18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda podpisał zgodę na budowę zbiornika Racibórz Dolny

Aleksander Król
Racibórz Dolny będzie polderem, czyli suchym zbiornikiem. Stworzy go system obwałowań o powierzchni  26 km kw.  Pojemność zbiornika wyniesie 185 mln metrów sześciennych wody
Racibórz Dolny będzie polderem, czyli suchym zbiornikiem. Stworzy go system obwałowań o powierzchni 26 km kw. Pojemność zbiornika wyniesie 185 mln metrów sześciennych wody DZ
Dziś wojewoda śląski podpisał zgodę na budowę zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz-Dolny. - To przełom, ten podpis rozstrzyga wiele problemów - mówi nam Igor Śmietański, dyrektor wydziału infrastruktury w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

Zgoda jest, czy to oznacza, że pod Racibórz jedzie już ciężki sprzęt? - Wojewoda podpisał zgodę na budowę z rygorem natychmiastowej wykonalności. Inwestor, czyli Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, może wchodzić już w teren i rozpocząć prace przygotowawcze, np. wycinkę drzew. Oczywiście najpierw musi zostać wyłoniony wykonawca - dodaje Śmietański.

To pierwsza w Polsce decyzja wydana w trybie tzw. specustawy z sierpnia 2010 roku (ustawy o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych).

Dzięki tej ustawie w jednym postępowaniu ustala się lokalizację, reguluje sprawy własnościowe, zatwierdza projekty podziału nieruchomości objętych wnioskiem, zatwierdza projekt budowlany oraz nadaje się decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Rygor natychmiastowej wykonalności zobowiązuje do wydania nieruchomości niezbędnych do realizacji inwestycji, opróżnienia lokalu i innych pomieszczeń w terminie 90 dni od dnia wydania decyzji, uprawnia do faktycznego objęcia nieruchomości w posiadanie i uprawnia do rozpoczęcia robót budowlanych.

Do przejęcia na rzecz Skarbu Państwa pozostało około 30 nieruchomości zabudowanych i ok. 600 działek gruntowych położonych na terenie przyszłego Zbiornika Racibórz Dolny. Do czasu, gdy decyzja o pozwoleniu na realizację tej inwestycji stanie się ostateczna, nieruchomości będą nabywane w drodze cywilno-prawnej przez inwestora - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. W grudniu rozstrzygnięty powinien zostać przetarg na wycinkę drzew, w drugim kwartale 2013 roku nastąpi wybór wykonawcy inwestycji i powinny rozpocząć się prace ziemne. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2017 rok.

- Roboty będą prowadzone etapami i będą kończone w 2016 i 2017 roku. Ale kluczowe elementy zbiornika powinny być gotowe już w 2015 roku - mówi Igor Smietański.

Zbiornik Racibórz Dolny będzie polderem, w którym woda będzie piętrzona w okresie przejścia wód powodziowych. Jego powierzchnia wynosić będzie 26,3 km kw, pojemność to 185 mln m sześciennych, pojemność docelowa - 300 mln metrów sześciennych. Zbiornik będzie chronił ok. 1,3 mln ludzi mieszkających w obrębie jego oddziaływania. Koszt inwestycji to ok. 1,7 mld złotych.

Pierwszy zamysł budowy zbiornika przeciwpowodziowego w okolicach Raciborza pojawił się po wielkiej powodzi w 1882 roku. W 1905 roku powstało pierwsze studium przewidujące budowę zbiornika o pojemności 640 mln m sześciennych. W 1957 roku powstała pierwsza koncepcja budowy zbiornika o pojemności 326 mln m sześciennych. W 1978 roku minister rolnictwa przyjął studium generalne zabezpieczenia przeciwpowodziowego doliny Górnej Odry ze zbiornikiem Racibórz. W 1989 roku rozpoczęto budowę polderu Buków, inwestycję zakończono w 2002 roku. W 2004 roku podjęta została przez wojewodę śląskiego decyzja o lokalizacji zbiornika Racibórz. W październiku 2012 roku regionalny dyrektor ochrony środowiska w Katowicach wydał postanowienie o uzgodnieniu warunków realizacji budowy zbiornika Racibórz. (oprac. z wykorzystaniem mat. Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach)


*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Katowice mają podziemny dworzec autobusowy[ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO]
*Bytomianie dziękują TVN za materiały patolgię [ZOBACZ, Z CZEGO CHCĄ BYĆ DUMNI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera