Menu Region

Odwołanie od decyzji ZUS-u nic nie kosztuje, a może być...

Odwołanie od decyzji ZUS-u nic nie kosztuje, a może być skuteczne [PORADNIK]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Jadwiga Jenczelewska, Patrycja Wacławska

31Komentarzy Prześlij Drukuj
Odwołanie od decyzji ZUS: Ludzie z goryczą mówią, że gdyby w Polsce byli sami lekarze orzecznicy ZUS-u, to cały naród byłby zdrowy. Nie znaczy to, że nagle wszyscy chorzy pozbyliby się dolegliwości, które ich latami trapią. Po prostu ci specjaliści widzą w pacjentach samo zdrowie. - Dlaczego utykasz? - pyta w gorzkim dowcipie lekarz człowieka z jedną amputowaną nogą. - Przecież drugą masz zupełnie zdrową - pociesza go. Zupełnie tak, jak w kabarecie TEY mówiono o traktorze, który nie jedzie, aprzecież prócz jednego połamanego koła ma jeszcze trzy dobre.
Odwołanie od decyzji ZUS-u nic nie kosztuje, a może być skuteczne [PORADNIK]

Od każdej decyzji ZUS-u można złożyć odwołanie

(© arc.)

Jak odwołać się od decyzji ZUS? Nasi Czytelnicy powinni jednak pamiętać, że decyzja, którą ZUS podjął w naszej sprawie, nie musi być ostateczna, zwłaszcza jeśli uważamy, że jest krzywdząca. Chcemy pokazać, że od większości decyzji ZUS-u można się odwołać. Warto z tej możliwości skorzystać. Nie wiąże się to bowiem ani z kosztami, ani z nadmiernym wysiłkiem. Osoby, które machają ręką na możliwość odwołania i pozostają w przekonaniu, że z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych nikt jeszcze nie wygrał, popełniają błąd.
Bo nawet jeśli odwołanie nic nie zmieni, zyskujemy pewność, że zrobiliśmy wszystko, by walczyć o swoje racje.

Przebieg procedury odwoławczej w różnych przypadkach jest różny. W uproszczeniu można powiedzieć, że - z uwagi na drogę odwoławczą - decyzje ZUS dzielimy na cztery kategorie. Poniżej analizujemy je kolejno.

1. Jak się odwołać od decyzji ZUS, dzięki której mógłbyś otrzymać rentęJeśli masz decyzję wydaną na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS-u (chodzi głównie o decyzje dotyczące przyznania renty), odwołanie od niej wymaga przejścia następującej procedury:

1. Trzeba zaczekać na doręczenie orzeczenia wydawanego przez lekarza orzecznika. W praktyce orzecznicy zwykle wręczają egzemplarz orzeczenia już w dniu badania.
2. Jeśli osoba zainteresowana nie jest zadowolona z tego,
co orzekł lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, powinna wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej. Sprzeciw wnosi się za pośrednictwem ZUS-u. Na zrobienie tego jest 14 dni - od dnia otrzymania orzeczenia.
3. Kiedy zostanie wyznaczony termin badania przez komisję, ubezpieczony zostanie o tym powiadomiony.
4. W wyznaczonym terminie należy bezwzględnie stawić się przed komisją. Pamiętajmy, że istotnym argumentem, który może przekonać komisję do zmiany orzeczenia wydanego przez orzecznika ZUS-u, jest dodatkowa dokumentacja medyczna - ponad tę, którą przedkładaliśmy orzecznikowi. Każdy kolejny dokument świadczący o tym, że stan zdrowia ubezpieczonego przeszkadza mu w wykonywaniu pracy, przybliży go do uzyskania satysfakcjonującej decyzji ZUS-u. Komisja lekarska składa się z trzech osób. Decyzje podejmuje w głosowaniu - większością głosów.
5. Jeżeli komisja podtrzymała orzeczenie lekarza orzecznika, w ciągu miesiąca od doręczenia decyzji można odwołać się od niej do sądu pracy. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem ZUS-u.
6. Kiedy ubezpieczyciel otrzyma odwołanie, ma 30 dni na ewentualną zmianę swojego stanowiska. Może w tym czasie zmienić lub uchylić decyzję. Jeśli tego nie zrobi, skieruje odwołanie do sądu. Dołączy do niego swoje uzasadnienie.
7. Po tym, gdy sprawa trafi do sądu, poczekamy kilka miesięcy na rozstrzygnięcie.

2. Decyzje dotyczące np. kwoty emeryturyUbezpieczeni, którzy są niezadowoleni z treści decyzji wydanych w innych sprawach niż dotychczas wymienione (dotyczy to na przykład decyzji w sprawie przyznania emerytury), powinni przejść drogę odwoławczą podobną do tej, która jest stosowana w przypadku decyzji wydanych na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS.
W tym przypadku procedura jest jednak nieco krótsza.

1. W razie, gdy nie satysfakcjonuje nas decyzja, możemy wnieść odwołanie do sądu. Wnosi się je za pośrednict-wem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
2. ZUS ma 30 dni na rozważenie, czy podtrzymuje swoją decyzję.
W tym czasie może zmienić lub uchylić decyzję, od której się odwołujemy.
Jeżeli jednak tego nie zrobi, skieruje sprawę do sądu. Trafi tam odwołanie ubezpieczonego wraz z uzasadnieniem stanowiska ZUS-u.
3. Po tym, gdy sprawa trafi do sądu, poczekamy kilka miesięcy na rozstrzygnięcie.
1 »
Reklama
31

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Odwołania od decyzji ZUS

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Biuro Doradztwa Prawnego (gość)  •

Jeżeli ZUS:

- odmawia świadczenia emerytalnego lub rentowego,
- nie uznaje przepracowanego stażu pracy,
- kwestionuje ocenę pracy w warunkach szkodliwych,
- mają Państwo problem z ustaleniem okresów składkowych,

– zapraszamy do kontaktu.

Nasza oferta obejmuje - prowadzenie spraw przedsiębiorców i osób fizycznych z zakresu ZUS oraz udzielanie porad prawnych.
Sporządzamy także:

- wnioski o przyznanie emerytury z ZUS

- odwołania od decyzji ZUS w sprawie przyznania wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach,

- sprzeciwy od orzeczenia Lekarza Orzecznika ZUS do Komisji Lekarskiej ZUS,

- odwołania od decyzji ZUS w sprawie przyznania renty,

- wnioski o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości wobec ZUS,

- wnioski do ZUS o prawo do świadczeń i przeliczenie świadczeń.

Współpracujemy z prawnikami posiadającymi wieloletnie doświadczenie zawodowe w sprawach spornych z zakresu emerytur i rent.

Więcej na naszej stronie internetowej - www.pbdoradcy.pl

Biuro Doradztwa Prawnego
Tel. 509 225 860

odpowiedzi (0)

skomentuj

witam Odwołałem się od decyzji lekarza orzecznika który mi przyznał czasową niezdolność do pracy do

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Chory ZUS (gość)  •

Odwołałem się od decyzji lekarza orzecznika w Rzeszowie, który mi przyznał czasową niezdolność do pracy do 2019r do Komisji lekarskiej, między czasie dostałem decyzje o przyznaniu świadczenia od której też się odwołałem do Sądu pracy. I Wiecie co zrobił ZUS " powinien przesłać do Sądu , tak myślałem a ZUS uchylił mi decyzję i wydał nową tylko już nie do 2019r tylko do 2017r. i nie przesłali akt do sądu. kpiny sobie robią !!! w odwołaniu od decyzji podnosiłem, że pogorszył mi się stan zdrowia i jestem niezdolny do pracy bo już nie widzę niektórych rzeczy i nie mogę więcej tego robić, potykam się i przewracam, przez PCPR jestem uznany jako osoba z umiarkowanym stopniem niepełnoprawności a dla zusu jak pracuje to znaczy, że mogę tak do emerytury byle bym tylko składki płacił. No cuż odwołam się i od tej drugiej do Sądu za pośrednictwem ZUS , tylko ciekawe czy wyślą do sądu czy znów uchylą poprzednią decyzje i wydadzą nową i sprawy nie prześlą znowu ? ZUS TO BANDA W MAJESTACIE PRAWA

odpowiedzi (0)

skomentuj

Zaświadczenie lekarskie

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wioleta K (gość)  •

Witam, w dniu dzisiejszym dostałam odmowę zasiłku chorobowego z ZUS z powodu złego zaświadczenia lekarskiego jakie wystawił mi lekarz w Niemczech, gdyż tu pracowałam, jako pracownik polski w delegacji. I tu moje pytanie co mam zrobic gdzie sie odwoływać?

odpowiedzi (0)

skomentuj

ODWOŁANIE

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Joanna (gość)  •

Moja mama była dzisiaj na komisji odwoławczej. Strasznie żałuję, że z nią nie pojechałam, bo orzecznik-niby lekarz neurolog nawet nie raczył spojrzeć w dokumenty, które przygotowałam mamie. Neurolog u którego mama się leczy po ostatnim badaniu stwierdził, że zapewne będzie konieczna kolejna operacja kręgosłupa - orzecznik ZUS powiedział, że on nic nie widzi. Jak mama zaczęła zadawać mu pytania, to raz że próbował nie dopuścić jej do głosu, a jak już "odpowiadał" na jej pytania, to nagle nic nie wiedział. Kilka lat temu mama przeszła operację kręgosłupa a ten "neurolog" wyskoczył z pytaniem dlaczego nie poszła po operacji do pracy. Ręce opadają... Zastanawiamy się nad zaskarżeniem decyzji do Sądu, ale sama nie wiem... Po 7 latach mama nagle wyzdrowiała. A to, że chodzić nie może? A co go to? "Tylko leki przepisują i żołądek psują"... Cycki opadają...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kancelaria specj. Ubezp. Społeczne i Prawo Pracy

+1 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Szybkie usługi prawne (gość)  •

Specjalizujemy się w sprawach pracowniczych. Zostałeś zwolniony i nie wiesz co robić? Chcesz się odwołać do Sądu Pracy, a nie wiesz ile można zyskać ? Pamiętaj, że jest tylko 7 dniowy termin na odwołanie do Sądu Pracy. Zajmujemy się szybkimi usługami prawnymi w sprawach pracowniczych. Najwyższa jakość usług i pilotaż sprawy aż do zakończenia sprawy. Mamy kilkunastoletnie doświadczenie. Obsługa spraw z całego kraju. Obsługujemy również nauczycieli, którzy przeczuwają zwolnienie. Radzimy jak się zabezpieczyć. Mail do kontaktu: kancelaria.prawna.mdp@gmail.com, tel. 663 491 822

skomentuj

30 dni na odwołanie do sądu pracy!

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zdziwiona (gość)  •

Bardzo się dziwię,że reklamująca się kancelaria prawnicza podaje 7-dniowy okres na odwołanie do sądu pracy.Okres odwołania wynosi 30 dni od doręczenia pisma z komisji ZUS-u.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Orzecznik to bóg!

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

załamany, Polsko pomóż nam chorym! Błagam!!! (gość)  •

Choruję od dziecka jak i brat i ojciec, mamy EP, brat ma ataki codziennie jest duży i silny, rodzice są już starzy i nie mają sil, czasami mamy z bratem razem atak, jesteśmy załamani, zawsze miałem na 3lata rentę, ostatnio na komisji, pani orzecznik stwierdziła, że za 12 miesięcy będę zdrowy, zdrowy ze mną jest coraz gorzej, błądzę w własnym mieście(nie wiem gdzie jestem), brat ledwo czyta i pisze(nic sobie by nie załatwił) nie wiem co robić, myślę o samobójstwie jeśli stracę rentę..

skomentuj

Podaj ZUS do sądu

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Andrzej (gość)  •

Jeśli decyzja jest zła dla chorego i odbiera mu się rentę to należy taką decyzję zaskarżyć do sądu to nic nie kosztuje ale mamy szansę na sprawiedliwy wyrok.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Podaj ZUS do sądu

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mirek (gość)  •

Prawda.Wygrałem z pasożytami po roku czasu.Żenujące ale skuteczne.

odpowiedzi (0)

skomentuj

zw.

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dorota (gość)  •

choruję na kręgosłup,jestem na zwolnieniu lekarskim,dziś była u mnie p.orzecznik i przerwała mi L-4 p.jest dermatologiem

odpowiedzi (0)

skomentuj

odwołanie od decyzji orzecznika

+11 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

stanisław (gość)  •

a jak przeżyć czas oczekiwania np.3-4 miesięcy na wynik odwołania

skomentuj

do stanisław

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

a jak przeżyć (gość)  •

Ja jestem w takiej sytuacji od lipca, jestem załamana . Mam rękę do operacji ,a orzecznicy ZUS uzdrowili. najgorsze ,że ręka mnie boli cały czas od poczatku stycznia ,a oni twierdza ,ze symuluje. jestem po wypadku w drodze do pracy. czuję się karana za to ,że miasto nie zadbało o sypanie ulic i chodników. utrata pracy ,cudowwne w ZUsie na papierze uzdrowienie i jak życ dalej? Odwołałam sie do Sadu ,ale ile mam czekać. Nie mam sił . Jestem załamana

odpowiedzi (0)

skomentuj

Powiatowy Urząd Pracy

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Camil (gość)  •

Proszę zarejestrować się w PUP, w ten sposób uzyska Pani prawo do zasiłku, ponieważ formalnie rzecz biorąc jest Pani bezrobotna, gdyż nie została wydana decyzja ostateczna. W przypadku uzyskania decyzji o przyznaniu świadczenia, będzie Pani musiała zwrócić środki, otrzymane z PUP, ale przynajmniej do czasu wyjaśnienia sprawy będzie Pani miała z czego żyć. To rozwiązanie jest najzupełniej legalne.

odpowiedzi (0)

skomentuj

odwołanie

+12 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

cierpiąca (gość)  •

witam jak napisać odwołanie do zus o zasiłek rechabilitacyjny

skomentuj

.

+8 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

endrju (gość)  •

Przede wszystkim bez błędów ortograficznych!

odpowiedzi (0)

skomentuj

odwołanie w sprawie renty do SĄDU PRACY.

+22 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

anonissmuss@gmail.com (gość)  •

Witam
W pierwszej kolejności należy zauważyć, że SĄD JEST WYŁĄCZNIE ORGANEM ODWOŁAWCZYM OD PRAWIDŁOWO PRZEPROWADZONEGO (CZYLI ZGODNIE Z K.P.A.) POSTĘPOWANIEM PRZED ZUS. Czyli decyzja ZUS, bez uzasadnienia, jedynie z takim zdawkowym nie jest p/pani niezdolny do pracy nigdy nie powinny być przez Sąd rozpatrywane a pozwy powinny zostać odesłane z powrotem do ZUS. Sąd, zgodnie z ustawą nie jest od przyznawania rent, a jedynie do oceny prawidłowości decyzji ZUS. BRAK UZASADNIENIA WYKLUCZA MOŻLIWOŚĆ TAKIEJ OCENY.
Ponadto brak uzasadnienia ogranicza nasze prawo do obrony w związku z art. 477(10) K.P.C. Przepis ten nakłada na odwołującego się do sądu obowiązek uzasadnienia swoich roszczeń wobec ZUS. Oczywistym jest, że nie mając pisemnego uzasadnienia dla decyzji pozbawiającej nas renty nie możemy w żaden sposób bronić się przed nią.
W Sądzie Pracy rozprawa niczym nie różni się od innych. Jest sędzia, można wziąść adwokata z urzędu, itp.
pozdr.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 »
Reklama
Reklama