Lepszy karp z Polski czy z Czech? Smak smakiem, ale cena i...

  Lepszy karp z Polski czy z Czech? Smak smakiem, ale cena i tak jest najważniejsza

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Trzy lata trwa droga karpia na stół
  Większość hodowców stosuje trzyletni cykl produkcyjny, kończący się uzyskaniem ryb o wielkości ok. 1-1,5kg.Krok pierwszy: Pierwszy rok hodowli: pozyskanie
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©arc.

  Nie czujecie jeszcze atmosfery świąt? Poczulibyście nad stawami hodowlanymi na Śląsku Cieszyńskim i w Beskidach. Bo tam gorący okres. Byliśmy tam i pytaliśmy specjalistów o kwestie wagi zasadniczej. Przynajmniej dla smakoszy. Pytanie numer jeden: po czym poznać karpia wyhodowanego w Polsce od takiego, który przyjedzie do nas z Czech, Litwy, Węgier czy Ukrainy? Wąsach, łuskach, a może kształcie ogona? Pytanie numer dwa: czy nasz karp lepiej smakuje od obcego? Pytanie numer trzy: czy nasz karp jest tańszy?
  Niestety, hodowcy twierdzą, że przeciętny zjadacz karpi nie ma praktycznie szans, by odróżnić swojaka od cudzoziemca.
  - Klient idący kupić żywe karpie nie ma żadnych możliwości, by rozpoznać, który był hodowany w Polsce, a który na przykład w Czechach. W tej części Europy są one do siebie bardzo podobne. Musi polegać na informacji sprzedawcy.

  W sieciach handlowych taka informacja powinna się znaleźć, ale różnie z tym bywa- mówi Mirosław Kuczyński z Zakładu Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej PAN w Gołyszu, który zajmuje się również hodowlą karpi.
  Dodaje, że wielu handlowców nadaje karpiom "polski paszport". Po prostu: przywożą ryby z Czech, Litwy, Węgier, ale sprzedają je jako wyhodowane w Polsce. - To niezgodne z przepisami, ale tak jest. Na nasz rynek trafia 3-3,5 tys. ton importowanych karpi, a przecież trudno znaleźć stragan z rybą czeską czy litewską - dodaje Kuczyński.

  Ryszard Maciejewski, który prowadzi hodowlę karpi w Dębowcu na Śląsku Cieszyńskim, podkreśla, że jeśli chcemy mieć pewność, że na naszym stole wyląduje polski karp, najlepiej kupić go po prostu w przedsiębiorstwie hodowlanym.
  Z pobudek patriotycznych możemy szukać polskich karpi, ale jeśli chodzi o walory smakowe, to narodowość raczej nie ma znaczenia.

  - Na talerzu możemy tylko rozpoznać to, w jakich warunkach ryba była hodowana: w dobrych czy złych. Jeśli w mięsie jest żółty tłuszcz rozlewający się po talerzu, to jest wielce prawdopodobne, że to ryba importowana z południa, który była karmiona kukurydzą. Jeśli ma jakiś obcy, dziwny zapach, to znaczy, że była trzymana w wodzie o nieodpowiedniej jakości lub była karmiona paszą zawierającą substancje nadające mięsu nie taki smak, jaki powinno ono mieć - wyjaśnia Mirosław Kuczyński.

  Dla przeciętnego Kowalskie-go, który zjada rocznie zaledwie pół kilograma karpia, najważniejsza jest jednak cena. Mimo że w ub. roku przed świętami na rynku był nadmiar karpi, nie wszystkie się sprzedały i w tym roku może być podobnie, to - jak zapowiadają hodowcy - znaczących obniżek nie należy się spodziewać. W 2011 roku kilogram kosztował od 10 zł wzwyż.

  - U mnie będzie można kupić karpia za 9,5 zł za kilogram plus VAT. Ceny detalicznej jeszcze nie ustaliłem, ale pewnie będzie wynosiła 9,5 zł, ale brutto - mówi Maciejewski.

  Co ma wpływ na Twoją decyzję o zakupie karpi - cena, kraj pochodzenia, a może jeszcze coś innego? Pisz


  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Katowice mają podziemny dworzec autobusowy[ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO]
  *Bytomianie dziękują TVN za materiały patolgię [ZOBACZ, Z CZEGO CHCĄ BYĆ DUMNI

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Super dyrektor

   aaa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 33

   p. Kuczyński agent SB pseudonim mały lub mały 1

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   karp

   Fritz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 98 / 73

   Tylko patrzeć jak : głupielok jo?ich, oberszajs, wnuk powstańca, ywald, cirano "udowodnią" , że karp śląski a dopiero niemiecki jest wielokrotnie lepszy od tego gorolskiego czyli z za Brynicy i...rozwiń całość

   Tylko patrzeć jak : głupielok jo?ich, oberszajs, wnuk powstańca, ywald, cirano "udowodnią" , że karp śląski a dopiero niemiecki jest wielokrotnie lepszy od tego gorolskiego czyli z za Brynicy i Przemszy. Czekam szlezjery na wasze wypociny.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polski a fe ! Ma być tylko śląski !

   :) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 107 / 73

   A co ze ślaskim karpiem i co Gorzelik na to ?
   Pusthułka do dzieła, pojedziesz na tym temacie aż do świąt !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama