Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląsk i Zagłębie mają internetowe encyklopedie [ZOBACZ]

Tomasz Szymczyk
Ślonsko Wikipedyjo
Ślonsko Wikipedyjo internet
Śląsk i Zagłębie mają swoje encyklopedie w internecie. Co w nich można znaleźć? CZYTAJ TUTAJ

W czwartek minęło sto lat od urodzin radiowego sprawozdawcy sportowego Witolda Dobrowolskiego, wczoraj obchodziliśmy rocznicę bitwy pod Krzywopłotami, a dziś mijają 72 lata od aresztowania przez Niemców członków organizacji Orła Białego - właśnie o takich, najczęściej zapomnianych lub w ogóle nieznanych momentach historii regionu przypomina Zagłębiakom WikiZagłębie, czyli zagłębiowska encyklopedia internetowa. Dziś jest już w niej 4270 haseł oraz 3 tysiące zdjęć - historycznych i współczesnych.

To już 900 tysięcy odsłon

Portalem opiekuje się Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. W sobotę, 17 listopada, o godz. 17 w barze Rino przy ul. Pawiej w Sosnowcu odbędzie się kolejne spotkanie redaktorów portalu.

- Ta internetowa encyklopedia regionu tworzona jest społecznie przez wolontariuszy. Chcemy zebrać w jednym miejscu jak najwięcej rozproszonych dotąd informacji na temat Zagłębia - wyjaśnia Dariusz Jurek, szef FdZD.

Zagłębiowskie hasła w sieci przeglądać można już od roku. W tym czasie portal zanotował blisko 900 tys. odsłon. Zarejestrowanych piszących jest blisko sto osób, a aktywnie w redagowaniu nowych haseł uczestniczy kilkanaście.

Patriotyzm jutra

Zagłębiowskiej encyklopedii mogłoby nie być, gdyby nie projekt "Poznajemy Zagłębie", który wziął udział w organizowanym przez Muzeum Historii Polski programie "Patriotyzm jutra".

Wśród kilkuset zgłoszeń projekt z Zagłębia został oceniony wysoko i otrzymał dofinansowanie, bo encyklopedia to także koszty techniczne. Na portalu, oprócz tradycyjnych haseł, można też zapoznać się m.in. z Biblioteką Zagłębiaka, czyli zbiorem bibliografii regionalnej. Z portalem współpracują też m.in. muzea z Sosnowca i Dąbrowy Górniczej, a także Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej.

- Cały czas jesteśmy na etapie rozruchu. Potrzeba wielkiego zaangażowania - ocenia Dariusz Jurek.

O Śląsku po śląsku

Swoją encyklopedię - już oficjalnie nazwaną Wikipedią - mają też Ślązacy. Śląska encyklopedia powstała wówczas, gdy Biblioteka Kongresu USA nadała śląszczyznie kod SZL. Redaktorzy śląskiej Wikipedii zdecydowali, że chcą być neutralni światopoglądowo.

- Chcemy przedstawiać najbardziej kontrowersyjne tematy z różnych punktów widzenia - mówi Maciej Wójcik, jeden z redaktorów encyklopedii.

Jak mówi Maciej Wójcik, istnienie śląskiej Wikipedii jest pomijanie przez środowiska dążące do autonomii regionu.

- Z jednej strony mnie to martwi, a z drugiej cieszy, bo świadczy o naszej neutralności. Traktujemy to jako projekt, który nie angażuje się w politykę - przyznaje Wójcik. - To taka praca organiczna dla Śląska, żeby kultura i język nie zaginęły - dodaje.

Pierwsze hasło w śląskiej Wikipedii pojawiło się 8 maja 2008 r. Wcześniej po śląsku można było czytać również na polskiej Wikipedii i to ten fragment wiedzy stał się zalążkiem osobnej encyklopedii.

- Śląską Wikipedię redaguje około 30 stałych edytorów oraz współpracownicy. Dziennie notujemy 20 tysięcy wejść na nasz portal - dodaje Wójcik.

Język, w jakim napisane zostały hasła śląskiej Wikipedii, to tzw. dialekt centralny. Użytkownicy mają jednak możliwość przełączenia się na inną pisownię śląszczyzny.

Jest encyklopedia, będzie język?

Istnienie śląskiej Wikipedii to jedna z przesłanek, dzięki której gwara śląska może zostać uznana za język regionalny.

- To dowód na to, że ta mowa żyje - mówi Marek Plura, poseł Platformy Obywatelskiej, który walczy o uznanie śląszczyzny za język. - To bardzo dobry pomysł, bo podtrzymuje zasób słownictwa, który odziedziczyliśmy po przodkach i inspiruje do tego, by tworzyć nowe słowa. Dzięki temu można też przestać się wstydzić rozmowy po śląsku na tematy poważne - uważa poseł Plura.

Miejskie kompedia w sieci

Na utworzenie swoich stron w ramach Wikipedii decydują się też miasta. Specjalnymi portalami - czyli stronami prezentującymi najciekawsze i najlepsze treści razem z linkami - mogą się w naszym województwie pochwalić m.in. Katowice i Jastrzębie-Zdrój.

Śląska Wikipedia

Mówi Paweł Zienowicz, rzecznik Stowarzyszenia Wikimedia Polska:
W śląskiej Wikipedii jest zarejestrowanych 7486 użytkowników, gdy tymczasem w drugiej regionalnej, kaszubskiej, użytkowników jest 5656. Projekty językowe uruchamiane są wtedy, jeśli jest choć kilka osób, które chcą gromadzić wiedzę w danym języku. Ślązacy i Kaszubi robią to z powodzeniem. Może dzięki temu następne pokolenie lepiej pozna kulturę i dorobek swoich przodków, a oba języki unikną losu umierającego wilamowickiego. TOS


*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Wszystkie barwy Niepodległości w obiektywach reporterów Dziennika Zachodniego ZDJĘCIA
*Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Śląsk i Zagłębie mają internetowe encyklopedie [ZOBACZ] - Dziennik Zachodni