Beskidy szykują się na przyjazd narciarzy [ZOBACZ...

  Beskidy szykują się na przyjazd narciarzy [ZOBACZ INWESTYCJE]

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ośrodek narciarski pod Dębowcem rośnie jak na drożdżach
  1/15
  przejdź do galerii

  Ośrodek narciarski pod Dębowcem rośnie jak na drożdżach ©DZ

  Beskidzkie miejscowości narciarskie powoli, acz systematycznie budzą się z inwestycyjnego letargu. I dobrze, bo opóźnienia w narciarskiej infrastrukturze są ogromne. Dalsze czekanie z założonymi rękoma byłoby samobójstwem. Jakiś czas temu dobry przykład dały wiślańskie prywatne ośrodki robiąc wyciągi na m.in. Soszów czy Cieńków. Za ich przykładem poszli inni. Nowości narciarze mogą się w nadchodzącym sezonie spodziewać w Bielsku-Białej, Istebnej, Szczyrku, Korbielowie.
  - Montujemy właśnie sześcioosobową, szwajcarską wyprzęganą kolej o długości 800 metrów. Będzie to jedyna taka kanapa w Beskidach, bo najbliżej sześcioosobowe kanapy są w Białce Tatrzańskiej, Zieleńcu i Karpaczu. Skłoniła nas do tego potrzeba rynku. Jesteśmy w branży od 20 lat, znamy potrzeby narciarzy. Szczególnie w soboty i niedziele stoją w kolejkach, a narciarstwo ma być łatwe i przyjemne. Stąd pomysł na taką kanapę.
  Docelowo w ciągu godziny wywiezie na szczyt 2800 osób, znacznie też skróci się czas wyjazdu, z siedmiu do dwóch minut i 40 sekund. Ludzie dzisiaj liczą pieniądze, więc ci, którzy będą posiadali karnety czasowe, wykorzystają dwukrotnie więcej zjazdów - mówi Aleksandra Libera-Cichy, współwłaścicielka ośrodka Złoty Groń w Istebnej.

  Inwestycja jest na ukończeniu. Postawione są słupy, powieszona lina, brakuje jeszcze krzesełek i automatyki. Rozruch kolejki nastąpi w połowie grudnia.

  W sąsiednim ośrodku Zagroń, który w ostatnich latach poczynił spore inwestycje budując m.in. czteroosobową kolejkę i park wodny, tej zimy na narciarzy także czekają nowości. Jak informuje Janusz Waszut, kierownik Zagronia dla narciarzy przygotowali 900-metrową trasę.

  Wreszcie swojej stacji narciarskiej doczeka się Bielsko-Biała, określająca się mianem stolicy turystycznego regionu. Pod szczytem Dębowca na ukończeniu są już czteroosobowa kolejka krzesełkowa o długości około 600 m oraz krótki wyciąg orczykowy dla dzieci uczących się jeździć na nartach. Stok będzie naśnieżany i oświetlony. W pobliżu powstał parking. Kompleks na Dębowcu będzie służył nie tylko narciarzom i snowboardzistom, ale ma być całoroczną atrakcją Bielska-Białej. Dlatego przewidziano tam plac zabaw i park linowy.

  - Na razie remontujemy hotel, w tym sezonie oddamy do użytku tylko 200-metrowy taśmociąg do kolejki. Ułatwi on narciarzom dojazd z parkingu do krzesełka dwuosobowego na Szczawinach. Jak uzyskamy stosowne pozwolenia, to zaczniemy większe inwestycje. Planujemy budowę gondoli sześcioosobowej - mówi Edward Kudzia, kierownik ośrodka Narciarskiego Pilsko w Korbielowie, który przed kilkoma miesiącami zmienił właściciela i powoli nabiera wiatru w żagle.Nowy właściciel ośrodka chce stworzyć nowoczesną stację narciarską połączoną z ośrodkiem wypoczynkowym, aqua parkiem i usługami spa&welness. W planach jest też m.in. wybudowanie dwóch kolei krzesełkowych - z Polany Strugi na Halę Miziową i z Kamiennej ponad Halę Buczynka.

  Szczyrk też nie zasypia gruszek w popiele. Zmienia się miejscowość, w której pojawił się np. rynek, zmieniają się ośrodki. Czyrna Solisko unowocześniła oświetlenie i naśnieżanie, a COS, mający w planach unowocześnienie kolejki, zmodernizował trasę narciarską FIS na Skrzycznem.

  Tak jest u nas. A jak u "konkurencji"? Zobacz, jak się jeździ w Alpach:
  ZILLERTAL:
  ZERMATT:


  VAL GARDENA:

  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Katowice mają podziemny dworzec autobusowy[ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO]
  *Bytomianie dziękują TVN za materiały patolgię [ZOBACZ, Z CZEGO CHCĄ BYĆ DUMNI

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama