Bydło na katowickich osiedlach, czyli Dzień Otwarty...

  Bydło na katowickich osiedlach, czyli Dzień Otwarty Notariatu [BEZPŁATNE PORADY NOTARIUSZY]

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dzień Otwarty Notariatu odbędzie się 24 listopada, w godzinach od 10 do 16, w Kinoteatrze Rialto w Katowicach. Bezpłatnych porad udzielać będzie co najmniej 20 notariuszy z katowickiej Izby Notarialnej. Jakie sprawy można załatwić? SPRAWDŹ TUTAJ
  Niemal przez wszystkie katowickie blokowiska nadal można przepędzać bydło. Tak przynajmniej wynika z zapisów w księgach wieczystych, choć od dziesięcioleci nikt tam bydła rogatego nie widział. Ale takich praw dalekich od rzeczywistości jest więcej i nie tylko w tym mieście.

  - Jak wykreślić nieaktualne służebności czy hipoteki? O tym m.in. porozmawiamy podczas Dni Otwartych Notariatu - mówi Jacek Wojdyło, prezes Rady Izby Notarialnej w Katowicach.


  Księgi wieczyste mają stać na straży ochrony własności. Od chwili jednak, gdy formę papierową księgi zastępuje się sukcesywnie formą elektroniczną, pojawia się pytanie, czy fundamentalne prawo dotyczące jawności tych ksiąg jest zachowane, skoro przestały być czytelne? Wydruk z elektronicznej księgi własności mieszkania w wielopiętrowym bloku przypomina ponadstustronicową broszurę. Niezrozumiałą i nieczytelną.

  - Coraz więcej osób skarży się, że te odpisy komputerowe, formularze i zawiadomienia są niezrozumiałe. Tytuł własności ujawniony jest w trzech różnych miejscach. Wiele osób ma wątpliwości, czy wpis jest prawidłowy - dodaje prezes Wojdyło. - To wina programu elektronicznego, a nie prawa. Elektronizacja usprawnia dostęp do ksiąg wieczystych, ale kosztem ich jawności: są nieczytelne bez prawniczego wykształcenia.

  Niewątpliwie zwiększyło się bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami.

  Notariusz, z chwilą podpisania umowy nabycia na przykład domu, elektronicznie wysyła do sądu wniosek o wpis do księgi, co blokuje możliwość sprzedaży tej samej nieruchomości u innego notariusza.

  Czas oczekiwania na wpis wynosi od tygodnia do trzech miesięcy. Nie ma stuprocentowej gwarancji, że sprzedawca czy nabywca nie okaże się oszustem.

  - Staramy się upowszechniać depozyt notarialny, dziś stosowany głównie wtedy, gdy podmiotem transakcji jest firma zagraniczna - wyjaśnia Jacek Wojdyło. - Kupujący deponuje pieniądze u notariusza, które są wypłacane sprzedającemu, gdy w księdze wieczystej pojawi się wpis o zmianie właściciela.

  Dzień Otwarty Notariatu odbędzie się 24 listopada, w godzinach od 10 do 16, w Kinoteatrze Rialto w Katowicach.
  Bezpłatnych porad udzielać będzie co najmniej 20 rejentów z katowickiej Izby Notarialnej. Można pytać, jak bezpiecznie kupić nieruchomość i czy to bezpieczeństwo jest w ogóle możliwe, jeśli nieruchomość nie ma księgi wieczystej? Jak sprostować błędy i nieścisłości w księdze wieczystej i jakie wzmianki w tym dokumencie powinny wzbudzić niepokój przy kupnie działki czy mieszkania.

  Notariusze spodziewają się, że odwiedzą ich właściciele nieruchomości, spadkobiercy porządkujący odziedziczony majątek, osoby planujące wziąć kredyt hipoteczny. Tegoroczny Dzień Otwarty Notariatu - ogólnopolska akcja poradnicza dotyczyć będzie właśnie problematyki wieczystoksięgowej: tego, jak księga wieczysta może pomóc w ochronie własności.
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Wszystkie barwy Niepodległości w obiektywach reporterów Dziennika Zachodniego ZDJĘCIA
  *Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama