Ważne
  Bierecki: Polityka, SKOK-i i finanse światowe

  Bierecki: Polityka, SKOK-i i finanse światowe

  Grzegorz Bierecki

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Grzegorz Bierecki w czasach szkolnych i studenckich - w latach 80. - założyciel i członek m.in. Federacji Młodzieży Szkolnej i NZS.W maju 1988 roku współorganizował
  1/2
  przejdź do galerii

  Grzegorz Bierecki w czasach szkolnych i studenckich - w latach 80. - założyciel i członek m.in. Federacji Młodzieży Szkolnej i NZS.

  W maju 1988 roku współorganizował strajki studenckie w Gdańsku. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu w podzespole ds. nauki i szkolnictwa wyższego. Działacz i pracownik NSZZ Solidarność. W polityce pojawił się jeszcze raz - w wyborach w 2011 roku wystartował do Senatu jako bezpartyjny kandydat z listy PiS w Białej Podlaskiej, uzyskując mandat senatora.

  Najbardziej znany jako twórca i założyciel Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych w Polsce. Od 11 lat jest członkiem Światowej Rady Unii Kredytowych (WOCCU) z siedzibą w Madison (USA); należy do niej 100 krajów. W 2011 roku jednogłośnie został wybrany pierwszym wiceprzewodniczącym WOCCU. ©arc.

  SKOK-i mają własny system gwarantowania depozytów, który nawet w kryzysie bardzo dobrze sprawdził się w praktyce. W ciągu tych wielu lat nikt nie stracił w SKOK-ach ani złotówki
  Z Grzegorzem Biereckim, przewodniczącym Rady Nadzorczej Krajowej SKOK, rozmawia Mariusz Urbanke
  Dwadzieścia lat temu reaktywowano w Polsce Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, które nawiązują do tradycji słynnych kas Franciszka Stefczyka jeszcze z XIX wieku, niezwykle popularnych w okresie międzywojennym poprzedniego stulecia. Pojawiają się opinie, że w tym krótkim okresie staliście się tak mocni, że zagroziliście bankom komercyjnym. Gdzie tkwi tajemnica tego sukcesu?

  Od samego początku najważniejszy był dla nas człowiek. A to oznacza, że po prostu od początku działaliśmy dla ludzi, a nie przeciwko nim, jak to ma teraz miejsce w związku z innymi instytucjami finansowymi, które przeżywają w wielu krajach świata ciężkie chwile. My stworzyliśmy powszechnie dostępną instytucję całkowicie odmienną od typowych instytucji finansowych działających w Polsce. Śmiało można powiedzieć, że stworzyliśmy nowoczesną instytucję, której celem nie jest uzyskiwanie zysku, lecz tworzenie korzystnej oferty usług dla członków spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Jesteśmy organizacją samopomocy kredytowej i to właśnie dostępność oraz powszechność naszych usług decyduje o sukcesie, jaki osiągnęliśmy w tym dwudziestoleciu. Z ogromną satysfakcją zawsze powtarzam, że bardzo wielu ludziom pomogliśmy w realizacji ich zamierzeń finansowych. Dla wielu byliśmy ostatnią deską ratunku.

  SKOK-i oferują wyższe niż w bankach oprocentowanie oszczędności i niższe niż w bankach odsetki przy kredytach. Skąd bierze się ta różnica?
  Z faktu, że nie musimy pracować na zysk dla jednego właściciela. To znaczy, że może być mniejsza marża, mniejsze koszty utrzymania instytucji. Natomiast zysk, który w normalnej instytucji finansowej zabiera właściciel, a jest to zysk niebagatelny - proszę spojrzeć choćby na ostatnie wyniki dużych komercyjnych banków - u nas trafia do wszystkich członków kasy spółdzielczej. W praktyce daje to możliwość wyższego oprocentowania lokat i depozytów, niższego zaś kredytów.

  Wygląda jednak na to, że teraz przyszły gorsze czasy dla SKOK-ów. Z końcem października 2012 r. SKOK-i zostały objęte państwowym nadzorem finansowym. Komisja Nadzoru Finansowego pisze, że w ostatnich kilkunastu latach SKOK-i ugruntowały swoją pozycję na lokalnych rynkach. Jednak jednocześnie zobowiązuje SKOK-i do przeprowadzenia audytu zewnętrznego, czyli gruntownego prześwietlenia ich kondycji finansowej oraz uruchamia adres mejlowy skok@knf.gov.pl, na który członkowie kas mogą zgłaszać wątpliwości i postulaty. Jak te wszystkie informacje przetłumaczyć zwykłemu Kowalskiemu - czy SKOK-i rzeczywiście mają mocną i bezpieczną pozycję, czy też coś do tej pory ukrywały i po państwowej kontroli wyjdą takie rzeczy, że nadzór Kasy pozamyka?
  Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe służą swoim członkom bardzo dobrymi ofertami usług finansowych dopasowanych na każdą kieszeń od wielu lat i cieszą się ogromnym zaufaniem Polaków. Gdyby nie SKOK-i, wiele osób zostałoby skazanych na lichwę. To oczywiste fakty. Ma pan rację, że SKOK-i ugruntowały swoją pozycję na lokalnych rynkach. Wejście pod nadzór KNF niczego tutaj nie zmieni. Podobnie, jak przywołane przez pana audyty. Dla SKOK-ów to żadna nowość, albowiem od lat takimi audytami są objęte, a ich sprawozdania są jawne i dostępne, przedstawiane na grupach członkowskich, wykładane przed Walnymi Zgromadzeniami. Kto chciał poznać wyniki, nie miał z tym najmniejszych problemów. Z kolei uruchomiony przez KNF adres mailowy to nic innego, jak pewien rodzaj księgi skarg i wniosków. To praktyka stosowana wobec wszystkich uczestników rynku finansowego.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   Mateusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 11

   Kiedyś niedoceniane i gardzone teraz rozkwitają. Sam sceptycznie nastawiony do nich byłem ale z czasem się przekonałem. Obecnie oszczędności trzymam w Skoku Chmielewskiego dobry procent wiesz że...rozwiń całość

   Kiedyś niedoceniane i gardzone teraz rozkwitają. Sam sceptycznie nastawiony do nich byłem ale z czasem się przekonałem. Obecnie oszczędności trzymam w Skoku Chmielewskiego dobry procent wiesz że pieniądze nie popłyną do Hiszpanii czy innego kraju by ratować matki banki i tak powinno być.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tracą dobra

   imc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 37

   dyplomatycznie i z tradycji i założenia ---cacy .ZYczylo by sie aby trwało tak jak kazanie biskupa SKWORCA i urzeczywistnienie sie tego.Nie ma idealnych rozwiązań ,życzę utrzymania sie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama