Uwaga smog! Normy na Śląsku przekroczone o 600 proc....

  Uwaga smog! Normy na Śląsku przekroczone o 600 proc. [PROGNOZA]

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jakość powietrza
  1/5
  przejdź do galerii

  Jakość powietrza ©ARC

  Jak informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, normy pyłu zawieszonego w powietrzu zostały wielokrotnie przekroczone. Lekarze zalecają pozostanie w domach osobom z dolegliwościami płucnymi i alergikom. Sytuacja drastycznie pogorszyła się w czwartek, lekką poprawę odczujemy dopiero w niedzielę.
  Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach poinformował że w dniu 15.11.2012r. wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach w Rybniku o 668%, Wodzisławiu o 276%, Sosnowcu o 244%, Zabrzu o 244%, Gliwicach o 238%, Tychach o 238%, Żywcu o 166%, Katowicach o 138%, Częstochowie o 74%, Bielsku-Białej o 64%.

  W związku z przekroczeniami opublikowano powiadomienie z zaleceniami i wyszczególnieniem grup ludności najbardziej narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego.

  W piątek województwo będzie nadal pod wpływem odsuwającego się na wschód wyżu barycznego znad zachodniej Ukrainy. Rano, wieczorem i nocą silniejsze zamglenia oraz lokalnie mgły, ograniczające widoczność. W ciągu dnia zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna od 7 do 9 st. C, na szczytach Beskidów od 5 do 7 st. C. Wiatr słaby, południowo-zachodni. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego będzie nadal niekorzystna. Będą występować przekroczenia poziomu dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego PM10, w obszarach gęstej zabudowy miejskiej oraz w dolinach, kotlinach i obniżeniach terenu stężenie może przekroczyć poziom alarmowy. Stężenia pozostałych mierzonych substancji pozostaną w granicach wartości dopuszczalnych.

  W sobotę z upływem doby będziemy na skraju wyżu wschodnioeuropejskiego, kierującego do nas cieplejsze powietrze z Europy Południowej. W dzień zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna od 8 do 10 st. C, na szczytach Beskidów od 5 do 7 st. C. Wiatr słaby, południowo-wschodni, wysoko w górach umiarkowany, południowo-zachodni. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego pozostanie nadal niekorzystna.

  Stężenie pyłu zawieszonego PM10 przekroczy poziom dopuszczalny, lokalnie może przekroczyć poziom alarmowy, natomiast stężenia wszystkich pozostałych mierzonych substancji będą układały się w granicach wartości dopuszczalnych.

  W niedzielę pogodę będzie warunkował skraj wyżu znad południowej Rosji, z napływem dość ciepłego powietrza z południowego-zachodu. Zachmurzenie małe, okresami umiarkowane, lokalne mgły i silniejsze zamglenia, bez opadów, wiatr słaby wzrastający do umiarkowanego. Tego dnia w godzinach popołudniowych powinna następować poprawa jakości powietrza w naszym regionie, jednak na większości obszaru województwa śląskiego będą nadal występowały przekroczenia stężenia pyłu zawieszonego PM10. Stężenia pozostałych mierzonych substancji pozostaną w granicach poziomów dopuszczalnych.
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Wszystkie barwy Niepodległości w obiektywach reporterów Dziennika Zachodniego ZDJĘCIA
  *Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wodzisław

   wodzisław (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 48

   Jak jest bezwietrznie to trudno oddychać i śmierdzi. Teraz troszke czyściej bo wieje. Makabra jakaś.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie wierzę

   Karoll (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 63 / 62

   Jeżeli teraz jest smog to co to było w latach 70 -80?? przez okno jak patrzyłem wieczorem to widziałem czym oddycham, pod lampa uliczną aż się kotłowało od zanieczyszczeń wyglądało jak dym z komina...rozwiń całość

   Jeżeli teraz jest smog to co to było w latach 70 -80?? przez okno jak patrzyłem wieczorem to widziałem czym oddycham, pod lampa uliczną aż się kotłowało od zanieczyszczeń wyglądało jak dym z komina i tak na co dzień a co roku byliśmy wysyłani na obowiązkowe badania na ołowicę, teraz powietrze jest czyste nic nie widać tak ze nie wierzę w normy bo gdyby było to prawdą to w tamtych czasach to praktycznie nie powinniśmy żyć bo powietrze było gęste jak z rury wydechowej z samochodu.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Górny Śląsk !

   Niederschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 80 / 62

   Mieszkam na Śląsku, w części woj. lubuskiego. U nas powietrze jest czyste, bez żadnych przekroczeń norm. Znaczy to, że te 600% przekroczenia normy to nieprawda lub półprawda.
   Śląsk dzieli się na...rozwiń całość

   Mieszkam na Śląsku, w części woj. lubuskiego. U nas powietrze jest czyste, bez żadnych przekroczeń norm. Znaczy to, że te 600% przekroczenia normy to nieprawda lub półprawda.
   Śląsk dzieli się na Dolny i Górny. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żagań

   mao (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 52

   Też mieszkam na Śląsku, w Żaganiu. Te 600 % to miał chyba autor tego artykułu, ale we krwi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ole

   alan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 44

   daj namiary na dilera ziom


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   diler

   alojs (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 47

   ANABO SP. Z O.O Renault Zielona
   lubuskie, Zielona, Szosa Kisielińska 20, tel. (068) 320 17 23

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śmieci

   Babka piaskowa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 60 / 66

   Palcie dalej w piecach butelki, pampersy, reklamówki, lakierowane deski ze strych mebli, stare buty itp. to na pewno będzie lepiej. Ciekawe kiedy miasto zacznie reagować, słuchać skarg mieszkańców...rozwiń całość

   Palcie dalej w piecach butelki, pampersy, reklamówki, lakierowane deski ze strych mebli, stare buty itp. to na pewno będzie lepiej. Ciekawe kiedy miasto zacznie reagować, słuchać skarg mieszkańców i karać takich trucicieli przymusowym zakupem nowego pieca ( nawet na z preferencyjnych kredytem), w którym nie da się palić byle czego + podpisaniem umowy na wywóz śmieci a nie mandatem nawet na 5 tys. plnzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   smoh

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 70 / 62

   A ludzie jak ogniska palili tak palą.I nie tylko liście ale bywa że śmierdzi plastikiem.
   Oczywiście miejskie robią wszystko by temu zapobiedz jak to ma na przykład miejsce w Bielsku-Białe i...rozwiń całość

   A ludzie jak ogniska palili tak palą.I nie tylko liście ale bywa że śmierdzi plastikiem.
   Oczywiście miejskie robią wszystko by temu zapobiedz jak to ma na przykład miejsce w Bielsku-Białe i okolicy.....W meldunkach,sprawozdaniach itp.na pewno wszytko jest ok .
   Na zdrowie
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama