18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myśliwiec: W parlamencie Katalonii większość za niepodległością

Małgorzata Myśliwiec
Mikołaj Suchan
Po wyborach w Katalonii można mówić tylko o stratach w obozie bardziej umiarkowanym, co oznacza że nastroje się radykalizują, a postulat przeprowadzenia referendum w sprawie niepodległości zabrzmi szczególnie ostro - mówi dr Małgorzata Myśliwiec, politolog z Uniwersytetu Śląskiego. Rozmawia Agata Pustułka

Główna katalońska partia Konwergencja i Związek, straciła aż 12 mandatów. Czy to oznacza, że ruch na rzecz niepodległości tego najbogatszego hiszpańskiego regionu słabnie?
Generalnie ugrupowania, które są zwolennikami przeprowadzenia referendum w sprawie niepodległości mają dwie trzecie głosów w katalońskim parlamencie, czyli zdecydowaną większość. Konwergencja i Związek zdobyła 50 mandatów, a ponad 20 dwie radykalne partie, które też głoszą hasła niepodległościowe. Można więc mówić tylko o stratach w obozie bardziej umiarkowanym, co oznacza że nastroje się radykalizują, a postulat przeprowadzenia referendum w sprawie niepodległości zabrzmi szczególnie ostro.

Czym pani tłumaczy gorszy wynik Konwergencji i Związku?
Odpowiedź w sumie jest prosta. To kryzys ekonomiczny jaki dotknął całą Hiszpanię doprowadził, że chodliwe stały się hasła bardziej radykalne .

Mówi pani o większości sił separatystycznych, ale przyglądając się programom tych ugrupowań trudno wyobrazić sobie ich współpracę?
Na to pytanie odpowiedzą nam kolejne tygodnie. Warto dodać, że partia obecnego premiera Katalonii Artura Masa też przed wyborami wyostrzyła swój program. Jeśli do tej pory mowa była o autonomii to wkrótce zaczęto akcentować postulat odzyskania przez Katalonię niepodległości. Była to w pewnym stopniu gra, by przechwycić najbardziej niezadowolony elektorat, ale była to też odpowiedź na zapotrzebowanie Katalończyków.

Którzy mają poczucie krzywdy, że dopłacają do tego całego kryzysowego bałaganu?
To nie tyle poczucie krzywdy, co realny obraz sytuacji.

Czy kryzys europejski i problemy samej Hiszpanii miały wpływ na radykalizację nastrojów.
Oczywiście. Wystarszy spojrzeć na wskaźniki dotyczące bezrobocia, które w Katalonii wynosi 22 proc. , zaś w całym kraju 25 proc. Tymczasem w kraju Basków to zaledwie 15 proc. Ale Baskom udało się przeforsować udogodnienia fiskalne, których odmówiono Katalończykom. To też istotny powód niezadowolenia.

W każdym razie Katalonia może błyskawicznie wystawić swoją reprezentację narodową złożoną zawodników FC Barcelona. Wprawdzie bez Argentyńczyla Messiego, ale i tak daliby sobie radę...
Rewolucyjne wręcz nastroje było widać także na stadionie Camp Nou, na który kibice przynosili niepodległościowe hasła. Pamiętamy, że gdy Hiszpania zdobywała Mistrzostwa Świata to Carles Puyol podbiegł do kibiców z flagą katalońską, a nie hiszpańską.

Jakie są realne szanse, by katalońscy zwolennicy referendum przeprowadzili je w sposób legalny?
Mówiąc szczerze niewielkie. Zgodę na przeprowadzenie referendum musi wyrazić król i robi to na wniosek premiera. Jeśli Katalończycy przeprowadzą referendum bez zastosowania się do tej procedury to będzie ono nielegalne. Ewentualna niepodległość Katalonii oznaczałaby konieczność ubiegania się o przyj ęcie do UE.

A jest możliwość, że tego typu procesy znajdą się poza kontrolą i np. dojdzie do niepodległościowej rewolty?
Bardzo wiele zależy od tego, jak przebiegać będzie kryzys ekonomiczny w Europie i jakie recepty znajdzie Unia Europesjka, by walczyć z jego skutkami. Jesli Europa będzie się bardziej integrowac to na znaczeniu stracą państwa narodowe, a zyskają takie regionalne ruchy jak ten w Katalonii.

Czy jest uprawnione porównywanie Śląska i Katalonii?
Można mówić o wielu punktach stycznych. Oba regiony w przeszłości były autonomiczne. Śląsk w okresie II Rzeczypospolitej, zaś Katalonia w okresie II Republiki. Jednak Katalończycy w XIX wieku skodyfikowali język, a Ślązacy dopiero teraz próbują to zrobić. Poza tym w Katalonii istniał i istnieje system partyjny. W województwie śląskim nie odtworzono z wiadomych powodów przedwojennych organizacji regionalnych, bo przecież Ruch Autonomii Śląska jest stowarzyszeniem, które nawiązuje do przedwojennych idei.


*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Katowice mają podziemny dworzec autobusowy[ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO]
*Bytomianie dziękują TVN za materiały patolgię [ZOBACZ, Z CZEGO CHCĄ BYĆ DUMNI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Myśliwiec: W parlamencie Katalonii większość za niepodległością - Dziennik Zachodni