Służba zdrowia z gwiazdką

  Służba zdrowia z gwiazdką

  Polska

  Polska

  Fundusze Europejskie mają swój udział w unowocześnianiu dolnośląskich szpitali i przychodni
  Służba zdrowia z gwiazdką

  ©123rf

  Duża część środków z Funduszy Europejskich, przeznaczonych na ochronę zdrowia, znajduje się w regionalnych programach dla każdego województwa. Na Dolnym Śląsku kwota przeznaczona na rozwiązywanie problemów systemu opieki zdrowotnej na lata 2007-2013 wynosi ponad 52,72 mln euro. Dotychczas zrealizowano bądź realizuje się właśnie ponad 80 projektów.

  Największą inwestycją samorządową w sektorze zdrowia, dofinansowaną z Funduszy Europejskich, jest budowa pawilonu pediatrycznego na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Gromkowskiego we Wrocławiu. Całość inwestycji kosztowała ponad 61,5 mln zł, a 49,88 mln zł pochodziło z budżetu unijnego.
  Pawilon został oddany do użytku małym pacjentom i personelowi medycznemu przed sześcioma miesiącami. - To niezwykle nowo-czesny, kolorowy i przyjazny dzieciom i ich rodzicom szpital, który spełnia najwyższe europejskie standardy. Nareszcie podczas pobytu dzieci w placówce rodzice mogą im towarzyszyć w dzień i w nocy, korzystając z przeznaczonych dla nich łóżek czy pokojów socjalnych - mówił marszałek województwa dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec podczas otwarcia placówki.

  W nowym budynku jest prawie 200 łóżek, rozmieszczonych w salach jedno-, dwu- i trzyosobowych oraz 70 łóżek dla opiekunów. Każda z sal ma indywidualną łazienkę. Pawilon wyposażony jest w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny i ratujący życie. Dysponuje oddziałem intensywnej terapii oraz reanimacji, urządzeniami badającymi uszkodzenia mózgu i patologii u noworodka. Szpital zakupił także łóżka dziecięce, kolumny i mosty medyczne, urządzenia do terapii oddechowej, stół operacyjno-zabiegowy, wózek reanimacyjny, sterylizatory, kardiomonitory, zestawy do endoskopii, aparat do hemodializy, aparat do EEG i sprzęt rehabilitacyjny. Na wyposażeniu szpitala znalazła się także karetka ze sprzętem ratującym życie noworodkom.

  Budynek od początku był projektowany i budowany z myślą o potrzebach dzieci. Szpital jest pomalowany w przyjazne, wesołe kolory i postacie z kreskówek. Kolorowe są także łóżeczka dla najmłodszych i pościel. Przy łóżkach dzieci mają do dyspozycji stoliki do zabawy i jedzenia. Oprócz wyposażenia specjalistycznego i infrastruktury medycznej znalazły się też pieniądze na plac zabaw i świetlice. Te ostatnie to tzw. radośniki, w których dzieci mogą się bawić, grać w gry i oglądać telewizję. Możliwość nauki i zabawy jest nie do przecenienia w przypadku dzieci, dla których pobyt w szpitalu jest przeważnie bardzo trudnym przeżyciem. Szpital położony jest w spokojnej okolicy - to także zwiększa komfort małych pacjentów.

  Do nowoczesnej placówki przeniosły się wszystkie oddziały Dolnośląskiego Centrum Pediatrycznego, które zakończyło swoją działalność. Przeprowadzka była prawdziwym wyzwaniem logistycznym. W ciągu kilku godzin prawie pół setki małych pacjentów bezpiecznie dotarło do nowego budynku. Dzieci w najcięższym stanie przetransportowano karetką, a pozostałe przejechały na nowe miejsce busem - w towarzystwie bliskich. Przenoszenie części sprzętu trwało kilka tygodni.

  Nowa placówka ma m.in. oddział neonatologiczny, anestezjologii i intensywnej terapii dla noworodków i dzieci, nefrologii z pododdziałem neurologii, pulmonologii i alergologii, ostrych zatruć, immunologii klinicznej oraz oddział psychiatrii dziecięcej. Rocznie szpital otoczy opieką pediatryczną 5,5 tys. dzieci, a ponad 20 tys. skorzysta ze specjalistycznych konsultacji.

  Budowa tego pawilonu to jedna z wielu inwestycji w infrastrukturę ochrony zdrowia w województwie dolnośląskim. Pieniądze unijne wsparły także m.in. utworzenie Centrum Pulmonologicznego dla Górników w Specjalistycznym Szpitalu im. dra Sokołowskiego w Wałbrzychu i modernizację części budynków tego szpitala z przeznaczeniem na Ośrodek Psychiatrii. Inne przykłady to np. zakup nowo-czesnego sprzętu medycznego na potrzeby Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy, zakup sprzętu i aparatury medycznej na potrzeby Działu Anestezjologii oraz Bloku Operacyjnego Szpitala Onkologicznego przy Dolnośląskim Centrum Onkologii czy rozbudowa Oddziału Rehabilitacji szpitala im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Z dofinansowania unijnego skorzystały także szpitale w Zgorzelcu, Jeleniej Górze, Bolesławcu czy Lubinie. Zakupiono nowoczesny sprzęt diagnostyczny i rehabilitacyjny, wyremontowano i rozbudowano oddziały szpitalne.

  Fundusze Europejskie wsparły też mniejsze placówki medyczne w regionie, np. przychodnie rejonowe, w których przeprowadzano remonty, termomodernizacje czy wymianę instalacji grzewczych na bardziej energooszczędne.

  Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama