Zrób z nami pierwszy krok, by zostać dawcą szpiku kostnego...

  Zrób z nami pierwszy krok, by zostać dawcą szpiku kostnego [ZDJĘCIA i WIDEO]

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zrób z nami pierwszy krok, by zostać dawcą szpiku kostnego [ZDJĘCIA i WIDEO]
  1/14
  przejdź do galerii

  ©Lucyna Nenow

  Niecałą godzinę. Bez bólu, strachu czy stresu. Tak wygląda zarejestrowanie się w bazie dawców szpiku kostnego. Dlaczego warto? Bo rocznie w Polsce ok. 12 tys. osób słyszy, że zachorowało na białaczkę. Dla wielu z nich jedynym ratunkiem jest przeszczep szpiku od zdrowej osoby. I tu zaczyna się nasza rola. Na czym polega? Na zarejestrowaniu się w bazie potencjalnych dawców. Im więcej nas będzie, tym chorzy mają większe szanse na życie. Spróbujcie, ja już jestem w bazie. Teraz czekam, czy znajdzie się mój bliźniak genetyczny, któremu pomogę uratować życie.


  Zaczynamy od papierków  Potencjalni dawcy pierwsze kroki kierują do rejestracji w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, gdzie znajduje się działający od ponad roku Ośrodek Dawców Szpiku. Do wypełnienia dostają cztery karki A4 oraz deklarację potwierdzająca dobrowolną chęć oddania szpiku. Są tam pytania o stan zdrowia, przebyte choroby czy bardziej intymne, dotyczące partnerów seksualnych. Kilka razy trzeba podać swój dokładny adres oraz adres rodziny, z którą mamy stały kontakt, kilka numerów telefonów kontaktowych (komórkowy, domowy, służbowy).

  - Jeśli w przyszłości okaże się, że może pani być dawcą, będziemy się z panią kontaktować. Chcemy mieć jak największe szanse, dlatego zawsze przypominamy, że dokumenty należy wypełnić bardzo sumiennie - podkreśla Aleksandra Dyląg z RCKiK.

  Ze statystyk wynika, że 5 osób na 100, które zarejestrowały się w banku, w ciągu 10 lat od rejestracji zostaje dawcami. Jednak niektórzy z nas odpadną jeszcze w przedbiegach. Lista schorzeń wykluczających kandydatów jest długa, zawiera 22 grupy chorób. Znajdują się na niej m.in. cukrzyca, astma, łuszczyca, przewlekłe choroby kręgosłupa czy przebyty zawał serca lub udar mózgu.

  Rozmowy i badania  Po raz pierwszy poczułam lekki strach, kiedy czekałam na spotkanie z lekarką. W poczekalni na pierwszym piętrze Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach tłumy ludzi. Najwięcej młodych. Większość z podwiniętymi rękawami uciskała plaster, skrywający ślad po wbiciu igły.

  - Część z nich przyszła oddać krew, część zarejestrowała się w bazie dawców szpiku - wyjaśnia pani Aleksandra. - Cieszy nas, że tyle osób chce pomóc innym, tym bardziej że potrzeby zawsze są i będą ogromne.

  Po co przyszła Anna, blondynka w średnim wieku, którą spotkaliśmy przy wejściu do centrum? - Lata temu na białaczkę zachorował mój kolega z klasy, pamiętam, jak walczył o życie. Miał łatwiej, bo szpik mógł oddać jego brat. Kiedy wyzdrowiał, poczułam, że muszę zarejestrować się w bazie, do tego staram się regularnie oddawać krew - dodaje.

  Po rozmowie z lekarzem, czas na pobranie próbki krwi. Dla nas to koniec rejestracji. Dla naszej krwi dopiero początek drogi, jaką musi pokonać, nim trafi do głównej bazy, która znajduje się w Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym ds. Transplantacji "Pol-transplant" w Warszawie. Jeszcze w Katowicach trafia do pracowni typowania tkankowego HLA, gdzie oznacza się antygeny zgodności tkankowej.

  Oddanie komórek nie boli  Stereotypowe wyobrażenie na temat oddawania komórek macierzystych szpiku kostnego to nic miłego. Większości z nas kojarzy się z bólem, krwią i wielką strzykawką wbijaną do kręgosłupa.

  - To mylne wyobrażenie, które zniechęca wiele osób do zarejestrowania się w bazie - podkreśla Dyląg. - Dziś około 80 procent pobrań komórek przeprowadza się za pomocą tak zwanego zabiegu aferezy - wyjaśnia. W takim przypadku komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej.

  - Na pięć dni przed planowanym zabiegiem dawca ma podawane (może to robić sam po uprzednim przeszkoleniu - przyp. red.) zastrzyki zawierające czynnik wzrostu, pobudzający wytwarzanie w organizmie komórek macierzystych szpiku - uzupełnia dr Urszula Sierantowicz, kierownik ośrodka działu dawców szpiku kostnego w Katowicach.

  W tym czasie mogą, ale nie muszą wystąpić u nas objawy grypopodobne, np. gorsze samopoczucie, bóle głowy. Po pięciu dniach jesteśmy gotowi oddać komórki. Możemy to zrobić w najbliższej klinice hematologii, gdzie przez cztery, może pięć godzin leżymy wygodnie na łóżku, podłączeni do specjalnego urządzenia (separatora), które pobiera krew. Wydziela z niej bezcenne tkanki macierzyste, na które czeka chora osoba, resztę krwi wpompowuje z powrotem do organizmu.

  Druga możliwość to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Jest to zabieg wykonywany pod narkozą, w pełnym znieczuleniu, wymaga jednodniowej hospitalizacji. Po miesiącu nasz organizm jest jednak w pełni zregenerowany.

  Dr Sierantowicz podkreśla jedno: decyzję o zarejestrowaniu się do bazy musimy bardzo dokładnie przemyśleć, by później nie odbierać nadziei na życie chorym na białaczkę.


  Odważcie się! Rejestracja w banku dawców komórek macierzystych nie boli  Deklarację dawcy można złożyć podczas zwykłej zbiórki krwi, podpowiadamy, gdzie i kiedy możesz dołączyć do bazy potencjalnych dawców:
  Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, gdzie działa Ośrodek Dawców Szpiku, ul. Raciborska 15, tel. 32 20 87 300, godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku w godz. 7-15, w czwartki przedłużone godziny przyjęć dawców do godz. 18, w każdą sobotę w godz. 8-13, wejście od ul. Kozielskiej. Już dziś możesz oddać krew w CH Real w Tychach, gdzie od godz. 9 do 16.30 będzie stał ambulans, w Szkole Policji w Katowicach, od godz. 8 do 12, czy przy KWK Budryk w Ornontowicach, od 8 do 11.
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Katowice mają podziemny dworzec autobusowy[ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO]
  *Bytomianie dziękują TVN za materiały patolgię [ZOBACZ, Z CZEGO CHCĄ BYĆ DUMNI

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szpikowcy

   szpk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 53

   Wszystkiego o procedurze rejestracji oraz późniejszym oddaniu szpiku (jest film!) możecie się dowiedzieć na stronie akcji SZPIK CITY (http://szpik,city.wordpress.com)

   Zdjęcie autora komentarza
   nawet jak tak jest to dobrze ad vocem

   Agata Pustułka

   Zgłoś naruszenie treści / 86 / 65

   bo te koncerny produkują leki i tylko one mają teraz kasę na badania
   taka jest prawda proszę nie rezygnować z oddawania krwi


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ccc

   ccc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 78 / 58

   Jak chory nie będzie miał pieniędzy na te leki to koncern mu ich nie da.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   celem koncernów farmaceutycznych jest zysk.

   lolek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 83 / 70

   A jak mają tej kasy nie mieć skoro robią taki interes : dostają „nadwyżkę” (małokonkretny zapis bo może nią być wszystko – czyli 100% oddanej krwi – nie jesteście w stanie...rozwiń całość

   A jak mają tej kasy nie mieć skoro robią taki interes : dostają „nadwyżkę” (małokonkretny zapis bo może nią być wszystko – czyli 100% oddanej krwi – nie jesteście w stanie tego sprawdzić)
   a gotowe leki odsprzedają z zyskiem. A ponieważ taki zapis w formularzu jest, to skoro ktoś chce zarobić na produkcie końcowym to powinien również za niego zapłacić na wstępie. Krew mogę oddać jak będę mieć pewność że trafi w 100% do potrzebującego a nie do kieszeni lekotwórców – biznesmenów. No chyba że nagle ogłoszą że wszystkie produkowane leki z krwi otrzymanej bezpłatnie chorzy otrzymają nieodpłatnie od koncernów – no może za symboliczną złotówkę (ale byłbym chyba mocno naiwny wierząc w takie cuda). Niech każdy przemyśli ten zapisw formularzu i działa zgodnie z sumieniem - ale ja niestety rezygnuję.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czy

   lolek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 82 / 72

   czy w ankiecie na dawcę szpiku jest też analogiczna informacja o możliwości przekazania nadwyżek pobranej krwi dla koncernów farmaceutycznych które na tym potem zarobią ? W katowicach chciałem...rozwiń całość

   czy w ankiecie na dawcę szpiku jest też analogiczna informacja o możliwości przekazania nadwyżek pobranej krwi dla koncernów farmaceutycznych które na tym potem zarobią ? W katowicach chciałem oddać krew ale po zapoznaniu się z tym zapisem zrezygnowałem (piękna idea nie idzie mi w parze z chęcia zarabiania na dobroduszności ludzi).zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Piknie wyglądasz koleżanka

   Agata Pustułka

   Zgłoś naruszenie treści / 81 / 70

   Kasiu pięknie wyglądasz i dałaś się pokłuć dla pięknej idei. podziękowania w imieniu wszystkich, którzy będą potrzebować pomocy

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama