Menu Region

Finał "Po naszymu, czyli po śląsku" 2012 w Zabrzu. Jerzy...

Finał "Po naszymu, czyli po śląsku" 2012 w Zabrzu. Jerzy Kiolbasa to Ślązak Roku 2012 [ZDJĘCIA]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Teresa Semik

41Komentarzy Prześlij Drukuj
W wypełnionym po brzegi Domu Muzyki i Tańca rozpoczął się finał konkursu "Po naszymu czyli po śląsku". Do tegorocznej rywalizacji o tytuł Ślązaka Roku stanęło blisko stu chętnych. Do finału przeszły trzy osoby: Ewelina Kuśka z Jastrzębia Zdroju, Stefan Kaczmarczyk z Czekanowa, Jerzy Kiolbasa z Rudy Śląskiej. To ich zaraz będzie przepytywać ze znajomości gwary oraz historii i tradycji Śląska jury pod przewodnictwem prof. Jana Miodka. Po naszymu, czyli po śląsku 2012 - CZYTAJ WIĘCEJ
ZOBACZ KONIECZNIE:
Porywający występ Dziecięcego Ślązaka Roku 2012 ZOBACZ WIDEO


AKTUALIZACJA GODZ. 21:00

Czterolatek, Mikołaj Dziedzic z Góry godoł tak, że sala płakała. Że śmiechu

Tego jeszcze nie było na konkursie "Po naszymu czyli po śląsku".
W finale triumfował najmłodszy dotąd uczestnik - czteroletni Mikołaj Dziedzic z Góry k. Pszczyny. Został Dziecięcym Ślązakiem Roku 2012. A owacje zgotowano mu na stojąco. Godoł najpiękniej, najśmieszniej, najodważniej. Po występie wziął lizaka, jak gdyby nic i zajął się swoją zabawką.

Mikołaj tak rozbawił wczoraj Dom Muzyki i Tańca, że przyćmił wybory w kategorii dorosłej. Publiczność była zgodna - zwycięzcą powinien być Jerzy Kiolbasa z Rudy Śląskiej. Jury podzieliło tę opinię. A 44-letni Jerzy Kiolbasa, Ślązak Roku 2012, opowiadał z humorem o karczmie piwnej, na którą wdarł się podstępem, bo z zawodu jest energetykiem.

- Bajzlu i larma jest kupa przy tym piciu - opowiadał. - Kiedy każdy swoje kwantum wyduldo, to albo mu w deklu piźnie, albo się w głowie szelonto.

ŚLĄZAK ROKU 2006 OPOWIADA O SWOIM DZIECIŃSTWIE - ZOBACZ WIDEOJury w składzie: prof. Jan Miodek, prof. Dorota Simonides, ks. prof. Jerzy Szymik przyznało drugą nagrodę Ewelinie Kuśce z Jastrzębia Zdroju, a trzecią - Stefanowi Kaczmarczykowi z Czekanowa.

Honorowym Ślązakiem Roku został dr Józef Musioł, prawnik, sędzia Sądu Najwyższego.

Sala Domu Muzyki i Tańca była wypełniona po brzegi.

- Z konkursowych monologów płynie dobro wszelakie - mówił prof. Miodek. - Bo w ludziach jest i dobo, i zło. Na co dzień to zło jest może lepiej słyszalne, bo jest krzykliwsze. A tu tyle jest dobra...

Na widowni byli laureaci poprzednich konkursów, parlamentarzyści i samorządowcy, wojewoda śląski, abp Damian Zimoń i abp Wiktor Skworc.

AKTUALIZACJA GODZ. 19:50

O podziałach na Śląsku Jerzy Buzek, Honorowy Ślązak Roku 2011:

Jestem przekonany, że to, co nas dziś łączy, tu na tej sali podczas konkursu "Po naszymu…", jest znacznie więcej warte i silniejsze niż to, co mogłoby nas poróżnić jeśli chodzi o różne widzenie historii Śląska. Dziś jest tyle problemów na świecie, wracają szowinizmy, nacjonalizmy, widać je także w Europie.

Nie powinniśmy wypunktowywać i podkreślać tego, co na dzieli, co może spowodować, że na naszej śląskiej ziemi będziemy mieli więcej kontrowersji i sporów niż wspólnej pracy, wspólnej zabawy, humoru i wspólnej odpowiedzialności.

Jeżeli będziemy bez przerwy wracać do tego, że są jakieś różne spojrzenia na historię i odmiennie widzimy naszą przeszłość to nie będziemy potrafili wspólnie budować przyszłości, a to jest najważniejsze.

Popatrzmy na UE, jakie są ogromne napięcia. One się brały często z drobiazgów, jakiś na początku mało istotnych wspomnień. Te napięcia bardzo przeszkadzają w budowaniu tego, co najważniejsze - wspólnoty.

AKTUALIZACJA GODZ. 17:50

Właśnie pojawił się Jerzy Buzek.


ZOBACZ ZDJĘCIA Z UBIEGŁOROCZNEJ EDYCJI PO NASZYMU- Z konkursowych monologów płynie dobro wszelakie. Słychać w nich to, co w ludziach jest najpiękniejsze - mówi prof. Miodek. - Bo w ludziach jest i dobo, i zło. Na co dzień to zło jest bardziej słyszalne, bo jest bardziej krzykliwe. A tu tyle jest dobra...

Na widowni są laureaci poprzednich konkursów, politycy i samorządowcy, wojewoda śląski, abp Damian Zimoń i abp Wiktor Skworc.
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Katowice mają podziemny dworzec autobusowy[ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO]
*Bytomianie dziękują TVN za materiały patolgię [ZOBACZ, Z CZEGO CHCĄ BYĆ DUMNI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
41

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

farsa to mało!

+423 / -314

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jula> (gość)  •

zxc zgadzam się! gdzieś nawet czytałam, że p. Musioł rozmawia po polsku, bo garą posługuj się jedynie plebs...cytat z dziennika zachodniego "Byłem na spotkaniu z Józefem Musiołem, który na początku zastrzegł, że nie będzie używał gwary, bo mu niezręcznie. Potem otoczyli go wykształceni Górnoślązacy, którym też niezręczne było mówienie gwarą. Urzędowe podtrzymywanie gwary to podtrzymywanie śląskiej dupowatości"...

odpowiedzi (0)

skomentuj

To farsa

+400 / -344

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zxc (gość)  •

Nigdy nie słyszałem by Pan Józef Musioł był godnym ambasadorem śląska i śląskości , uciekł do Warszawy i tam swoja kariera robił , w mocno komunistycznym SD . To ,że napisał książki o śląsku ( wychwalając wątpliwą prawość swoich najbliższych ) nie jest powodem do takiego wyróżnienia

skomentuj

MUSIOL

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

JOCHAN (gość)  •

MUSIOL podpisol itd..... takich niy powiem ,jakich mozno by sprzedol slaskosc za pora ...zlotych ,,polskich

odpowiedzi (0)

skomentuj

To tak

+404 / -352

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jakby (gość)  •

kowalowi zlecic zdiagnozowanie choroby organizatora

skomentuj

Zlecenie

+441 / -379

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

firiduri (gość)  •

Diagnozuj!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pis chce rozdup.ć całe te rasiowskie towarzystwo organizując marsz beretów

+423 / -365

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ana z Cilom (gość)  •

w Opolu.Czas pogonić na zbity ryj tych pisowskich popaprańców na Żolibórz do ich szefa.My Ślązacy sami rozwiązujemy nasze problemy na Śląsku .

odpowiedzi (0)

skomentuj

Refleksja

+424 / -350

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

stond (gość)  •

Język śląski, czyli storopolski z czeskimi i niemieckimi naleciałościami, jest językiem chłopów i robotników. Bo tam przetrwał - u pańszczyźnianego chłopa, a potem robotnika niewolnika. Kto się wybił robił to po niemiecku lub po polsku. Nie jest to język elit, ani język wiedzy. Dla wielu jest językiem dzieciństwa, domu, sąsiedztwa, językiem mamy, babci. Nie ma literatury pisanej, bo chłopi byli niepiśmienni, a robotnicy mało piśmienni. dlatego ta zabawa w "Po naszymu..." jest trochę ludyczną zabawą "maluczkich" z błogosławieństwem elit. Musi być śmiesznie, bo lud musi się bawić, a elity mu przyklaskują. ALE ... monolog mojej babci wygłaszany w samotności , a niechcący podsłuchany przeze mnie, wcale nie był śmieszny, to była esencja tragedii jej życia, wyrażona językiem jej serca, nie do przyjęcia na takiej imprezie jak w Zabrzu. Ale dla kogo jeszcze dzisiaj śląski to język serca???? A godki mojego sąsiada o dramacie wojny, też po śląsku, wcale nie śmieszne. Wydaje się, że ta impreza aspiruje do esencji języka śląskiego, a chyba jest tylko erzacem, oprawionym w profesorskie togi!

skomentuj

Moje refleksje

+435 / -360

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

Wsłuchuje się w wystąpienia uczestników tego konkursu od wielu lat. Zapewniam, że nostalgicznych, smutnych opowieści o Śląsku jest tam o wiele więcej niż zabawnych. Jak często w życiu. Jak w czasie tegorocznego finału.
Można wszystko w tych opowieściach pomieścić - i smutek, i radość. Pamiętam Henryka Konska, który opowiadał o koniu w kopalni tak wzruszająco, że łza się kręciła w oku. Jednocześnie rozśmieszał publiczność z taką łatwością, że niejeden zawodowy artysta mógłby mu tej swobody pozazdrościć. Bo nie jest już tylko konkurs na znajomość gwary. To jest także konkurs na osobowości sceniczne. Kto tę weryfikacje przejdzie, nigdy jeszcze nie zawiódł. Pozdrawiam.
Teresa Semik

odpowiedzi (0)

skomentuj

Tyz refleksje

+439 / -332

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Szkoda (gość)  •

ze zabraklo innego Slazaka i jego legendarne "... no co pomozecie?! Mentalnosc znawcow Slonska jest wiecznie zywa! Przeca tyn model my juz downo przerobiyli,- co niy pamiyntosz? Dowiydz sie tyz przy okazji jakiej "gwary" uzywol Copernikus w miejscu swego urodzynio na Slonsku. To tak by swoja wiedza o "gwarach" skomletowac.

odpowiedzi (0)

skomentuj

bzdury

+407 / -368

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

szymon1984 (gość)  •

"bo chłopi byli niepiśmienni, a robotnicy mało piśmienni."

W Prusach analfabetyzm praktycznie nie istnial dzieki dekretowi z 1717 r. wprowadzającemu powszechny obowiązek szkolny. Wielokrotnie absolwent 6latki przelomu 19/20 w. potrafil pisac zarowno po polsku jak i niemiecku (w dodatku gotykiem). W 1914 na ziemiach polskich było: 57% analfabetów w zaborze rosyjskim, 40% w Galicji Według statystyk w Polsce w 1921 było 33,1% analfabetów, w 1931 - 23,1%.

"u pańszczyźnianego chłopa, a potem robotnika niewolnika"

Zrobilem drzewo genealogicznego. Czesc rodziny pochodzi z wsi Paniowy (Gross Paniow). Podczas plebiscytu opcja polska zdecydowanie tam wygrala. Jeden z przodkow byl Ackerbauerem czyli posiadaczem 20-30ha...Jak na niewolnika calkiem niezly majatek chlopina posiadal...

odpowiedzi (0)

skomentuj

A nie wpadłeś na to

+410 / -378

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

żeby (gość)  •

babcię czy sąsiada nagrać, napisać to co mówią czy w jakiś inny sposób utrwalić? Gwary giną i to jest nieuniknione, zachowają się tylko jak stroje - tylko od święta i dla zabawy. Ale co i jak ludzie dawniej wyrażali, to nasza historia i musi być zapamiętana.

odpowiedzi (0)

skomentuj

żeby,żeby

+404 / -337

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Gość z City K. (gość)  •

to wejś sie i zrob to. Jynzyk Ślonzki to niy jest gwara.Jak Etniczni Słowianie zaczynli sie uosiedlać na Krainie Ślonzki ,tak zwani uod gory Ślynży nojpiyrw " Ślynżanie " ( VII-w. ),to tworzyli swoj Jynzyk spontanicznie do porozumiywanio sie miyndzy sobom i rodzonymi Dziećmi . Tak robiyły wszystke Słowiany co sie uosiedlały wokoło Krainy Ślonzki jak Lechici ,ale odrymbnie ,Czesi, Słowaki, Łużyczanie ,Serbo- Łużyczanie ,Łemki i cała Ludność Etnicznych Słowian,ale ODRĘBNIE od sąsiadów tworzyli spontanicznie swoje Języki i Kultury . Dlatego nigdy się nie zgodzę z tezą że Język Śląski jest gwarą J. Polskiego,on niema z tym językiem nic wspólnego bo był tworzony ODRĘBNIE,tak samo jak swoje Języki tworzyły inne Ludy Słowiańskie środkowej Europy ,one są do dzisiaj bardzo podobne do siebie ( Chorwacki ,Serbski ,Słowięcki ,Słowacki, Śląski ,Polski),ale Odrębne i dlatego idzie te narody zrozumieć nawzajem siebie. To by mógł Polak powiedzieć nacjonalista ,że te Narody używają gwary Polskiej ,a nie Rodzimych swoich Języków bo podobne są do Polskiego-BZDURA Polska gwarowa.Polacy w Stolycy mają też swoją rodzimą gwarę Żoliborską- : cholujem Cizię za budem i krzyżujem oddechy,albo :biorem sikacia ,odbijam śtukacia ,w chodzim do bramy ,wypijam. albo-: ta chlopacy ,ta choćta ,ta zrobita to.-Autentyki Żoliborskie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pis chce rozdup.ć całe te rasiowskie towarzystwo organizując marsz beretów

+391 / -375

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ana z Cilom (gość)  •

w Opolu.Czas pogonić na zbity ryj tych pisowskich popaprańców na Żolibórz do ich szefa.My Ślązacy sami rozwiązujemy nasze problemy na Śląsku .

odpowiedzi (0)

skomentuj

SLASK - SCHLESIEN

+406 / -381

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

P (gość)  •

najpiekniejsze Slaskie Slowo ICH LIEBE DICH OBERSCHLESIEN zawsze mozemy zmienic ten konkurs

odpowiedzi (0)

skomentuj

uwaga uwaga-ważne trzeba przeczytać !.

+419 / -341

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Alojz aus Rybnik (gość)  •

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/opole/pis-organizuje-marsz-w-opolu-chce-uderzyc-w-mniejs,1,5314615,region-wiadomosc.html

odpowiedzi (0)

skomentuj

Same RAŚie sam som we komentarzach

+420 / -367

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zeflik i August (gość)  •

Wto wom RAŚie płaci za dyżury na forach internetowych? Wos czuć, jak gówno o północy we haźlu.

skomentuj

JAK WYGLONDO DEMOKRACJO PO WASZYMU

+432 / -328

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

FELEK (gość)  •

WY MOZYCIE MY MOMY TRZIMAC RYJE . I JEST JESZCZE WSZYSTKO CO POLSKE NAWET JAK NIY JEST POLSKE TO I TAK WEDŁUG GOROLI I FARBOWANYCH SLONZOKOW CO IM D*** LIZOM JEST POLSKE . MCIYKAWE CO CI DOWAJOM WZAMIAN ZA POPARCIE MARGARINA PRZETERMONOWANO BO WIDZISZ NOM PŁACOM

odpowiedzi (0)

skomentuj

felek weź kartofelek

+420 / -356

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kl (gość)  •

cały albo połowe, zrób dobry zamach i jebnij się w głowę

odpowiedzi (0)

skomentuj

po łbie to ciebie ciulali po urodzyniu

+396 / -350

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kl czyli kutas i leber (gość)  •

bezto teraz zes jast taki niydorozwiniynty

odpowiedzi (0)

skomentuj

synku to twoja

+405 / -344

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

herbert (gość)  •

tak czuć!!polej jom lizolem!

odpowiedzi (0)

skomentuj

na podiom tego konkursu stanyli

+483 / -377

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

FELEK (gość)  •

3 mkiejsce POLSKI SLĄZAK 2 miejsce przygłup któremu sie wydaje ze jest GLIWICZANINYM no i zaszczytne 1 miejsce zobył naczelny przygłup wszystkich forum internetowych dziennikiA ,slazak z krwi i kosci przybyły tutaj na górny sląsk na wozie drabiniastym wypełnionym burakami cukrowymi najwiekszy krzywiciel sląskiej kultury , zboczeniec sliniacy sie na widok artykółow o slasku niejaki PRZYGŁUP RORBI,ROBI, ROBI. BRAWO PROSZE SKŁADAC GRATULACJE NA STRONIE WWW. DEBIL.ROBI.COM

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »