Dziadkowie Kiepury nie znikną z cmentarza. Pomnik rodziny...

  Dziadkowie Kiepury nie znikną z cmentarza. Pomnik rodziny tenora z Sosnowca opłaciła krewna

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Skończyła się ważność opłat za grób dziadków wielkiego śpiewaka - Jana Kiepury. Chodzi o miejsce na sosnowieckiem cmentarzu przy ulicy Smutnej."Miejsce przeszło na własność parafii i może zostać wykorzystane do ponownego pochówku" - taka informacja wisi na grobie dziadków śpiewaka. Jest tu też pochowana Janina Kiepura-Osiecka, kuzynka artysty, również śpiewaczka, pedagog i pierwsza powojenna kierowniczka Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego.
  Pomnik babci Katarzynie wystawił sam śpiewak

  Pomnik babci Katarzynie wystawił sam śpiewak ©Tomasz Szymczyk

  Sprawy nikt by nie zauważył, gdyby nie reakcja naszego Czytelnika (imię i nazwisko do wiadomości redakcji), który zobaczył kartkę odwiedzając groby rodzinne. - To niepojęte, że chcą zlikwidować grób dziadków jednego z najwybitniejszych mieszkańców naszego miasta. Są przecież służby, które powinny takie groby utrzymywać - alarmował w rozmowie z nami Czytelnik.

  Postanowiliśmy to sprawdzić. Na cmentarzu przy ul. Smutnej wczoraj odnaleźliśmy rodzinny grób Kiepurów. Rzeczywiście, wisi na nim kartka informująca o końcu terminu ważności opłaty za grób. Wszystko odbywa się w literze prawa - zgodnie z ustawą, po dwudziestu latach od pochówku należy ponowić opłatę za miejsce na cmentarzu, inaczej grób może zostać zlikwidowany.
  O sprawie powiadomiliśmy Urząd Miejski w Sosnowcu. Urzędnicy o planach likwidacji grobu dowiedzieli się od nas.

  - Mamy nadzieję, że to przeoczenie - skomentował Rafał Łysy, naczelnik Wydziału Informacji i Promocji Miasta sosnowieckiego magistratu. Urzędnicy byli zdania, że to rodzina powinna uiścić zaległą opłatę.

  Paweł Dusza, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego, chwali administrację cmentarza przy katedrze pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. - Taka informacja na grobach to dobra praktyka i rozsądna forma przypominania - mówi. - Jeśli byłby to cmentarz komunalny, to gmina mogłaby tę sprawę załatwić, w przypadku cmentarza wyznaniowego zarządza nim parafia. Gmina nie ma podstaw, aby takie groby utrzymywać - wyjaśnia Paweł Dusza. Wyjątkiem są groby wojenne.

  Na szczęście, grób dziadków wielkiego śpiewaka nie zostanie zlikwidowany. - Była u nas krewna Kiepurów z Gdańska, która już opłaciła to miejsce. Widocznie zapomniała jednak zerwać tę kartkę - dowiedzieliśmy się w cmentarnej administracji.
  Jak widać, sprawa skończyła się dobrze, ale warto zwracać uwagę na podobne sytuacje, by ślady przeszłości nie odeszły na zawsze.

  Syn piekarza  Jan Kiepura urodził się w 1902 r. w Sosnowcu w domu przy ul. Majowej w dzielnicy Pogoń.

  Był synem piekarza Franciszka Kiepury i uzdolnionej muzycznie Marii z domu Neuman. Ukończył Gimnazjum im. Stanisława Staszica, a w 1923 r. w sali kina Sfinks odbył się jego pierwszy koncert. Sosnowiec odwiedził po wojnie w latach pięćdziesiątych. Zmarł w 1966 r. w Nowym Jorku. Pochowano go nawarszawskich Powązkach. *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Katowice mają podziemny dworzec autobusowy[ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO]
  *Bytomianie dziękują TVN za materiały patolgię [ZOBACZ, Z CZEGO CHCĄ BYĆ DUMNI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wstyd panie Chęciński

   olaf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   jasne panie Łysy co nie stać miasta na opłatę za grób? za chwilę Chęciński powie że to jego zasługa. swoją drogą dlaczego parafia nie opłaciła sama grobu ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama