Polska stanie się mniej konkurencyjna

  Polska stanie się mniej konkurencyjna

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  - Rosnące ceny energii sprawią, że kraje uznawane za liderów globalnego sektora produkcyjnego, takie jak USA, Niemcy, Francja czy Wielka Brytania, będą tracić swoją pozycję na rzecz krajów rozwijających się - uważają eksperci firmy Deloitte. Także Polska w najbliższych latach z tego powodu w rankingu konkurencyjności spadnie z miejsca 14 na 18 - takie wnioski płyną z opublikowanego właśnie "2013 Global Manufacturing Competitiveness Index".
  Polska stanie się mniej konkurencyjna

  ©MIKOLAJ SUCHAN / POLSKAPRESSE

  Choć liderem w sektorze produkcyjnym wciąż pozostaną Chiny, to na kolejnych miejscach ma dojść w ciągu najbliższych pięciu lat do znaczących zmian.

  Zdaniem Deloitte najwięcej na konkurencyjności swojego sektora produkcyjnego stracą USA i kraje Unii Europejskiej. Niemcy i USA, które zajmują obecnie drugą i trzecią pozycję, w ciągu najbliższych pięciu lat stracą je na rzecz Indii i Brazylii (obecnie odpowiednio czwarta i ósma pozycja). Niemcy spadną na czwarte miejsce, a USA na piąte.

  Spadek w rankingu czeka także inne kraje europejskie: Wielką Brytanię, Francję, Włochy, kraje Beneluksu. Mocny spadek w rankingu zanotują Polska (z 14. na 18. pozycję) i Czechy (z 19. na 22.).

  Wzrośnie za to konkurencyjność krajów Azji Południowo--Wschodniej, np. Wietnamu czy Indonezji, a także Rosji.
  Jak zauważają eksperci Deloitte, główną przyczyną przewidywanego pogorszenia konkurencyjności gospodarek krajów UE są rosnące koszty energii. W ich przypadku wpływ kosztów energii na konkurencyjność sektora produkcyjnego jest bardzo duży - wynika z raportu. Zdaniem ekspertów Deloitte wymaga to podjęcia szerokich działań na szczeblu politycznym, mających przywrócić europejskim przedsiębiorstwom konkurencyjność.

  Jedną z przyczyn wzrostów cen energii są regulacje zmierzające do ograniczenia emisji CO2. - Kierunek jest dobry, ale trzeba walczyć z unijnymi pomysłami zbyt drastycznego ograniczenie emisji CO2, które mają szkodliwy wpływ na naszą gospodarkę. Powinniśmy walczyć o dłuższe okresy przejściowe - uważa Piotr Kuczyński, ekonomista Xelionu.

  Zdaniem Piotra Kuczyńskiego powinniśmy też więcej przeznaczyć na wsparcie nauki i inwestycje w rozwój innowacyjnych technologii.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo