Katowicki rynek będzie asfaltową pustynią do 2014

  Katowicki rynek będzie asfaltową pustynią do 2014

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jak będzie wyglądał rynek? Dowiemy się w grudniu
  1/2
  przejdź do galerii

  Jak będzie wyglądał rynek? Dowiemy się w grudniu ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Rynek w Katowicach został w całości zalany asfaltem. To prowizorka na zimę i do czasu aż rozpocznie się przebudowa placu. A ta nastąpi dopiero za... dwa lata.
  - Nawierzchnia jest zaplanowana na dwa sezony, po tym czasie będzie zrywana - wyjaśnia Daniel Muc, rzecznik przebudowy centrum Katowic.

  Do tego czasu katowicki rynek, który nigdy wyglądem i estetyką nie zachwycał, będzie przypominał asfaltową pustynią: nie będzie nam bowiem nawet jednej ławki.

  - Pracujemy nad sposobem zagospodarowania tego miejsca do czasu aż rozpoczną się prace - przyznaje Muc.
  Ale konkretów nie podaje, bo jeszcze ich nie ma.

  Tymczasem internauci na portalu katowice.naszemiasto.pl już kpią, że Katowicom przybyło drugie obok Muchowca miejsce nadające się do jazdy na rolkach. Inni obawiają się, że prowizorka zostanie na lata. A jak będzie? Przebudowa rynku jest zaplanowana jako trzeci etap przebudowy centrum Katowic na osi rondo - rynek, właśnie w 2014 roku.

  Obecnie trwa jeszcze etap pierwszy, czyli przebudowa torowisk za ok. 30 mln zł. Nowe tory są już na ul. Św. Jana, na rynku, fragmencie ul. Warszawskiej, a do końca roku mają zostać położone w ciągu al. Korfantego. To będzie finał pierwszego etapu.
  Wiosną przyszłego roku rozpocznie się drugi etap za ponad 170 mln zł. Ma potrwać 18 miesięcy. Zakłada przebudowę m.in. jezdni, pierzei al. Korfantego i koryta rzeki Rawy oraz budowę ulicy Śródmiejskiej, która połączy ul. Chorzowską z ulicami Skargi i Mickiewicza. Przebudowane zostaną również ulice w centrum Katowic: Pocztowa, Moniuszki, Teatralna i fragment Warszawskiej. Ostatni etapem robót będzie zagospodarowanie rynku. Wiadomo, że będzie większy niż obecnie i podzielony na kilka placów, m.in. kwiatowy, czy teatralny.

  Jak będzie dokładnie wyglądał główny plac stolicy województwa? Dowiemy się jeszcze w grudniu, wówczas katowiccy urzędnicy ogłoszą wyniki przetargu na koncepcje jego zagospodarowania. W przetargu biorą udział cztery pracownie architektoniczne. Po wyłonieniu najlepszej i najtańszej propozycji, architekci przystąpią do prac projektowych.

  Zanim je ukończą, a miasto wybierze wykonawcę trzeciego etapu, miną prawie dwa lata. W tym czasie katowiczanie zamiast rynku w poprzednim kształcie będą mieli pustynię zalaną asfaltem.

  A asfaltu jeszcze przybędzie. Zostaną nim zalane kolejne, obecnie jeszcze remontowane, okolice rynku, m.in. fragment między Warszawską i 3 Maja, a także część placu na wysokości Teatru Śląskiego.

  Przypomnijmy: przyszłość rynku Katowicach powinna już być rozstrzygnięta w ubiegłym roku, zanim przystąpiono do pierwszego etapu przebudowy centrum stolicy województwa. Przetarg na jego przebudowę ogłoszono po tym, jak fiaskiem zakończył się międzynarodowy konkurs na jego zagospodarowanie. Finał odbył się w lipcu.

  W konkursie, w którym wystartowało 16 pracowni, urzędnicy nie przyznali pierwszej nagrody, a jedynie drugą. Konkurs z kolei ogłoszono, bo niezadowalające były propozycje, które zostały zgłoszone do kilku wcześniejszych konkursów, m.in. postawienie rzeźb koni na placu. To był pomysł konsorcjum projektowego z firmą Redan na czele, która została wybrana do przebudowy centrum w 2009 roku.
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Katowice mają podziemny dworzec autobusowy[ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO]
  *Bytomianie dziękują TVN za materiały patolgię [ZOBACZ, Z CZEGO CHCĄ BYĆ DUMNI

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wieś Katowice

   Reden (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 27

   Sołtys zadecydował: gumno musi być wyasfaltowane!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo