Bytom: Elektronik wróci do starej siedziby we wrześniu?...

  Bytom: Elektronik wróci do starej siedziby we wrześniu? Bartyla: Są szanse

  Magdalena Nowacka-Goik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tak uczniowie protestowali przeciwko likwidacji szkoły
  1/8
  przejdź do galerii

  Tak uczniowie protestowali przeciwko likwidacji szkoły ©Magdalena Nowacka-Goik

  Wszystko wskazuje na to, że bytomski Elektronik, podzielony w tym roku, w przyszłym... wróci do starej siedziby. Koszty tego powrotu sięgają prawie miliona złotych. Damian Bartyla, prezydent Bytomia, powołał zespół do reaktywacji Elektronika.
  Przypomnijmy: szkoła, która mieściła się w budynku przy ul. Katowickiej, została podzielona, przeniesiona do innych placówek i połączona z nimi. Część klas trafiła do szkoły mechanicznej, część do ekonomicznej, tworząc z nimi nowe zespoły szkół. Argumentem władz były oszczędności. Sprawa stała się jednak punktem zapalnym do organizacji referendum zmieniającego władze miasta.

  - W październiku powołano komisję do spraw reaktywacji Elektronika - mówi Damian Bartyla.
  Wszystko wskazuje na to, że pierwsze uchwały zostaną rozpatrzone jeszcze w tym roku, a we wrześniu 2013 Elektronik wznowi swoją działalność i ta zasłużona placówka będzie w dawnej siedzibie - podkreśla.

  Uczniowie i nauczyciele cieszą się, ale bez wiwatów i ostrożnie. Chociaż niewątpliwie większość chciałaby tego powrotu. - Dopóki nie będzie konkretnych uchwał, trudno wypowiadać się z entuzjazmem, ale nadzieja jest bardzo duża - mówi Beata Kołodziejczyk, dawna wicedyrektorka tej szkoły, która pełni to samo stanowisko w połączonym z częścią Elektronika Mechanikiem, czyli Zespole Szkół Mechaniczno-Elektronicznych. - Mamy świadomość, że problemem mogą być koszty, część infrastruktury została zniszczona, a odtworzenie specjalistycznych pracowni to duże pieniądze - mówi.

  Jak im się wiedzie w nowej strukturze?

  - Cóż, przyzwyczajamy się, chociaż to dla nas jak przesiąść się z mercedesa do malucha, a nasze obawy, niestety, się sprawdziły - mówi Kołodziejczyk. Ma na myśli tylko prowizoryczne zorganizowanie pracowni w nowym budynku, które i tak ruszyły dopiero w październiku. A także to, że szkoła jest przepełniona, co skutkuje dłuższymi godzinami jej funkcjonowania.
  Janusz Wójcicki, radny, który aktywnie działał podczas akcji z Elektronikiem, obecnie znalazł się w komisji.

  - Mieliśmy trzy spotkania, obejrzeliśmy budynek na ul. Katowickiej i na Józefczaka. Do końca lutego sprawę trzeba definitywnie rozstrzygnąć, aby zdążyć z wszystkimi procedurami - mówi. Według wstępnie oszacowanych kosztów, reaktywacja ma kosztować około 900 tys. złotych, zakładając, że do pracy włączą się rodzice, nauczyciele i uczniowie. - Sukcesem będzie, jeśli uda się otworzyć 5 oddziałów, kiedy wcześniej było 7 - przyznaje Wójcicki. - Ta sytuacja sprawiła, że straciliśmy wielu uczniów spoza Bytomia. W bazie bytomskiego PUP nie ma aktualnie ofert dla techników elektryków, elektroników czy teleinformatyków. Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy wynika, że dla tych pierwszych do czerwca 2012 było 70 ofert, dla elektroników 47, a dla teleinformatyków - 2.

  Jak to było?  Wszystko zaczęło się 2.01.2012 r. Uczniowie Elektronika - Technikum nr 4 w ZSEE - rozpoczęli strajk, nocując w szkole.
  To była reakcja na podzielenie szkoły i połączenie jej z dwiema innymi. Tak zdecydowały poprzednie władze Bytomia: Rada Miejska i prezydent Piotr Koj. Uczniowie protestowali także podczas sesji Rady Miejskiej i na Facebooku. Sprawa odbiła się echem w całej Polsce. Władze jednak zdania nie zmieniły. W efekcie w mieście zorganizowano referendum. Prezydentem został Damian Bartyla.

  Co sądzicie o reaktywacji bytomskiego Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych? Komentujcie


  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Katowice mają podziemny dworzec autobusowy[ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO]
  *Bytomianie dziękują TVN za materiały patolgię [ZOBACZ, Z CZEGO CHCĄ BYĆ DUMNI

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zdecydowanie na nie

   universe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 18

   W sumie dlatego na nie, bo jeśli reaktywują elektronik, to rozdzielą nam klasę - po pół roku zdążyliśmy się do siebie bardzo przywiązać. Poza tym pracownie w/g wymogów MENu dla Technika Cyfrowych...rozwiń całość

   W sumie dlatego na nie, bo jeśli reaktywują elektronik, to rozdzielą nam klasę - po pół roku zdążyliśmy się do siebie bardzo przywiązać. Poza tym pracownie w/g wymogów MENu dla Technika Cyfrowych Procesów Graficznych są bardzo wysokie - nie wiem, jak Bytom ma zamiar za to wszystko zapłacić. Jak dla mnie to nie ma sensu. To już nie będzie ten sam Elektronik.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kibicuję!!!!!!!!!!!

   belfer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 29

   Bardzo kibicuję reaktywacji.Mam tez nadzieję, że kiedy Elektronik wróci na swoje miejsce, to i ja będę mógł wrócić do elektronika.Dobrze mi tam z Wami było na wok-u :D

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Optymista

   Uczen ZSME (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 62 / 43

   Bardzo dobry pomysl ;) mam nadzieje ze jak najszybciej wrócimy na ul. Katowicka !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   Uczeń (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 68 / 48

   Choć podział naszej szkoły mocno nam zaszkodził, to powrót do niej (w przypadku obecnych trzecioklasistów) jedynie pogorszy sprawę ._. Jestem w 3 klasie i w ciągu tych 3 lat mieliśmy już 4 różnych...rozwiń całość

   Choć podział naszej szkoły mocno nam zaszkodził, to powrót do niej (w przypadku obecnych trzecioklasistów) jedynie pogorszy sprawę ._. Jestem w 3 klasie i w ciągu tych 3 lat mieliśmy już 4 różnych nauczycieli j. angielskiego. Kolejne zmiany tylko zaburzą nasze przygotowania do matury ._.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   slapdash (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 65

   Piotrek nie bajeruj.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Paranoja koja!

   Dawny Uczen (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 67 / 46

   Jak zesccie wybrali takiego dupka na prezydenta to niema dziwoty!!!!!Ciekawe co ten nowy zrobi z Ruinami Bytomia??????? To miasto trzeba postawic na nogi!!!!!! Panie Bartyla czekamy na wyniki!!!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama