Gdzie szukać dokumentów potrzebnych do emerytury lub renty?...

Gdzie szukać dokumentów potrzebnych do emerytury lub renty? [PORADNIK DZ]

Monika Krężel

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Warto szukać dokumentacji płacowej w zbiorach archiwów

Warto szukać dokumentacji płacowej w zbiorach archiwów ©Andrzej Banaś

Co zrobić, gdy emerytura tuż-tuż, a wybierający się na nią nasz czytelnik nie może znaleźć dokumentów potwierdzających jego zatrudnienie? Sprawa jest poważna, bo jeszcze przez jakiś czas przy obliczaniu emerytur będą brane pod uwagę m.in. staż pracy oraz wysokość zarobków.
Warto szukać dokumentacji płacowej w zbiorach archiwów

Warto szukać dokumentacji płacowej w zbiorach archiwów ©Andrzej Banaś

Z takim problemem zwrócił się m.in. do naszej redakcji Czytelnik z Bierunia. - Na początku lat 70. byłem zatrudniony w przedsiębiorstwie świadczącym usługi dla przemysłu węglowego. Przedsiębiorstwo zostało zlikwidowane. I teraz nie wiem, gdzie szukać dokumentów, które będą mi potrzebne przy obliczaniu emerytury - tłumaczył. W podobnej sytuacji jak mieszkaniec Bierunia jest wielu Czytelników, których zakład pracy został zlikwidowany albo przekształcony.


Staż pracy i wysokość zarobków muszą być bardzo dokładnie udokumentowane. Dla ZUS-u są to podstawowe informacje przy ustalaniu wysokości przyszłej emerytury.

Nasze poszukiwania można zacząć od najbliższej placówki ZUS-u. Tam można dowiedzieć się, gdzie należy zwrócić się o pomoc przy ustaleniu przedsiębiorstwa, które posiadało naszą dokumentację osobowo-płacową.

Co ciekawe, ZUS ma bazę informacyjną wspomagającą poszukiwanie dokumentów zlikwidowanych zakładów pracy - jest to wykaz nieistniejących zakładów pracy z informacją i adresem, gdzie znajdują się dokumenty takiej firmy.

Gdzie jest dokumentacja z byłych zakładów pracyDokumentację pracowników zlikwidowanych zakładów pracy mógł przejąć:
  • następca prawny - na przykład przedsiębiorstwo powstałe w wyniku zmian organizacyjnych lub przekształceń albo spółka prawa cywilnego, handlowego, która powstała po sprywatyzowaniu przedsiębiorstwa,
  • organ założycielski - najczęściej wojewoda,
  • organ nadrzędny - np. ministerstwo lub urząd centralny.


Te wymienione organy mają obowiązek prawny przejmowania, zabezpieczania i udostępniania dokumentacji pracowniczej po zlikwidowanych lub zniesionych państwowych jednostkach organizacyjnych.

Na obszarze każdego województwa znajduje się archiwum (zdarza się również, że archiwa są w kilku miastach na terenie danego województwa), które gromadzą dokumentację zlikwidowanych państwowych jednostek organizacyjnych. Wykaz tych archiwów jest dostępny na stronie ZUS-u (plik: Dokumentowanie okresów zatrudnienia oraz wynagrodzenia), a także w każdym oddziale ZUS. O wskazanie adresów tych archiwów można też zwrócić się do urzędu wojewody.
1 3 »

Komentarze (5)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
dokumenty placowe

wieczorek stanisław (gość)

Zgłoś naruszenie treści

szukam dokumentów Rp 7 FOIK Sp. z o.o w szczecinie

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
archiwum zlikwidowanej spółki Comersa w 1997 w Wałbrzychu

Halina Babicka (gość)

Zgłoś naruszenie treści

szukam dokumentacji płacowej do celow emerytalnych zlikwidowanej spółki Comersa INT w Nieporęcie z Oddzialem w Walbrzychu . Zostal zlikwidowany w 1997 i nie wiem gdzie mam szukać ,w bazie ZUS go...rozwiń całość

szukam dokumentacji płacowej do celow emerytalnych zlikwidowanej spółki Comersa INT w Nieporęcie z Oddzialem w Walbrzychu . Zostal zlikwidowany w 1997 i nie wiem gdzie mam szukać ,w bazie ZUS go też nie majązwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
archiwum dokumentów

Teresa Wrona (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Pracowałam w zakładach włókienniczych wega w Bielsku Białej od 1975 roku. Zakład został zlikwidowany i nie wiem gdzie szukać dokumentów

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zlikwidowane zaklady pracy-dokumenty

pelasia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

Szukając dokumentacji osobowej i płac do celów emerytalnych ze zlikwidowanego zakładu Stacji Hodowli Roślin w Żelaznej woj.Pomorskie znalazłam je w Agencji Nieruchomosci Rolnych w Pruszczu...rozwiń całość

Szukając dokumentacji osobowej i płac do celów emerytalnych ze zlikwidowanego zakładu Stacji Hodowli Roślin w Żelaznej woj.Pomorskie znalazłam je w Agencji Nieruchomosci Rolnych w Pruszczu Gdańskim.
Link: http://www.anr.gov.pl/web/guest/dane-kontaktowe-anr-ot-gdansk .
Szukanie placówki zajeło mi kilka dni...dni dzwonienia,poszukiwań internetowych i wystawania w ZUS-ie.ZUS udostępnia na swej stronie info.gdzie poszukiwać archiwów z dokumentami,jednak tych informacji nie uaktualnia(ja miałam pecha z informacjami z ZUS-u),wiec najlepiej szukać na własną ręke.Powodzenia :)zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
jasne,że to poważna sprawa.

skałka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 158 / 132

dlatego zamierzam zadbać o prywatną emeryturę bo ta od państwa nie starczy mi na nic. jestem już umówiona w open i zobaczymy co mi doradzą w tej sprawie.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo