Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odwołanie od decyzji ZUS-u nic nie kosztuje, a może być skuteczne [PORADNIK]

Jadwiga Jenczelewska, Patrycja Wacławska
Od każdej decyzji ZUS-u można złożyć odwołanie
Od każdej decyzji ZUS-u można złożyć odwołanie arc.
Odwołanie od decyzji ZUS: Ludzie z goryczą mówią, że gdyby w Polsce byli sami lekarze orzecznicy ZUS-u, to cały naród byłby zdrowy. Nie znaczy to, że nagle wszyscy chorzy pozbyliby się dolegliwości, które ich latami trapią. Po prostu ci specjaliści widzą w pacjentach samo zdrowie. - Dlaczego utykasz? - pyta w gorzkim dowcipie lekarz człowieka z jedną amputowaną nogą. - Przecież drugą masz zupełnie zdrową - pociesza go. Zupełnie tak, jak w kabarecie TEY mówiono o traktorze, który nie jedzie, aprzecież prócz jednego połamanego koła ma jeszcze trzy dobre.

Jak odwołać się od decyzji ZUS? Nasi Czytelnicy powinni jednak pamiętać, że decyzja, którą ZUS podjął w naszej sprawie, nie musi być ostateczna, zwłaszcza jeśli uważamy, że jest krzywdząca. Chcemy pokazać, że od większości decyzji ZUS-u można się odwołać. Warto z tej możliwości skorzystać. Nie wiąże się to bowiem ani z kosztami, ani z nadmiernym wysiłkiem. Osoby, które machają ręką na możliwość odwołania i pozostają w przekonaniu, że z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych nikt jeszcze nie wygrał, popełniają błąd. Bo nawet jeśli odwołanie nic nie zmieni, zyskujemy pewność, że zrobiliśmy wszystko, by walczyć o swoje racje.

Przebieg procedury odwoławczej w różnych przypadkach jest różny. W uproszczeniu można powiedzieć, że - z uwagi na drogę odwoławczą - decyzje ZUS dzielimy na cztery kategorie. Poniżej analizujemy je kolejno.

1. Jak się odwołać od decyzji ZUS, dzięki której mógłbyś otrzymać rentę

Jeśli masz decyzję wydaną na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS-u (chodzi głównie o decyzje dotyczące przyznania renty), odwołanie od niej wymaga przejścia następującej procedury:

1. Trzeba zaczekać na doręczenie orzeczenia wydawanego przez lekarza orzecznika. W praktyce orzecznicy zwykle wręczają egzemplarz orzeczenia już w dniu badania.
2. Jeśli osoba zainteresowana nie jest zadowolona z tego,
co orzekł lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, powinna wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej. Sprzeciw wnosi się za pośrednictwem ZUS-u. Na zrobienie tego jest 14 dni - od dnia otrzymania orzeczenia.
3. Kiedy zostanie wyznaczony termin badania przez komisję, ubezpieczony zostanie o tym powiadomiony.
4. W wyznaczonym terminie należy bezwzględnie stawić się przed komisją. Pamiętajmy, że istotnym argumentem, który może przekonać komisję do zmiany orzeczenia wydanego przez orzecznika ZUS-u, jest dodatkowa dokumentacja medyczna - ponad tę, którą przedkładaliśmy orzecznikowi. Każdy kolejny dokument świadczący o tym, że stan zdrowia ubezpieczonego przeszkadza mu w wykonywaniu pracy, przybliży go do uzyskania satysfakcjonującej decyzji ZUS-u. Komisja lekarska składa się z trzech osób. Decyzje podejmuje w głosowaniu - większością głosów.
5. Jeżeli komisja podtrzymała orzeczenie lekarza orzecznika, w ciągu miesiąca od doręczenia decyzji można odwołać się od niej do sądu pracy. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem ZUS-u.
6. Kiedy ubezpieczyciel otrzyma odwołanie, ma 30 dni na ewentualną zmianę swojego stanowiska. Może w tym czasie zmienić lub uchylić decyzję. Jeśli tego nie zrobi, skieruje odwołanie do sądu. Dołączy do niego swoje uzasadnienie.
7. Po tym, gdy sprawa trafi do sądu, poczekamy kilka miesięcy na rozstrzygnięcie.

2. Decyzje dotyczące np. kwoty emerytury

Ubezpieczeni, którzy są niezadowoleni z treści decyzji wydanych w innych sprawach niż dotychczas wymienione (dotyczy to na przykład decyzji w sprawie przyznania emerytury), powinni przejść drogę odwoławczą podobną do tej, która jest stosowana w przypadku decyzji wydanych na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS.
W tym przypadku procedura jest jednak nieco krótsza.

1. W razie, gdy nie satysfakcjonuje nas decyzja, możemy wnieść odwołanie do sądu. Wnosi się je za pośrednict-wem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
2. ZUS ma 30 dni na rozważenie, czy podtrzymuje swoją decyzję.
W tym czasie może zmienić lub uchylić decyzję, od której się odwołujemy.
Jeżeli jednak tego nie zrobi, skieruje sprawę do sądu. Trafi tam odwołanie ubezpieczonego wraz z uzasadnieniem stanowiska ZUS-u.
3. Po tym, gdy sprawa trafi do sądu, poczekamy kilka miesięcy na rozstrzygnięcie.

3. Decyzje, których nie dostajesz

W sytuacji, gdy ZUS zwleka z wydaniem decyzji, nie musimy czekać z założonymi rękami. Jeżeli na wydanie decyzji czekamy dłużej niż 2 miesiące, możemy złożyć skargę na opieszałość urzędników. W takiej sytuacji:
1. Należy wnieść odwołanie do ZUS-u. W odwołaniu trzeba wyraźnie wskazać datę złożenia wniosku, na który nie do-czekaliśmy się odpowiedzi. Musimy też wyraźnie zaznaczyć, że na wydanie decyzji czekamy już od ponad 2 miesięcy.
2. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma 30 dni na ustosunkowanie się do ponaglenia. W tym czasie powinien wydać zaległą decyzję, a jeśli tego nie zrobi, musi skierować sprawę do sądu.
3. Po tym, gdy sprawa trafi do sądu, poczekamy kilka miesięcy na rozstrzygnięcie. Sąd powinien w tym czasie wpłynąć na ZUS, by wydał decyzję w sprawie, która pozostaje nierozstrzygnięta. Jeżeli jednak ZUS nie wydał decyzji z powodu zaniedbania osoby skarżącej się na opieszałość urzędników (na przykład wniosek, który osoba ta złożyła w ZUS-ie był nieprawidłowo wypełniony lub nie zostały do niego dołączone wymagane dokumenty), sąd nie będzie miał podstaw, by zdyscyplinować ZUS.

4. Decyzje ZUS-u, od których mimo wszystko nie można się odwołać

Od niektórych decyzji wydanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ogóle nie można się odwołać. Dotyczy to decyzji:

  • przyznających świadczenie w drodze wyjątku,
  • odmawiających przyznania świadczenia w drodze wyjątku,
  • w sprawach o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne.

Osoba, która nie zgadza się z treścią którejś z wymienionych tu decyzji, ma jedynie możliwość wniesienia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy do prezesa ZUS-u.

Kiedy do sądu

Odwołania w części spraw należy kierować do sądów rejonowych. W innych właściwe są sądy okręgowe. Sąd rejonowy zajmie się sprawą, kiedy dotyczy ona m.in.:

  • zasiłku chorobowego, wyrównawczego, opiekuńczego, macierzyńskiego, porodowego, pogrzebowego bądź rodzinnego wraz z dodatkami,
  • świadczenia rehabilitacyjnego,
  • odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy w gospodarstwie rolnym, w drodze do pracy lub z pracy, wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, wypadku lub choroby zawodowej pozostającej w związku z czynną służbą wojskową albo służbą w policji, ABW, Agencji Wywiadu, Służbie Wywiadu Wojskowego, CBA, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Służbie Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służbie Celnej,
  • ustalenia niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności,
  • świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Odwołanie od decyzji ZUS-u nic nie kosztuje, a może być skuteczne [PORADNIK] - Dziennik Zachodni