Częstochowa: Galeria i scena w każdej bramie alei NMP? Na...

  Częstochowa: Galeria i scena w każdej bramie alei NMP? Na razie ulica umiera

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Aleje, dziś puste i rozkopane, mają za rok tętnić życiem
  1/2
  przejdź do galerii

  Aleje, dziś puste i rozkopane, mają za rok tętnić życiem ©Wojciech Sambor

  Częstochowa ma plan ratunkowy dla alei Najświętszej Maryi Panny. Ta główna ulica w mieście od wielu miesięcy umiera. Rozpoczęcie przebudowy al. NMP i ograniczenie ruchu sprawiły, że w alei mieszczą się teraz głównie banki, apteki i salony sieci komórkowych. To sprawia, że w alejach jest coraz mniej nie tylko pielgrzymów, ale nawet samych częstochowian.
  Dlatego Urząd Miasta chce w przyszłym roku przeznaczyć 850 tysięcy zł na projekt "Aleje, tu się dzieje". Aleksander Wierny, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu, nie ukrywa, że przed opracowaniem projektu spotykał się z animatorami kultury z ulicy Mariackiej w Katowicach.

  - Chcemy ożywić aleje, by nie były one tylko ulicą, na której znajdują się siedziby banków i apteki - mówi Aleksander Wierny.
  - Dlatego w przyszłym roku trochę zmienimy taktykę. Będzie mniej wielkich koncertów na placu Biegańskiego, a więcej mniejszych wydarzeń kulturalnych opartych na współpracy z właścicielami klubów i lokali w alei NMP.

  Projekt "Aleje, tu się dzieje" ma przekształcić centrum miasta w największą galerię sztuki w Polsce. W każdej bramie (podwórzu) mają stanąć ekspozycje, prezentujące prace i dzieła częstochowskich artystów: malarzy, rzeźbiarzy i fotografów.
  Miasto w ramach projektu zakupi nawet specjalne stelaże, które pozwolą na wystawianie dzieł. Zakupiona zostanie również mała, przenośna scena. To zachęta dla właścicieli lokali, którzy chcieliby na podwórzach organizować koncerty z udziałem gwiazd.

  - Będziemy również wspierać właścicieli lokali niewielkimi dotacjami, bez których czasem trudno zorganizować całą imprezę - dodaje Wierny.

  Prawdopodobnie w przyszłym roku zmieni się również wygląd placu Biegańskiego, który przestanie przypominać wielką, betonową pustynię w centrum miasta. Na placu mają bowiem stanąć cztery letnie kawiarenki.

  - Mamy dobre doświadczenia związane z organizacją Nocy Kulturalnej. Teraz chcemy, żeby taka noc trwała w Częstochowie przez cały rok - mówi Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

  Czyj pomysł?  Wcześniej swój pomysł na ożywienie alei prezentowali radni PO, Przemysław Wrona i Marta Salwierak. Oni także chcieli wzorować się na ulicy Mariackiej. Radni PO podkreślają, że bardzo cieszą się z faktu, że miasto skorzystało z ich pomysłuna ożywienie alei NMP. - Wyrażamy nadzieję, że pozostałe nasze pomysły nie zostały pominięte tylko dlatego, że zostały wypracowane przez radnych PO, a nie SLD - mówią radni, którzy proponowali nie tylko uliczną galerię sztuki, ale także skatepark, meble miejskie i powołanie menedżera ulicy. *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Katowice mają podziemny dworzec autobusowy[ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO]
  *Bytomianie dziękują TVN za materiały patolgię [ZOBACZ, Z CZEGO CHCĄ BYĆ DUMNI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama