Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytomianie dziękują TVN, bo Bytom to nie tylko patologia [ZOBACZ]

Magda Nowacka-Goik
CZYM BYTOMIANIE CHCĄ SIĘ POCHWALIĆ W POLSCE? OTO PRZYKŁADYBytomski rynek - jeden z licznych powodów do dumy dla bytomian
CZYM BYTOMIANIE CHCĄ SIĘ POCHWALIĆ W POLSCE? OTO PRZYKŁADYBytomski rynek - jeden z licznych powodów do dumy dla bytomian mikołaj suchan
Od kilku dni na portalu społecznościowym Facebook bytomianie udowadniają, że w ich mieście mieszkają nie tylko alkoholicy i degeneraci, a patologia nie jest tam zjawiskiem powszechnym. Fanpage "Bytomianie dziękują TVN" to reakcja na materiał, który wyemitowała telewizja po tym, jak 24-latek z Rozbarku brutalnie pobił rocznego synka. Stronę polubiło już kilkaset osób. CZYM BYTOMIANIE CHCĄ SIĘ POCHWALIĆ W POLSCE? OTO PRZYKŁADY NA ZDJĘCIACH

- To był impuls - przyznaje Paweł Lewicki, prezes GKS Rozbark, który założył stronę. - Nie chodzi o to, aby zaprzeczać, bo wiemy, że i taką stronę ma Bytom. Ale ukazany został w bardzo stereotypowy sposób i taki obraz zobaczyła cała Polska. Mamy dość pokazywania Bytomia jako miasta wiecznie walących się domów i patologii. Bo jego siłą jest wielu wspaniałych, pełnych energii ludzi, którzy działają twórczo, sportowo i społecznie. Chciałem sprowokować w ten sposób dyskusję - podkreśla Lewicki.

Wygląda na to, że mu się udało. Okazuje się, że bytomianie naprawdę poczuli się urażeni. Bronią tego, co w mieście cenne i wartościowe.

- Dowiedziałam się, że jestem patologią tylko dlatego, że mieszkam w Bytomiu - napisała pani Aleksandra, lekarz weterynarii. - Cóż, to miasto, które 26 lat temu wybrałam, które lubię i w którym czuję się dobrze. Mieszkam tu, bo to mój wybór, a nie przymus. Tu także pracuję. Dostrzegam problemy tego miasta, ale też widzę, jak wielu mieszka tu fantastycznych ludzi, którzy co dnia starają się zrobić coś dla Bytomia, nie żądając niczego w zamian - podkreśla.

Popiera ją Magdalena Hajda, menedżerka jednego z pubów. Na fanpage'u Bytomianie dziękują TVN bytomianie wymieniają powody, dla których są dumni, że tam mieszkają. To m.in. Opera Śląska, Śląski Teatr Tańca, szkoła baletowa, znane w świecie CSW Kronika, szpital nr 2, który ratuje wcześniaki i właśnie się rozbudowuje.

Bytom ma wysokie bezrobocie i jest zniszczony. Potrzebuje zmian. Ale jak widać, mieszkańcom nie jest obojętny. I potrafią zawalczyć o jego wizerunek.

Z prof. Jackiem Wodzem, socjologiem UŚ w Katowicach, rozmawia Magdalena Nowacka-Goik
Po materiale telewizyjnym, bytomianie protestują przeciwko negatywnemu wizerunkowi miasta w mediach. O czym to świadczy?
O tym, że mają silne poczucie przynależności do tego miejsca i są dumną społecznością.

Bytom jest w złej sytuacji...
Co wynika z bezrobocia, będącego konsekwencją złej restrukturyzacji górnictwa. Ale ta reakcja świadczy o zaangażowaniu mieszkańców w losy miasta.

Co jest najważniejsze w tej reakcji?
Miasto powinno wykorzystać ten potencjał ludzi do zmiany wizerunku. Ważne, żeby nie skończyło się na samym oburzeniu.

JAK WYGLĄDA PRAWDZIWE OBLICZE BYTOMIA? NAPISZ KOMENTARZ I PRZEŚLIJ ZDJĘCIE NA**[email protected]**


*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Wszystkie barwy Niepodległości w obiektywach reporterów Dziennika Zachodniego ZDJĘCIA
*Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!