Szkoły z eurodoładowaniem

  Szkoły z eurodoładowaniem

  Polska

  Polska

  Coraz więcej młodych mieszkańców Lubelszczyzny uczy się w nowych, dobrze wyposażonych szkołach

  Coraz więcej młodych mieszkańców Lubelszczyzny uczy się w nowych, dobrze wyposażonych szkołach ©Fot. 123RF

  Fundusze Europejskie pomagają zmienić oblicze edukacji w województwie lubelskim.
  Coraz więcej młodych mieszkańców Lubelszczyzny uczy się w nowych, dobrze wyposażonych szkołach

  Coraz więcej młodych mieszkańców Lubelszczyzny uczy się w nowych, dobrze wyposażonych szkołach ©Fot. 123RF

  Fundusze Europejskie dostępne w województwie lubelskim w programie regionalnym wykorzystywane są na te projekty edukacyjne, które dotyczą placówek pozostających w gestii samorządu. Są to nie tylko szkoły - od podstawowych, poprzez gimnazja, po szkoły ponadgimnazjalne - ale także przedszkola, ośrodki opiekuńczo-wychowawcze czy internaty.

  Fundusze przeznacza się na budowę i modernizację siedzib tych placówek i na ich doposażenie.
  Środki unijne inwestowane są także w infrastrukturę towarzyszącą - boiska i sale gimnastyczne, laboratoria, pracownie komputerowe, pomieszczenia warsztatowe, świetlice, stołówki, biblioteki czy czytelnie. We wszystkich tych działaniach pamięta się o potrzebach osób niepełnosprawnych, które dotąd, z racji licznych barier architektonicznych, były często zagrożone wykluczeniem edukacyjnym. Część środków w regionie przeznaczona jest także na rozwój szkolnictwa wyższego.

  Na Lubelszczyźnie dofinansowanie uzyskało kilkadziesiąt projektów z zakresu edukacji, z najróżniejszych obszarów. Mamy nie tylko dużą różnorodność tematyczną, ale też finansową realizowanych przedsięwzięć, bo kwoty dofinansowania wahają się od kilkuset tysięcy do kilkudziesięciu milionów złotych.

  Jedną z większych inwestycji w infrastrukturę edukacyjną w regionie jest budowa Centrum Transferu Wiedzy KUL. Całość projektu kosztowała ponad 21,7 mln zł, a prawie 15 mln zł na ten cel pochodzi z budżetu unijnego. Prace trwają, budynek ma zostać oddany do użytku w przyszłym roku. W nowoczesnym gmachu o powierzchni ponad 6 tys. metrów kwadratowych znajdą się aule, sale dydaktyczne, pomieszczenia biurowe i techniczne. Z budynku będzie mogło jednocześnie korzystać 3450 osób, a w sumie będzie on dostępny dla ponad 23 tys. studentów uczelni.

  Gmach zostanie wyposażony w najnowszej generacji sprzęt multimedialny, systemy audiowizualne i inne niezbędne urządzenia. Dzięki realizacji tej inwestycji będzie można na uczelni uruchomić cztery nowe specjalizacje: specjalistyczne studia lingwistyczne dla niewidomych, stosunki międzynarodowe, fizjoterapię i planowanie przestrzenne. Budynek będzie oferował także zupełnie nowe standardy osobom niepełnosprawnym - z jego zaplecza będzie mogło skorzystać około stu takich osób.

  Centrum nie jest jedyną inwestycją w infrastrukturę uczelni, która nowocześnieje i rozwija się w oczach, oferując studentom bardziej komfortowe, nowoczesne, a tym samym inspirujące warunki nauki.

  Nie tylko KUL, ale też inne uczelnie Lubelszczyzny wiedzą, jak korzystać z Funduszy Europejskich. Filia warszawskiej AWF w Białej Podlaskiej zdobyła prawie 15 mln zł na Akademickie Centrum Edukacji Prozdrowotnej i Rehabilitacji. UMCS otrzymał ponad 14,88 mln zł na przebudowę bazy dydaktycznej. Z Funduszy Europejskich skorzystały także Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie, Politechnika Lubelska czy Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu.

  Jednak większość projektów z unijnym dofinansowaniem realizowana jest w mniejszych miejscowościach naszego województwa i są to inwestycje w szkolnictwo niższego szczebla. Z dofinansowania unijnego skorzystał np. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Chełmie, który otrzymał ponad 6,2 mln zł z Unii Europejskiej na modernizację swojej siedziby. Pieniądze przeznaczono na kompleksowy remont wszystkich pomieszczeń, docieplenie budynku, budowę windy i podjazdów dla niepełnosprawnych, remont kuchni, wymianę wszystkich instalacji. W projekcie przewidziano również prace wokół budynku, w tym budowę parkingu i boiska z trybunami. Ostatnie prace zakończono w grudniu ubiegłego roku. Efekt - szkoła jak z obrazka, estetyczna, czysta, nowoczesna.

  Inwestycja w Chełmie to jeden z wielu przykładów na wykorzystanie Funduszy Europejskich przez samorząd na budowę i modernizację szkół i przedszkoli w naszym województwie. Widać po tym przykładzie, jak szeroki zakres prac można sfinansować ze środków unijnych, warto więc po nie sięgać. Z budżetu unijnego finansowana jest także infrastruktura towarzysząca - np. sale gimnastyczne, biblioteki czy świetlice. Są dziesiątki przykładów takich projektów - o dotację na ten cel skutecznie postarała się m.in. Włodawa, która realizuje kilka inwestycji z tego obszaru. Pieniądze zdobyły także Wisznice, Konstantynów, Krasnystaw czy Terespol. Lista gmin i projektów jest długa.

  Lubelski samorząd inwestuje przede wszystkim w infrastrukturę szkolną, ale takie działanie ma ogromny wpływ na sam proces uczenia się. Przestronne i kolorowe klasy, odnowione lub nowe budynki wpływają znacząco na klimat w samej szkole. Dzięki realizacji tych projektów zacieramy także różnice w warunkach, w jakich uczą się dzieci z małych miejscowości i dużych miast.

  Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama