Sąd nad oświadczeniami majątkowymi prezydenta Żor. Sprawa...

  Sąd nad oświadczeniami majątkowymi prezydenta Żor. Sprawa zmierza do końca

  Katarzyna Śleziona

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sąd nad oświadczeniami majątkowymi prezydenta Żor. Sprawa zmierza do końca
  1/5
  przejdź do galerii

  ©Katarzyna Śleziona

  Dziś w Sądzie Rejonowym w Żorach odbyła się trzecia rozprawa prezydenta Waldemara Sochy, któremu zarzuca się podanie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych, składanych za lata 2006-2007. O godzinie 10.30 Socha pojawił się w Sądzie Rejonowym w Żorach ze swoim obrońcą. Rozprawę prowadził sędzia referent Jarosław Wodzyński.
  Dzisiaj przesłuchano trzech kolejnych świadków, w tym byłą żonę prezydenta, mieszkańca Żor, od którego prezydent kupił działkę w 2006 roku za kwotę 95 tys. zł i właściciela spółki z Żor zajmującej się wykonawstwem remontowo-budowlanym, która budowała prezydentowi dom przy ul. Zakątek i której prezydent przekazał 1,5-hektarową działkę przy ul. Owocowej w Osinach w ramach zabezpieczenia należności dla spółki. Wartość działki oszacowano na kwotę ponad 600 tys. zł. Odczytano także dotychczasowe zeznania świadków.

  Po prawie 2 godzinach rozprawa się zakończyła. - Kolejną wyznaczam na 28 stycznia na godzinę 10. Trzeba tę sprawę już powoli kończyć - powiedział sędzia referent Jarosław Wodzyński.
  Wówczas mają być przesłuchani kolejni dwaj świadkowie, w tym żona mieszkańca, od którego prezydent kupił działkę oraz osoba z księgowości spółki zajmującej się wykonawstwem remontowo-budowlanym z Żor.

  Przypomnijmy, o nieprawidłowościach w maju zeszłego roku donieśli do prokuratury agenci z Centralnego Biura Śledczego i postawili prezydentowi łącznie siedem zarzutów.

  Prokuratura z Wodzisławia zweryfikowała informacje i postawiła akt oskarżenia dotyczący czterech zarzutów, a trzy odrzuciła.
  Zdaniem prokuratury Waldemar Socha w swoich oświadczeniach zataił fakt posiadania nieruchomości zabudowanej domem, zarzuty dotyczą też zaniżenia wartości jednej nieruchomości oraz faktu posiadanych zasobów pieniężnych i zobowiązań finansowych wobec spółki.

  Akt oskarżenia trafił pod koniec września zeszłego roku do sądu w Żorach. 5 marca tego roku sędzia Jarosław Wodzyński rozpatrywał wniosek obrony o umorzenie postępowania karnego w sprawie naszego prezydenta Waldemara Sochy. Wobec jednego czynu z 28 kwietnia 2006 roku umorzono postępowanie. Jednak wobec 3 innych: z 28 sierpnia 2006, 22 grudnia 2006 i 27 kwietnia 2007 nie uwzględniono wniosku obrony. To one są rozpatrywane na rozprawach sądowych (do tej pory odbyły się już trzy). Prezydentowi zarzuca się m.in. to, że zataił informacje o posiadaniu pewnej sumy pieniędzy i zaniżył wartość pewnej nieruchomości.

  Pierwsza rozprawa sądowa miała się odbyć 24 maja tego roku, ale ze względu na chorobę sędziego referenta przełożono ją na 19 czerwca. Wówczas udało się jedynie odczytać akt oskarżenia i dotychczasowe zeznania oraz przesłuchać jednego ze świadków z Urzędu Wojewódzkiego. Po 1,5 godziny rozprawa się zakończyła. Druga rozprawa sądowa odbyła się 4 października. Wtedy zostali przesłuchani dwaj świadkowie: pracownice z Urzędu Wojewódzkiego i z Urzędu Skarbowego w Żorach. Po 50 minutach rozprawa się zakończyła. Trzecią rozprawę wyznaczono na 29 listopada, na której w czasie prawie 2 godzin udało się przesłuchać trzech świadków. Dwaj kolejni będą przesłuchani 28 stycznia 2013 roku.

  Obrońcami prezydenta Sochy są: Jacek Błachut, adwokat z Krakowa, a także Henryk Stabla - adwokat z Jastrzębia i Zbigniew Ćwiąkalski, pierwszy minister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska, dziś adwokat z Krakowa.

  Prezydent nie zgodził się na robienie mu zdjęć. Zdjęcia mamy tylko z sali rozpraw.
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Katowice mają podziemny dworzec autobusowy[ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO]
  *Bytomianie dziękują TVN za materiały patolgię [ZOBACZ, Z CZEGO CHCĄ BYĆ DUMNI

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama