Śląsk i Zagłębie mają internetowe encyklopedie [ZOBACZ]

  Śląsk i Zagłębie mają internetowe encyklopedie [ZOBACZ]

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ślonsko Wikipedyjo
  1/3
  przejdź do galerii

  Ślonsko Wikipedyjo ©internet

  Śląsk i Zagłębie mają swoje encyklopedie w internecie. Co w nich można znaleźć? CZYTAJ TUTAJ
  W czwartek minęło sto lat od urodzin radiowego sprawozdawcy sportowego Witolda Dobrowolskiego, wczoraj obchodziliśmy rocznicę bitwy pod Krzywopłotami, a dziś mijają 72 lata od aresztowania przez Niemców członków organizacji Orła Białego - właśnie o takich, najczęściej zapomnianych lub w ogóle nieznanych momentach historii regionu przypomina Zagłębiakom WikiZagłębie, czyli zagłębiowska encyklopedia internetowa. Dziś jest już w niej 4270 haseł oraz 3 tysiące zdjęć - historycznych i współczesnych.

  To już 900 tysięcy odsłon


  Portalem opiekuje się Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. W sobotę, 17 listopada, o godz. 17 w barze Rino przy ul. Pawiej w Sosnowcu odbędzie się kolejne spotkanie redaktorów portalu.

  - Ta internetowa encyklopedia regionu tworzona jest społecznie przez wolontariuszy. Chcemy zebrać w jednym miejscu jak najwięcej rozproszonych dotąd informacji na temat Zagłębia - wyjaśnia Dariusz Jurek, szef FdZD.

  Zagłębiowskie hasła w sieci przeglądać można już od roku. W tym czasie portal zanotował blisko 900 tys. odsłon. Zarejestrowanych piszących jest blisko sto osób, a aktywnie w redagowaniu nowych haseł uczestniczy kilkanaście.

  Patriotyzm jutra


  Zagłębiowskiej encyklopedii mogłoby nie być, gdyby nie projekt "Poznajemy Zagłębie", który wziął udział w organizowanym przez Muzeum Historii Polski programie "Patriotyzm jutra".

  Wśród kilkuset zgłoszeń projekt z Zagłębia został oceniony wysoko i otrzymał dofinansowanie, bo encyklopedia to także koszty techniczne. Na portalu, oprócz tradycyjnych haseł, można też zapoznać się m.in. z Biblioteką Zagłębiaka, czyli zbiorem bibliografii regionalnej. Z portalem współpracują też m.in. muzea z Sosnowca i Dąbrowy Górniczej, a także Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej.

  - Cały czas jesteśmy na etapie rozruchu. Potrzeba wielkiego zaangażowania - ocenia Dariusz Jurek.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to wszystko Slask !

   Podpisovsky (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 31

   Z tego co wiem to w Wilamowicach sa (byly) nawet 2 jezyki.
   Mysle, ze RAS powinien tez troche poprzec / podeprzec, przynajmniej symbolicznym gestem/aktem/slowem, i wilamowicki oraz czeski i...rozwiń całość

   Z tego co wiem to w Wilamowicach sa (byly) nawet 2 jezyki.
   Mysle, ze RAS powinien tez troche poprzec / podeprzec, przynajmniej symbolicznym gestem/aktem/slowem, i wilamowicki oraz czeski i morawski (w tym takze "bohemoslaski") itp.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama