Każdy rodzaj broni jest łatwo dostępny. Zamachowcem może...

  Każdy rodzaj broni jest łatwo dostępny. Zamachowcem może zostać niemal każdy

  J. Bombor, A. Biernat

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Czy w Polsce łatwo można zdobyć broń? Niestety, za łatwo. Udowodnił to w Rybniku choćby szaleniec, który wywołał strzelaninę na osiedlu Boguszowice.
  Krzysztof W. urządził w sierpniu 2010 roku na osiedlu domków jednorodzinnych prawdziwą krwawą jatkę - ze zdobycznej broni zranił siedem osób. W domu miał prawdziwy arsenał. Kilkaset sztuk naboi i pięć sztuk broni palnej, należącej do podejrzanego. Dwa karabiny maszynowe, mausera i dwa pistolety. Gdzie zdobył broń?

  - Nie udało nam się ustalić, skąd je miał. Początkowo w śledztwie mówił, że nabył je na giełdach militarnych w Czechach, ale w późniejszym etapie dochodzenia odmawiał składania wyjaśnień - mówił nam prowadzący sprawę prokurator Tomasz Pietreczek. Dziś zamachowcem może zostać zwykły górnik - strzałowi na co dzień mają do czynienia z ładunkami wybuchowymi (m.in. metanitem, dynamitem i barbarytem, które używane są do wysadzania skał).

  Oczywiście górnicy, którzy dysponują materiałami, przechodzą szereg specjalistycznych badań i testów zezwalających na kontakt z niebezpiecznymi materiałami. Zdarza się jednak, że materiały znikają ze składowisk i dostają się w niepowołane ręce. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w 2007 roku w Mysłowicach, gdzie zatrzymano 31-letniego mieszkańca, który przechowywał 4 kg dynamitu i metanitu w szafce w swoim garażu. Posiadał też zapalniki elektryczne najprawdopodobniej skradzione z kopalni. Głośna sprawa miała miejsce również w 2009 roku, kiedy to w Kopalni Mysłowice-Wesoła, gdzie zaginęła puszka z 10 kilogramami metanitu. Taka ilość materiału wybuchowego mogła się przyczynić nawet do wysadzenia jednego domu. Także w sierpniu 2009 roku w Żorach ewakuowano blok na os. 700 lecia. W eksmitowanym mieszkaniu 40-latka znaleziono 22 zapalniki górnicze.

  W przeszłości katowicka prokuratura prowadziła śledztwo w sprawie wynoszenia ze śląskich kopalń zapalników, które służyły śląskim gangom. Konstruowano z nich ładunki wybuchowe. Za nielegalne posiadanie materiałów wybuchowych może grozić kara nawet do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Ładunki konstruowane są także z niewybuchów - na Śląsku najwięcej jest ich na Raciborszczyźnie, w lasach Kuźni Raciborskiej. Policja co rusz zatrzymuje tam domorosłych miłośników militariów, którzy majstrują przy pociskach.

  W sieci roi się od "przepisów" ładunków, wykonywanych z materiałów ogólnodostępnych. Anders Breivik odpowiedzialny za krwawe zamachy w Norwegii w 2011 roku, kupował różne chemikalia także w Polsce. Niektóre z nich mógł wykorzystać do konstrukcji bomby. Jerzy Dziewulski nie ma wątpliwości, że każdy może wejść w posiadanie materiałów wybuchowych.
  - Wystarczy wpisać w przeglądarce internetowej odpowiednie hasła i już możemy gromadzić odpowiednie materiały, do produkcji bomby - przyznaje ekspert ds. antyterroryzmu. Niedoszły zamachowiec na Sejm mógł wejść w posiadanie jedynie kilkanaście kilogramów trotylu. Do powiększenia siły wybuchy wystarczą inne chemikalia. - Wystarczy użyć samochodu z mąką lub cukrem pudrem, oczywiście z odpowiednimi składnikami, żeby stworzyć niebezpieczną mieszankę - dodaje Dziewulski.

  Największym zagrożeniem według niego są byli żołnierze i osoby związane ze służbami specjalnymi. - Jeśli powiesz takiej osobie, żeby weszła do sklepu spożywczego i skonstruowała bombę, to ona zrobi to - kończy.
  Współpraca: KAKA, KASIA.


  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Katowice mają podziemny dworzec autobusowy[ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO]
  *Bytomianie dziękują TVN za materiały patolgię [ZOBACZ, Z CZEGO CHCĄ BYĆ DUMNI

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   LONT

   POLONIA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 31

   SZKODA TROTYLU NA TO BYDLO

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   LONT

   POLONIA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 20

   SZKODA TROTYLU NA TO BYDLO

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Broń

   KP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 33

   Broń powinna być dostępna dla każdego, bo bańdzior nie potrzebuje pozwolenia.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   prosicie się (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 26

   o coś poważniejszego. Może dacie jeszcze szczegółowe instrukcje?????????

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Z ostatniej chwili........

   cezar (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 42

   Są świadkowie, że Brunon K.był na marszu niepodległości. W prawej nogawce miał dwie tony trotylu a w lewej dwie i pół. Tylko mu lont nie wypalił.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama