Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzin centrum kulturalno-historycznym Zagłębia. Realne?

Katarzyna Kapusta
Zamek to największa historyczna (i nie tylko) atrakcja Będzina
Zamek to największa historyczna (i nie tylko) atrakcja Będzina Katarzyna Kapusta
Będzin będzie centrum kulturalno-historycznym Zagłębia. W mieście mają powstać nowe miejsca parkingowe, lepszy monitoring, drogi i chodniki. Zmieni się także wygląd śródmieścia, powstaną nowe miejsca pracy, ruszy gospodarka. To mrzonki? PRZECZYTAJ I SKOMENTUJ

Władze Będzina w to wierzą i wszystko umieściły w strategii rozwoju miasta na najbliższe osiem lat. Strategię przyjęli kilka dni temu radni.

W dokumencie zapisano, że przybędzie także ścieżek rowerowych, a te, które już są, zostaną zmodernizowane. Oczywiście nie zmieni się układ ulic w śródmieściu, ponieważ ten obszar miasta jest w strefie B konserwatorskiej, ale mieszkańcy mogą liczyć na modernizację i przebudowy. Choćby takie jak obecna na ulicy Modrzejowskiej. Wszystko oczywiście po uzgodnieniu z powiatowym konserwatorem zabytków.

Czy założenia strategiczne dla Będzina nie są jednak trochę na wyrost? Zapytaliśmy urzędników.

- Sama aspiracja rozwojowa naszego miasta jest możliwa. Będzin jest miastem historycznym. Posiadamy zabytki i obiekty zabytkowe, których inne miasta nie mają - zapewnia Rafał Adamczyk, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta w będzińskim magistracie.

Chodzi między innymi o synagogę Mizrachi, będziński zamek, wzgórze zamkowe, Pałac Mieroszewskich, kościół na "Dorotce".
Wszystkie te obiekty mają poszerzyć swoją ofertę dla turystów i mieszkańców. Zamek ma tętnić życiem nie tylko do godziny 15, ale do wieczora. Może przyczyni się do tego mająca się zakończyć w połowie przyszłego roku rewitalizacja wzgórza zamkowego?

Nowa strategia powstawała aż dziewięć miesięcy. W tym czasie przeprowadzono warsztaty, w których uczestniczyło 127 osób, odbyły się spotkania otwarte z przedsiębiorcami, 52 gimnazjalistów i licealistów przeprowadziło badania an-kieterskie. Odbyły się także konsultacje społeczne. Twórcy nowej strategii zapewniają, że wszystkie postulaty mieszkańców zostały uwzględnione, a opracowane trzy kierunki rozwoju powstały właśnie na tej podstawie.

- Jestem głęboko przekonany, iż "Strategia Rozwoju Miasta Będzina na lata 2012-2020", która została wspólnie wypracowana przez reprezentantów całej będzińskiej społeczności, będzie dobrym przewodnikiem w naszej codziennej pracy, a jej realizacja odniesie pełen sukces i wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców Będzina - zapewnia Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina.

Strategia Rozwoju Miasta Będzina na lata 2012-2020 ma służyć kształtowaniu polityki lokalnej. To dla samorządowców jakby przewodnik omawiający założenia najważniejszych inwestycji i zmian w mieście. Strategia Rozwoju Będzina wyróżnia trzy obszary: pierwszy - to dobre warunki do życia mieszkańców w bezpiecznym i zadbanym mieście; drugi - Będzin przyjazną przestrzenią dla przedsięwzięć gospodarczych i trzeci zakłada, że Będzin stanie się centrum kulturalno-historycznym Zagłębia.

Jak Wam się podobają założenia strategii miasta Będzina? Czekamy na Wasze komentarze


*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Wszystkie barwy Niepodległości w obiektywach reporterów Dziennika Zachodniego ZDJĘCIA
*Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!