkurs wymyslił .jezeli cuda architektury sprzed stu i jeszcze wiecej lat przegrywaja z blokiem to czemu ten konkurs miał słuzyc .jezeli ktos chociarz raz wszedł na strone konkursu to mógł zauwazyc naprawde okazałe budowle przepiekne koscioły zaprojektowane przez wybitnych specjalistów w tamtych czasach a tu co tu wygrywa budowla z wielkiej płyty budynek jakich wiele na osiedlach mieszkaniowych .zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama