Najlepszy zawód w woj. śląskim: pieniądze i prestiż, czy...

  Najlepszy zawód w woj. śląskim: pieniądze i prestiż, czy przypadek? [ANKIETA]

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Najlepszy zawód w woj. śląskim: pieniądze i prestiż, czy przypadek? [ANKIETA]
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Marek Michalski

  1600 mieszkańców regionu odpowiedziało na pytanie: Co skłoniło Cię do wyboru studiów i zawodu? Tylko co piąty z nas zdecydował się na wybór zawodu biorąc pod uwagę rynkowe realia: pieniądze i zapotrzebowanie. Aż 4 proc. wykonuje swój zawód... z przypadku! CZYTAJ WIĘCEJ
  Obowiązków zawodowych nam nie brakuje. Zapewne wszyscy uważamy, że mamy ich zbyt dużo. Tym bardziej więc nie starcza nam czasu, by zastanowić się dlaczego właściwie wybraliśmy ten, a nie inny zawód. Tymczasem rezultaty badań, które wśród 1600 mieszkańców naszego regionu przeprowadził Wojewódzki Urząd Pracy są niepokojące.

  Wynika z nich, że często popełniamy poważne błędy jeszcze przed wstąpieniem na zawodową drogę.
  Tylko co piąty z nas zdecydował się na wybór zawodu biorąc pod uwagę rynkowe realia. Zdaniem specjalistów, to o wiele za mało. Niepokoi, że niemal 4 proc. mieszkańców regionu wykonuje swoją profesję w wyniku... przypadku.

  Z badań wynika, że chęci, predyspozycje i umiejętności skłoniły do wyboru studiów i zawodu mniej niż co ósmego z nas (w Bielsku-Białej zadeklarowało taką motywację nieco ponad 18 procent badanych, na Górnym Śląsku, w Zagłębiu i Częstochowie od 6 do 11 procent).

  Prestiż? To jakieś prehistoryczne pojęcie. Zaledwie co setny ankietowany wskazał go jako powód, dla którego wybrał swą profesję. Niemal zupełnie nie zwracamy też uwagi na aktualną modę.

  Zaskoczony takimi wynikami badań nie jest prof. Marek Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego.

  - Najpierw trzeba żyć, a potem filozofować - komentuje prof. Szczepański. Przytacza też wyniki badań, jakie sam przeprowadził wśród 800 młodych górników. On również pytał o przyczyny, które skłoniły ich do wyboru tego zawodu. - Najczęściej wymieniali zarobki i pewność pracy, aczkolwiek 90 procent wskazało również na rodzinne tradycje - mówi prof. Szczepański.

  O ile w przypadku górników rodzinna tradycja wciąż jeszcze ma bardzo duże znaczenie, to w pozostałych profesjach jej wpływ jest zdecydowanie mniejszy. W ankiecie WUP-u do takiej motywacji przyznało się kilka procent respondentów.

  - Wyraźnie widać, że coraz większy wpływ ma decyzje o wyborze szkoły i zawodu mają trendy rynkowe - zauważa Paulina Cius, rzeczniczka katowickiego WUP-u.

  Jednak zdaniem Jeremiego Mordasewicza, eksperta Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" fakt, że ok. 1/5 ankietowanych przy wyborze kariery brało pod uwagę "realia rynkowe", to żaden powód do zadowolenia. - To wciąż zbyt mało - ocenia Mordasewicz. Jak dodaje, z jego szacunków wynika, że około połowy absolwentów wyższych uczelni po otrzymaniu dyplomu oczekuje na "lekką i ciekawą pracę".

  - Mało który z nich jednak przy wyborze studiów zadaje sobie pytanie: czy na moją pracę będzie w ogóle zapotrzebowanie - puentuje Mordasewicz.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama