Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga: Kto zdobędzie...

  Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga: Kto zdobędzie Złotą Batutę?

  Katarzyna Pachelska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Przewodniczący 11-osobowego, międzynarodowego jury, prof. Antoni Wit, jest nim nie tylko z nazwy. Imponuje niespożytą energią, autorytetem, ale i poczuciem
  1/7
  przejdź do galerii

  Przewodniczący 11-osobowego, międzynarodowego jury, prof. Antoni Wit, jest nim nie tylko z nazwy. Imponuje niespożytą energią, autorytetem, ale i poczuciem humoru. Katowice zna od podszewki, w latach 1983-2000 kierował Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Obecnie jest dyrektorem Filharmonii Narodowej w Warszawie ©Arkadiusz Ławrywianiec

  W Katowicach trwa wielkie święto muzyki - Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Już dzisiaj dowiemy się, kto zdobył Złotą Batutę i 25 tys. euro - pisze Katarzyna Pachelska. Zdjęcia: Arkadiusz Ławrywianiec
  Sala koncertowa Akademii Muzycznej w Katowicach od soboty jest areną zmagań młodych (do 35. roku życia) dyrygentów z całego świata o Złotą, Srebrną i Brązową Batutę oraz nagrody pieniężne (25, 20 i 15 tys. euro).

  Poprzeczka jest ustawiona bardzo wysoko. Nie dość, że uczestnicy musieli przygotować aż 18 kompletnych utworów (w tym dzieł polskich kompozytorów, m.in. Moniuszki, Lutosławskiego, Kilara i H. M. Góreckiego), to jeszcze na zaprezentowanie się surowemu jury mieli w I etapie tylko po maksymalnie pół godziny.

  Do Katowic przyjechało 40 artystów, od Australii przez Japonię, po Brazylię. Tylko 12 z nich (w tym aż cztery panie - trzy Polki i Greczynka) przeszło do II etapu Konkursu, a wczoraj wieczorem, już po zamknięciu tego numeru, spośród nich wyłoniono finałową piątkę (szczegóły na stronie dziennikzachodni.pl).

  Kto wygrał - dowiemy się dziś w nocy. Zanim to jednak nastąpi, jest ostatnia szansa, by uczestniczyć w tym odbywającym się raz na pięć lat wielkim święcie muzyki. Dzisiejsze przesłuchania III etapu, jak zresztą wszystkie, są otwarte dla publiczności. Odbędą się w godz. 9.30-12.30 i 16-19 w sali koncertowej AM przy ul. Zacisze 3. Bilety kosztują 14 i 20 zł. Przesłuchania są też transmitowane online na stronie: www.konkursfitelberg.pl.

  Wręczenie nagród i koncert finałowy odbędzie się w niedzielę o godz. 20.00. Orkiestrą Filharmonii Śląskiej będą dyrygować laureaci. Bilety kosztują 28 i 40 zł. Koncert zostanie powtórzony dzień później w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Katowice mają podziemny dworzec autobusowy[ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO]
  *Bytomianie dziękują TVN za materiały patolgię [ZOBACZ, Z CZEGO CHCĄ BYĆ DUMNI

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dyrygowanie w Koszalinie - Jurz niema - Hip_Hip_Hura!

   Elka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 13

   To byli ,,złote czasy" dla niektórych starych kawalerów.
   Studium dyrygentów w Koszalinie. Humorystyczna piosenka,,Dyrygent i Koszalin".
   http://www.youtube.com/watch?v=txBSWwcqYuc

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama