Odwołanie od decyzji ZUS-u nic nie kosztuje, a może być...

Odwołanie od decyzji ZUS-u nic nie kosztuje, a może być skuteczne [PORADNIK]

Jadwiga Jenczelewska, Patrycja Wacławska

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Odwołanie od decyzji ZUS-u nic nie kosztuje, a może być skuteczne [PORADNIK]

Od każdej decyzji ZUS-u można złożyć odwołanie @arc.

Odwołanie od decyzji ZUS: Ludzie z goryczą mówią, że gdyby w Polsce byli sami lekarze orzecznicy ZUS-u, to cały naród byłby zdrowy. Nie znaczy to, że nagle wszyscy chorzy pozbyliby się dolegliwości, które ich latami trapią. Po prostu ci specjaliści widzą w pacjentach samo zdrowie. - Dlaczego utykasz? - pyta w gorzkim dowcipie lekarz człowieka z jedną amputowaną nogą. - Przecież drugą masz zupełnie zdrową - pociesza go. Zupełnie tak, jak w kabarecie TEY mówiono o traktorze, który nie jedzie, aprzecież prócz jednego połamanego koła ma jeszcze trzy dobre.
Jak odwołać się od decyzji ZUS? Nasi Czytelnicy powinni jednak pamiętać, że decyzja, którą ZUS podjął w naszej sprawie, nie musi być ostateczna, zwłaszcza jeśli uważamy, że jest krzywdząca. Chcemy pokazać, że od większości decyzji ZUS-u można się odwołać. Warto z tej możliwości skorzystać. Nie wiąże się to bowiem ani z kosztami, ani z nadmiernym wysiłkiem. Osoby, które machają ręką na możliwość odwołania i pozostają w przekonaniu, że z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych nikt jeszcze nie wygrał, popełniają błąd.
Bo nawet jeśli odwołanie nic nie zmieni, zyskujemy pewność, że zrobiliśmy wszystko, by walczyć o swoje racje.

Przebieg procedury odwoławczej w różnych przypadkach jest różny. W uproszczeniu można powiedzieć, że - z uwagi na drogę odwoławczą - decyzje ZUS dzielimy na cztery kategorie. Poniżej analizujemy je kolejno.

1. Jak się odwołać od decyzji ZUS, dzięki której mógłbyś otrzymać rentęJeśli masz decyzję wydaną na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS-u (chodzi głównie o decyzje dotyczące przyznania renty), odwołanie od niej wymaga przejścia następującej procedury:

1. Trzeba zaczekać na doręczenie orzeczenia wydawanego przez lekarza orzecznika. W praktyce orzecznicy zwykle wręczają egzemplarz orzeczenia już w dniu badania.
2. Jeśli osoba zainteresowana nie jest zadowolona z tego,
co orzekł lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, powinna wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej. Sprzeciw wnosi się za pośrednictwem ZUS-u. Na zrobienie tego jest 14 dni - od dnia otrzymania orzeczenia.
3. Kiedy zostanie wyznaczony termin badania przez komisję, ubezpieczony zostanie o tym powiadomiony.
4. W wyznaczonym terminie należy bezwzględnie stawić się przed komisją. Pamiętajmy, że istotnym argumentem, który może przekonać komisję do zmiany orzeczenia wydanego przez orzecznika ZUS-u, jest dodatkowa dokumentacja medyczna - ponad tę, którą przedkładaliśmy orzecznikowi. Każdy kolejny dokument świadczący o tym, że stan zdrowia ubezpieczonego przeszkadza mu w wykonywaniu pracy, przybliży go do uzyskania satysfakcjonującej decyzji ZUS-u. Komisja lekarska składa się z trzech osób. Decyzje podejmuje w głosowaniu - większością głosów.
5. Jeżeli komisja podtrzymała orzeczenie lekarza orzecznika, w ciągu miesiąca od doręczenia decyzji można odwołać się od niej do sądu pracy. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem ZUS-u.
6. Kiedy ubezpieczyciel otrzyma odwołanie, ma 30 dni na ewentualną zmianę swojego stanowiska. Może w tym czasie zmienić lub uchylić decyzję. Jeśli tego nie zrobi, skieruje odwołanie do sądu. Dołączy do niego swoje uzasadnienie.
7. Po tym, gdy sprawa trafi do sądu, poczekamy kilka miesięcy na rozstrzygnięcie.

2. Decyzje dotyczące np. kwoty emeryturyUbezpieczeni, którzy są niezadowoleni z treści decyzji wydanych w innych sprawach niż dotychczas wymienione (dotyczy to na przykład decyzji w sprawie przyznania emerytury), powinni przejść drogę odwoławczą podobną do tej, która jest stosowana w przypadku decyzji wydanych na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS.
W tym przypadku procedura jest jednak nieco krótsza.

1. W razie, gdy nie satysfakcjonuje nas decyzja, możemy wnieść odwołanie do sądu. Wnosi się je za pośrednict-wem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
2. ZUS ma 30 dni na rozważenie, czy podtrzymuje swoją decyzję.
W tym czasie może zmienić lub uchylić decyzję, od której się odwołujemy.
Jeżeli jednak tego nie zrobi, skieruje sprawę do sądu. Trafi tam odwołanie ubezpieczonego wraz z uzasadnieniem stanowiska ZUS-u.
3. Po tym, gdy sprawa trafi do sądu, poczekamy kilka miesięcy na rozstrzygnięcie.
1 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Odwołania od decyzji ZUS przez internet - www.odwolaniazus.pl

www.odwolaniazus.pl (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Poniżej link do wzoru odwołania od decyzji ZUS.

http://www.odwolaniazus.pl/wzor-odwolania-od-decyzji-zus.html

Jeśli macie Państwo problem z samodzielnym przygotowaniem odwołania od decyzji ZUS...rozwiń całość

Poniżej link do wzoru odwołania od decyzji ZUS.

http://www.odwolaniazus.pl/wzor-odwolania-od-decyzji-zus.html

Jeśli macie Państwo problem z samodzielnym przygotowaniem odwołania od decyzji ZUS zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Posiadamy niezbędną wiedzę i doświadczenie do profesjonalnego sporządzenia tego typu odwołania.

Więcej informacji na stronie internetowej www.odwolaniazus.pl lub dzwoniąc pod numer 509 225 860.
Realizujemy również usługi przez Internet.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

odwolanie od renty

irena (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

ja mam 4 stopien raka jajnika i jestem po dwoch ciezkich operacjach.Walcze z zus od dwoch lat o przywrocenie renty.Zle sie czuje i mysle ze szbciej zdechne niz doczekam tej renty. Irena

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

odwolanie

Malgorzata (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Jak zawsze ZUS górą! tak kobieta po 60 -tce 4 stadium raka na chemii - w klinice we Wroclawiu co się leczy lekarz mówi kwestia czasu może dzień dwa...może miesiąc dwa.... nie wiadomo. Staje na...rozwiń całość

Jak zawsze ZUS górą! tak kobieta po 60 -tce 4 stadium raka na chemii - w klinice we Wroclawiu co się leczy lekarz mówi kwestia czasu może dzień dwa...może miesiąc dwa.... nie wiadomo. Staje na komisji w Legnicy o przyznanie I grupy 0 orzeczenie lekarzy jeszcze zdolna do pracy :) ja wiem jak trupa nie zaprowadzi się do ZUS to wszystko ok! jak to się mówi zdrów jak ryba :)zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

re:odwołanie

Magdalena (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Pani Małgorzato, doskonale Panią rozumiem. Identyczną "komisję" w Legnicy przeszła moja 68-letnia mama z nowotworem w stadium T4 w trakcie chemioterapii (przedoperacyjna, choć już wiadomo, że mama...rozwiń całość

Pani Małgorzato, doskonale Panią rozumiem. Identyczną "komisję" w Legnicy przeszła moja 68-letnia mama z nowotworem w stadium T4 w trakcie chemioterapii (przedoperacyjna, choć już wiadomo, że mama z wadą serca operacji się nie podda ...). oczywiście wg ZUS'u jest zdolna do samodzielnej egzystencji, skoro może sama ssobie kanapkę zrobić i nie załatwia się pod siebie. Ale to, że nie wychodzi poza próg domu bez asysty, a po chemii nie opuszcza łóżka przez kolejny tydzień i trzeba się nią zajmować, to nieważne. Oczywiście będziemy się odwoływać, bo to jest jakaś kpina. Pani Małgorzato, powodzenia i proszę się nie poddawać :)zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sprzeciw do komisji lekarskiej

halina (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Witam. Mam problem,gdyz orzecznik zus przyznal mi rente na dwa lata z tytulu niezdolnosci do oracy a zus mi jej odmawia. Kazano mi napisac sprzeiw do ko isji lekarskiej. Jak to zrobic? Prosze o pomoc

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Odwołania od decyzji ZUS przez internet - www.odwolaniazus.pl

www.odwolaniazus.pl (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Jeżeli ZUS:

- odmawia świadczenia emerytalnego lub rentowego,
- nie uznaje przepracowanego stażu pracy,
- kwestionuje ocenę pracy w warunkach szkodliwych,
- mają Państwo problem z ustaleniem...rozwiń całość

Jeżeli ZUS:

- odmawia świadczenia emerytalnego lub rentowego,
- nie uznaje przepracowanego stażu pracy,
- kwestionuje ocenę pracy w warunkach szkodliwych,
- mają Państwo problem z ustaleniem okresów składkowych

- zapraszamy do kontaktu z naszym biurem.

Nasz zespół prawników posiada bogate doświadczenie w sprawach spornych z ZUS zarówno na etapie przedsądowym jak i postępowania sądowego.

Sporządzamy:

- wnioski o przyznanie emerytury z ZUS,
- odwołania od decyzji ZUS w sprawie przyznania wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach,
- sprzeciwy od orzeczenia Lekarza Orzecznika ZUS do Komisji Lekarskiej ZUS,
- odwołania od decyzji ZUS w sprawie przyznania renty,
- wnioski o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości wobec ZUS,
- wnioski do ZUS o prawo do świadczeń i przeliczenie świadczeń.
- Współpracujemy z prawnikami posiadającymi wieloletnie doświadczenie zawodowe w sprawach spornych z zakresu emerytur i rent.

Świadczymy usługi w siedziebie naszej firmy lub przez internet.

Więcej informacji na naszej stronie internetowej www.odwolaniazus.pl

Biuro Doradztwa Prawnego
Tel. 509 225 860
biuro@pbdoradcy.plzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wypadek

Rafał (gość)

Zgłoś naruszenie treści

27.04.2014 odniosłem wypadek w pracy co spowodowało poszerzenie szpary stawu barkowego o 9mm.lekarz prowadzący stwierdził że przy ruchach ekstramalnych będe odczuwał ból i że tego już nie...rozwiń całość

27.04.2014 odniosłem wypadek w pracy co spowodowało poszerzenie szpary stawu barkowego o 9mm.lekarz prowadzący stwierdził że przy ruchach ekstramalnych będe odczuwał ból i że tego już nie wylecze.lekarz pzu potwierdził to samo i przyznano mi 8% uszczerbku na zdrowiu.natomiast lekarz zus stwierdził skręcenie stawu barkowego wyleczone bez następstw funkcjonalnych i przyznał 0%.co mogę w tej sprawie zrobić?dodam że ból odczuwam i nie wykonuje wszystkich czynności które wykonywałem do czasu wypadku.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ubezpieczenie

li (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Witam. Od trzech miesiecy odwoluje sie od decycji lekarzy orzecznikow i chcialam zaytac czy ktos wie czy w tym czasie jestem nadal ubezpieczona? ponadto dodam ze przez dwa lata otrzymywalam rente...rozwiń całość

Witam. Od trzech miesiecy odwoluje sie od decycji lekarzy orzecznikow i chcialam zaytac czy ktos wie czy w tym czasie jestem nadal ubezpieczona? ponadto dodam ze przez dwa lata otrzymywalam rente socjalna i dzieki temu tez bylam ubezpieczona. Jak to teraz wyglada? czy przez ten caly proces nadal jestem ubepieczona? zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zus

ramię sprawdliwości (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7

zus jest najbardziej bandycką instytucją w polsce

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kontrola zwolnienia

iwa (gość)

Zgłoś naruszenie treści

jestem po operaci kregoslupa 2 lata temu mnialam i potym okresie od roku zaczyna sie cos dziac zlego poniewarz mnialam juz 4 razy robiony ostrzyk przeciw bulowu w odcinku ledzdziwiowym
teraz...rozwiń całość

jestem po operaci kregoslupa 2 lata temu mnialam i potym okresie od roku zaczyna sie cos dziac zlego poniewarz mnialam juz 4 razy robiony ostrzyk przeciw bulowu w odcinku ledzdziwiowym
teraz przebywam na zwolnieniu bodziwignelam polerke ktora warz ok 20 kg miala,m ja wniesc po 5 schodach i cos mi nie poszlo lekarz u ktorego byla,m powiedzial ze nie moge dzigac i wykonywac rochow rotacyjnych a lekarz z zuzsu orzekl ze ze moge isc do pracy czy moge sie odwowlywac od decyzi lekarza zus prosze o odpowiedz zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Odwołania od decyzji ZUS

Biuro Doradztwa Prawnego (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Jeżeli ZUS:

- odmawia świadczenia emerytalnego lub rentowego,
- nie uznaje przepracowanego stażu pracy,
- kwestionuje ocenę pracy w warunkach szkodliwych,
- mają Państwo...rozwiń całość

Jeżeli ZUS:

- odmawia świadczenia emerytalnego lub rentowego,
- nie uznaje przepracowanego stażu pracy,
- kwestionuje ocenę pracy w warunkach szkodliwych,
- mają Państwo problem z ustaleniem okresów składkowych,

– zapraszamy do kontaktu.

Nasza oferta obejmuje - prowadzenie spraw przedsiębiorców i osób fizycznych z zakresu ZUS oraz udzielanie porad prawnych.
Sporządzamy także:

- wnioski o przyznanie emerytury z ZUS

- odwołania od decyzji ZUS w sprawie przyznania wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach,

- sprzeciwy od orzeczenia Lekarza Orzecznika ZUS do Komisji Lekarskiej ZUS,

- odwołania od decyzji ZUS w sprawie przyznania renty,

- wnioski o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości wobec ZUS,

- wnioski do ZUS o prawo do świadczeń i przeliczenie świadczeń.

Współpracujemy z prawnikami posiadającymi wieloletnie doświadczenie zawodowe w sprawach spornych z zakresu emerytur i rent.

Więcej na naszej stronie internetowej - www.pbdoradcy.pl

Biuro Doradztwa Prawnego
Tel. 509 225 860zwiń

1 3 4 »

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo