Grupa Beskidzka GOP świętuje dziś swoje 60-lecie! [ZDJĘCIA]

  Grupa Beskidzka GOP świętuje dziś swoje 60-lecie! [ZDJĘCIA]

  KLM

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W listopadzie 1952 roku 32 osoby ukończyły szkolenie, które zostało zorganizowane w Szczyrku w Domu Wypoczynkowym PTTK Goplana. Ta ekipa tworzyła Narciarskie
  1/6
  przejdź do galerii

  W listopadzie 1952 roku 32 osoby ukończyły szkolenie, które zostało zorganizowane w Szczyrku w Domu Wypoczynkowym PTTK Goplana. Ta ekipa tworzyła Narciarskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. ©materiały gupy beskidzkiej gopr

  Są niezawodni, profesjonalnie wyszkoleni i świetnie zorganizowani. Beskidzcy ratownicy już od 60 lat niosą pomoc turystom i narciarzom.
  Historia Beskidzkiej Grupy GOPR sięga 1951 roku. Właśnie wtedy w Oddziale PTTK w Bielsku-Białej pojawił się pomysł utworzenia grupy odpowiednio przeszkolonych osób mogących nieść pomoc turystom i narciarzom, których coraz więcej zaczęło pojawiać się w Beskidach. W efekcie w sezonie zimowym 1952/53 zostało uformowane Narciarskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W listopadzie 1952 roku w Szczyrku odbyło się kilkudniowe szkolenie, które ukończyły 32 osoby.
  Głównie narciarze, taternicy i gospodarze schronisk. Tuż po nim odbyło się zebranie organizacyjne Beskidzkiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego PTTK. Zaczynali mając na wyposażeniu rower, motocykl jawa, a później samochód marki Lublin. Po 60 latach ratownicy z Beskidów mogą pochwalić się nowoczesnym sprzętem, opanowaniem profesjonalnych technik ratowniczych, świetnym systemem szkolenia, i modelowymi rozwiązaniami, czego dowodem jest m.in. porozumienie podpisane z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Dziś świętowanie beskidzcy goprowcy rozpoczną w szczyrkowskim kościółku pw. św. Jakuba, skąd przeniosą się do hotelu Orle Gniazdo. Tam zostanie podsumowany sezon, a kandydaci na ratowników złożą przyrzeczenia. Grupa Beskidzka GOPR to największa grupa w Polsce.

  Nie zmieniło się zaangażowanie


  Rozmowa z Jerzym Siodłakiem, naczelnikiem Grupy Beskidzkiej GOPR
  Co po 60 latach warto wiedzieć o Grupie Beskidzkiej?
  To największa grupa w Polsce, nie tylko pod względem liczby ratowników, ale obszaru działania i ilości interwencji w ciągu roku. To np. wyprawy ratunkowe, interwencje na stokach i przy sportach ekstremalnych.

  Wiele się zmieniło przez te 60 lat?


  Zestawiając ratownictwo górskie z tym sprzed 60 laty to tak, jakby zestawić wynalezienie koła z rakietą. To ogromna przepaść między środkami transportu, czy poziomem szkolenia. Ale jedno się nie zmieniło: społeczne zaangażowanie ratowników. Bo ponad 90 procent kadry to wolontariusze, ochotnicy, którzy poświęcają swój wolny czas, niejednokrotnie kosztem swojej rodziny.
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Wszystkie barwy Niepodległości w obiektywach reporterów Dziennika Zachodniego ZDJĘCIA
  *Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dziwnie się patrzy.

   Góral. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 43

   Dawno niewidziałem tak dużej grupy ludzi serdecznie uśmiechniętych.
   No, ale wtedy niebyło jeszcze Pisu to zrozumiałe.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama