Kobiety zapłacą za ubezpieczenie auta tyle, co mężczyźni

  Kobiety zapłacą za ubezpieczenie auta tyle, co mężczyźni

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kobiety zapłacą za ubezpieczenie auta tyle, co mężczyźni

  ©arc.

  Kobiety zapłacą więcej za OC. Do tej pory w przedziale wieku 20-30 lat miały niższe stawki od mężczyzn nawet o 40 proc. Dlaczego? Bo statystycznie powodowały mniej wypadków. To, zdaniem unijnych instytucji, był przejaw dyskryminacji ze względu na płeć. Efekt? Podwyżki!
  Kobiety zapłacą za ubezpieczenie auta tyle, co mężczyźni

  ©arc.

  Kilka dni temu Sejm przegłosował wprowadzenie zakazu różnicowania cen ubezpieczeń ze względu na płeć. 21 grudnia wejdzie w życie orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości zakazujące różnicowania cen polis. Do tej pory unijne przepisy o równym traktowaniu płci nie dotyczyły branży ubezpieczeniowej.

  Kobiety płacą za ubezpieczenia auta mniej, bo statystycznie powodują mniej wypadków i rzadziej łamią przepisy drogowe.
  Tańsza jest dla nich też polisa na życie, bo średnio żyją dłużej. Mężczyźni mogą za to mniej oszczędzać dodatkowo na emeryturę, by dostawać takie samo świadczenie jak kobiety. Powód? Statystycznie żyją krócej. Teraz to nie będzie miało znaczenia dla ubezpieczyciela.

  Kobiety mogły dotąd płacić nawet o 40 proc. mniej za polisę OC, ponieważ statystycznie powodowały mniej wypadków. Na przeszło 33 tys. kolizji i wypadków, jakie w ubiegłym roku wydarzyły się na drogach naszego regionu, tylko niespełna 20 procent spowodowały kobiety.

  Różnice w stawkach to nie tylko problem Polski. Także z brytyjskich statystyk wynika, że młodzi mężczyźni 10 razy częściej od kobiet są sprawcami wypadków, a 25 razy częściej łamią przepisy. Efekt? Średnia kwota ubezpieczenia auta dla kobiety poniżej 22. roku życia wynosi 1680 funtów, a dla mężczyzny - 2750 funtów.

  To nie wszystkie zmiany jakie nas czekają w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny poinformował, że brak polisy OC będzie od nowego roku kosztować właściciela pojazdu niemal 7 proc. więcej niż jest to obecnie. Od stycznia za brak tego ubezpieczenia zapłacimy 3,2 tys. zł podstawowej kary.

  Hubert Stoklas, wiceprezes UFG informuje: - Obowiązek ubezpieczenia dotyczy właścicieli wszystkich pojazdów podlegających rejestracji, niezależnie od tego, czy pojazd stoi w warsztacie, w garażu, nie ma kół, czy z innego powodu. Jeżeli jest zarejestrowany, musi być wykupione ubezpieczenie OC i to w ściśle określonym terminie.

  Różne stawki? To jest bez sensu  Podinspektor Włodzimierz Mogiła z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach:
  Różne stawki OC dla kobiet i mężczyzn? Nie widzę w tym żadnego sensu. To jest praktyka niedorzeczna, niesprawiedliwa i dyskredytująca osoby siedzące za kierownicą. Z moich prywatnych obserwacji wynika, że panie są całkiem dobrymi kierowcami. Dlaczego więc miałyby płacić więcej czy mniej niż mężczyźni? Statystycznie: zawsze będą wypadały lepiej niż panowie, bo ciągle jest ich zwyczajnie na drogach mniej. W związku z tym także stłuczek i wypadków rzeczywiście powodują mniej. Praktycznie: są kobiety rozsądne i nierozsądne, takie, które lubią zaszaleć na drodze. Podobnie rzecz się ma z mężczyznami. Tutaj nie ma reguły.
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Katowice mają podziemny dworzec autobusowy[ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO]
  *Bytomianie dziękują TVN za materiały patolgię [ZOBACZ, Z CZEGO CHCĄ BYĆ DUMNI

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama