Księża już ruszyli po kolędzie chociaż dopiero listopad...

  Księża już ruszyli po kolędzie chociaż dopiero listopad [ZDJĘCIA]

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Proboszcz Jan Morcinek odwiedzał wiernych w swojej parafii w Bogucicach
  1/4
  przejdź do galerii

  Proboszcz Jan Morcinek odwiedzał wiernych w swojej parafii w Bogucicach ©mikołaj suchan

  Wizyta księdza po kolędzie już w listopadzie dla niektórych jest sporym zaskoczeniem. Gdzie święta, choinka, adwent? Jednak duchowni, którzy zaczęli odwiedzać wiernych, podkreślają: czasy się zmieniły, ludzie są stale zabiegani, a kolęda ma być okazją do szczerej, spokojnej rozmowy z wiernymi.
  Dlatego z wizytą duszpasterską do swoich parafian ruszają na długo przed Bożym Narodzeniem. Najczęściej popołudniami lub w weekendy, kiedy rodziny są raczej w domach.

  Chyba najwcześniej w Śląskiem, bo już 3 listopada, przyjęli księdza mieszkańcy ul. Kurpiowskiej w katowickich Bogucicach. W ten weekend nasz fotoreporter towarzyszył ks. Janowi Morcinkowi, proboszczowi kościoła pw. św. Szczepana w Bogucicach, który kontynuował rozpoczętą na początku listopada wizytę duszpasterską. Teraz odwiedzał wiernych na ul. Lubuskiej i Podhalańskiej. Jak podkreśla, ten wczesny start wynika z kilku względów praktycznych.

  - Odejmując czas, w którym parafianie są w pracy, oraz czas, kiedy szykują się do spania, zostaje nam może pięć godzin na odwiedziny - wylicza ks. Morcinek. - Niewiele, tym bardziej że chcemy to robić na spokojnie, na rozmowę z wiernymi poświęcić tyle czasu, ile potrzebują. Skumulowanie wizyt po świętach nie da już takiej możliwości.

  A jak podkreśla ks. Eugeniusz Kurpas, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Michałkowicach, dzielnicy Siemianowic Śląskich - kolęda ma sens tylko wtedy, kiedy ksiądz nie natknie się na zamknięte drzwi pustego mieszkania. On także wiernych odwiedza popołudniami lub podczas weekendów.

  A co z choinką, zapachem pomarańczy, magiczną atmosferą świąt, która większości z nas kojarzy się z kolędą?

  - To wszystko jest tylko zewnętrzną otoczką świąt, a nie ich istotą - podkreśla ks. Morcinek. I dlatego brak choinki nie ma znaczenia podczas wizyty duszpasterskiej. - Najważniejsze jest wspólne spotkanie, rozmowa na temat wiary, problemów, jakie ma do pokonania dana rodzina - podkreśla ksiądz. Dzięki kolędzie można się bliżej poznać, wysłuchać uwag parafian.
  W Tychach i na brak atmosfery znalazł się sposób.

  - Staramy się co roku zamieniać ulice, które odwiedzamy przed świętami, a które po świętach - wyjaśnia ks. Józef Szklorz, proboszcz parafii pw. błogosławionej Karoliny Kózkówny w Tychach, gdzie już od ponad 20 lat wierni przyjmują księdza przed świętami. - Do wczesnych odwiedzin księdza zdążyłem się przyzwyczaić, a z każdym rokiem widzę coraz więcej plusów - przyznaje Piotr Czech, który należy do parafii pw. bł. Kózkówny.

  W sobotę wiernych zaczęli odwiedzać księża z parafii św. Antoniego w Chorzowie oraz Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych na Tysiącleciu w Katowicach. 23 listopada wizyty rozpoczną się w parafii św. Michała Archanioła w siemianowickich Michałkowicach, a od 1 grudnia ksiądz będzie pukał do drzwi parafian z kościoła Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich.

  Przygotuj się na wizytę księdza  Podczas kolędy ksiądz błogosławi nasz dom i nas samych, dlatego powinniśmy przygotować się do jego wizyty.
  Księdza powinniśmy przyjąć w pokoju, w którym jest stół nakryty białym obrusem. Na stole powinny znaleźć się krzyż oraz zapalone dwie białe świece. Pamiętajmy również o wodzie na talerzyku i kropidle. Woda niekoniecznie musi być święcona. Jeśli nie mamy jej w domu, możemy nalać wodę z kranu, jednak tuż po wejściu księdza, musimy go poprosić o jej poświęcenie.
  Swoje "obowiązki" do spełnienia mają również najmłodsi wierni. Bowiem dzieci i nastolatki, które chodzą na lekcje religii, powinny przygotować do wglądu zeszyt z tego przedmiotu. Księża podpowiadają też, że na chrześcijańskie pozdrowienie "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus", które wygłaszają na wstępie, domownicy powinni odpowiedzieć: "Na wieki wieków. Amen".

  Co sądzisz o listopadowej kolędzie? NAPISZ KOMENTARZ
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Wszystkie barwy Niepodległości w obiektywach reporterów Dziennika Zachodniego ZDJĘCIA
  *Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (10)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odwiedziny Duszpasterskie

  Wera (gość)

  Zgłoś / 3

  W innych województwach odwiedziny duszpasterskie są co dwa lata,(uważam że w zupełności to wystarcza) lub na specjalne zaproszenia od rodzin( to też by mi odpowiadało).Wszyscy wiemy w jakim celu są...rozwiń całość

  W innych województwach odwiedziny duszpasterskie są co dwa lata,(uważam że w zupełności to wystarcza) lub na specjalne zaproszenia od rodzin( to też by mi odpowiadało).Wszyscy wiemy w jakim celu są odwiedziny i jak długo trwają.Większość wiernych wpuszcza po kolędzie tylko dlatego żeby sąsiad nie obgadał.Jest to stary zwyczaj, ale może pora by go była zmienić? Ja całym sercem jestem za.
  Jestem katoliczką ale ten zwyczaj mi nie odpowiada.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  farorz

  alojs (gość)

  Zgłoś / 23 / 16

  Farorz z Bogucic mo łostatnio powodzynie w DZ. Ta kolynda w listopadzie jest śmiyszno. W Bogucicach jest przeca ksiyndzow łod metra.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oni nie wiedzą co to wstyd......

  Ruppert (gość)

  Zgłoś / 34 / 22

  Gdy chodzi o strzyżenie owieczek( baranów) duchowni nie znają poczucia wstydu...a Chrystus dawał biednym , nie ZABIERAŁ!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trochę śmieszne

  Mixer (gość)

  Zgłoś / 27 / 22

  Trochę śmieszne, bo jak to...kolęda w listopadzie, jak się jeszcze nawet adwent nie zaczął, a samo określenie "po kolędzie" oznacza wizytę "po Bożym Narodzeniu". Jedynym rozsądnym wytłumaczeniem...rozwiń całość

  Trochę śmieszne, bo jak to...kolęda w listopadzie, jak się jeszcze nawet adwent nie zaczął, a samo określenie "po kolędzie" oznacza wizytę "po Bożym Narodzeniu". Jedynym rozsądnym wytłumaczeniem będzie chyba fakt, że księża mają naprawdę dużo ludzi do odwiedzenia chyba, że w parafii jest dość dużo księży, a przecież nie brakuje takich, które angażują po 7-8 a nawet i 10-11 kapłanów.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gdzie święta, choinka, adwent?

  jop (gość)

  Zgłoś / 39 / 25

  no jak gdzie, w marketch! księża dopasowali się do rynku :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  koleda?

  maly Slonzok (gość)

  Zgłoś / 40 / 45

  to juz jest wszytko chore - az do bulu! Chopie kajs to widzil Boze Narodzenie w Listopadzie? wszystkich swietych zrobia w maju bo cieplo, a potem zaroz wielkanoc! tyz bydzie piknie!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dziennik Zachodni, dodatek do Gościa Niedzielnego

  MP (gość)

  Zgłoś / 59 / 44

  dziennik Zachodni staje się poradnikiem dla katolików i tuba propagandową kościoła? Po choinkę te światłe porady jak ma wyglądać stół przy którym mamy przyjmować księdza? Nie przyszło wam do głowy,...rozwiń całość

  dziennik Zachodni staje się poradnikiem dla katolików i tuba propagandową kościoła? Po choinkę te światłe porady jak ma wyglądać stół przy którym mamy przyjmować księdza? Nie przyszło wam do głowy, ze jest wielu takich, którzy nie wpuszczą księdza do domu? Może dla nie- dla równowagi- tez poradnik, jak się pozbyć natręta sprzed drzwi? teksty typu: "przygotuj się na wizytę księdza", " woda musi być koniecznie święcona" to czysta indoktrynacja! Gdzie niezależność pani pseudo dziennikarki?Pani redaktor pomyliła chyba tytuły dla których pisze. Nie lepiej przenieść się do Gościa Niedzielnego, pani redaktor? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Biydna te Bogucice

  Podpisany (gość)

  Zgłoś / 56 / 42

  Niy majom klechy na piwo, abo na dziewczynki?
  Kolynda mo cały rok łazić! Godajom czorni

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kolednicy

  naiwna (gość)

  Zgłoś / 70 / 42

  powinni zbierac od pazdziernika to bedzie akurat kwartal sa przebiegli bo na swieta to parafianie nie beda chojni na poczestunek i datki a wiec do dziela przy taj pracy sie nie kurzy i jest...rozwiń całość

  powinni zbierac od pazdziernika to bedzie akurat kwartal sa przebiegli bo na swieta to parafianie nie beda chojni na poczestunek i datki a wiec do dziela przy taj pracy sie nie kurzy i jest bezpieczne dla zdrowia bo ono jest najwazniejsze dzisiaj nie ma nic za bog zaplaczwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do naiwnej

  Ksiądz. (gość)

  Zgłoś / 50 / 24

  Zainwestuj w słownik ortograficzny zamiast dawać datek.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo