Nasze szkoły z Unią w tle

  Nasze szkoły z Unią w tle

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Coraz więcej młodych mieszkańców Małopolski uczy się w nowych, dobrze wyposażonych szkołach

  Coraz więcej młodych mieszkańców Małopolski uczy się w nowych, dobrze wyposażonych szkołach ©Fot. 123RF

  Fundusze Europejskie pomagają zmienić oblicze edukacji w województwie małopolskim.
  Coraz więcej młodych mieszkańców Małopolski uczy się w nowych, dobrze wyposażonych szkołach

  Coraz więcej młodych mieszkańców Małopolski uczy się w nowych, dobrze wyposażonych szkołach ©Fot. 123RF

  Fundusze Europejskie dostępne w programie regionalnym dla Małopolski wykorzystywane są na te projekty edukacyjne, które dotyczą placówek pozostających w gestii samorządu. Są to nie tylko szkoły - od podstawowych, poprzez gimnazja, po szkoły ponadgimnazjalne - ale także przedszkola, ośrodki opiekuńczo-wychowawcze czy internaty.

  Fundusze przeznacza się na budowę i modernizację siedzib tych placówek i na ich doposażenie.
  Środki unijne inwestowane są także w infrastrukturę towarzyszącą - boiska i sale gimnastyczne, laboratoria, pracownie komputerowe, pomieszczenia warsztatowe, świetlice, stołówki, biblioteki czy czytelnie. We wszystkich tych działaniach pamięta się o potrzebach osób niepełnosprawnych, które dotąd, z racji licznych barier architektonicznych, były często zagrożone wykluczeniem edukacyjnym. Część środków w regionie przeznaczona jest także na rozwój szkolnictwa wyższego.

  W Małopolsce dofinansowanie uzyskało kilkadziesiąt projektów z zakresu edukacji, z najróżniejszych obszarów. Mamy nie tylko dużą różnorodność tematyczną, ale też finansową realizowanych przedsięwzięć, bo kwoty dofinansowania wahają się od kilkuset tysięcy do kilkudziesięciu milionów złotych.

  Jednym z większych projektów inwestycyjnych z obszaru szkolnictwa wyższego była budowa Centrum Informatyki Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Uroczyście otwarte w marcu tego roku centrum kosztowało ponad 64,7 mln zł, ale prawie 55 mln pochodziło z budżetu unijnego. Kształcą się tu przyszli specjaliści branży IT, niezbędni do rozwoju nowoczesnej gospodarki.

  Centrum to nowoczesny budynek dydaktyczny spełniający światowe standardy. Znajdują się w nim sale wykładowe, pokoje dla kadry naukowej oraz dwie aule i sala konferencyjna mieszczące łącznie 600 słuchaczy. Ważną częścią zaawansowanego technologicznie centrum są laboratoria z nowoczesnym sprzętem, sieć kampusowa oraz serwerownia. Od bieżącego semestru odbywają się tu już zajęcia.

  Centrum Komputerowe AGH jest drugim pod względem wysokości dotacji samorządowym projektem edukacyjnym w regionie. Na miejscu pierwszym znalazła się budowa kompleksu Paderevianum na Uniwersytecie Jagiellońskim, z ponad 57 mln zł unijnego dofinansowania. Te dwa ogromne projekty otwierają długą listę samorządowych inwestycji w infrastrukturę szkolnictwa wyższego. Z dofinansowania skorzystały także inne uczelnie w regionie, np. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie, która otrzymała ponad 36,8 mln zł na rozbudowę kampusu. Dotację otrzymały także Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, AWF w Krakowie, Politechnika Krakowska czy Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie.

  W Małopolsce realizuje się dużo projektów z obszaru kształcenia zawodowego. Fundusze Europejskie wydawane są na nowoczesne wyposażenie pracowni i warsztatów zawodowych. Dzięki temu absolwenci szkół zawodowych będą mieli możliwość zdobycia kwalifikacji, które przydadzą im się na rynku pracy. Jednym z przykładów może być przedsięwzięcie zrealizowane w Zespole Szkół Łączności w Krakowie. Szkoła otrzymała prawie 2,7 mln zł z budżetu unijnego na zakup nowoczesnego sprzętu dydaktycznego oraz stworzenie 21 nowoczesnych pracowni. Zakupione urządzenia trafiły do pracowni informatycznych, elektronicznych, do szkolnego studia TV i do sal technicznych. Szkoła, która należy do najlepszych placówek tego typu w regionie, może dzięki temu zapewnić uczniom to, co w nauce zawodu najcenniejsze. Nabywanie praktycznych umiejętności podczas zajęć w nowoczesnych warsztatach wyposażonych w sprzęt, z jakim zetkną się w życiu zawodowym.

  Podobne projekty uzyskały dofinansowanie w Myślenicach, powiecie bocheńskim, Oświęcimiu czy Wieliczce.

  W mniejszych miejscowościach w naszym regionie powstały nowe szkoły i przedszkola bądź też wyremontowano istniejące. Takimi inwestycjami mogą się pochwalić Ludźmierz, Czarny Dunajec, Tenczynek, Binarowa czy Laskowa. Lista gmin jest bardzo długa, a część z tych inwestycji w małych gminach nie doszłaby do skutku, gdyby nie dofinansowanie unijne. Fundusze Europejskie w edukacji to także inwestycje w sale gimnastyczne czy przyszkolne boiska. Takie projekty zrealizowano w Skawinie, Bieczu, Myślenicach, Brzesku czy Miechowie.

  Małopolski samorząd inwestuje przede wszystkim w infrastrukturę szkolną, ale takie działanie ma ogromny wpływ na sam proces uczenia się. Przestronne i kolorowe klasy, odnowione lub nowe budynki wpływają znacząco na klimat w samej szkole. Dzięki realizacji tych projektów zacieramy także różnice w warunkach, w jakich uczą się dzieci z małych miejscowości i dużych miast.

  Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama