Świętochłowice: pięć dni trwała ekshumacja ciał

  Świętochłowice: pięć dni trwała ekshumacja ciał

  Martyna Dyszka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zakończyła się już ekshumacja szczątków ciał na ewangelickim cmentarzu w Świętochłowicach-Lipinach. Prace, które na świętochłowickiej nekropolii przeprowadziła firma pogrzebowa "Kocel" z Chorzowa, trwały w sumie pięć dni i skończyły się w piątek. - Były dni, że w ogóle nie napotykaliśmy szczątków zmarłych, albo nagle pojawiało się ich dość sporo - relacjonuje Dariusz Kocel, właściciel zakładu pogrzebowego.
  Prace ekshumacyjne były nadzorowane przez archeologa Jarosława Święcickiego. - Spoczywało tam ponad 30 ciał, jednak dokładnej liczby jeszcze nie znam. W najbliższym czasie przyjrzę się dokumentacji i przeliczę - mówi archeolog.

  Jak dodaje, część grobów była naruszona, a szczątki były niekompletne. - Kości były sukcesywnie przewożone do mogiły na cmentarzu przy ul. Katowickiej w Chorzowie - wyjaśnia właściciel firmy pogrzebowej.
  To właśnie na cmentarzu ewangelickiej parafii pw. Elżbiety stanie pomnik z informacją, że spoczywają tu szczątki osób, przeniesionych z cmentarza w świętochłowickich Lipinach. Jednak nie wcześniej niż w 2014 roku.

  - Mogiła po prostu musi się uleżeć, by coś tam postawić. Poza tym muszę porozmawiać z konserwatorem zabytków, w jakiej formie może stanąć tam pomnik, bo nasz ewangelicki cmentarz jest zabytkowy - mówi ks. Bogusław Cichy, proboszcz parafii pw. Elżbiety. W poniedziałek odbyło się nabożeństwo żałobne i poświęcenie mogiły.

  Przypomnijmy, prace ekshumacyjne na nieczynnym od lat 60. XX wieku ewangelickim cmentarzu zostały przeprowadzone ze względu na Deltę Trans. Firma transportowa, która jest wieczystym dzierżawca tego terenu, chce w inny sposób go zagospodarować.
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Katowice mają podziemny dworzec autobusowy[ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO]
  *Bytomianie dziękują TVN za materiały patolgię [ZOBACZ, Z CZEGO CHCĄ BYĆ DUMNI

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak rozumiec

   pojecie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 17

   "wieczysty dzierzawca" i kto wydzierzawia?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama