Smolorz: Każdy ma swojego Spyrę

  Smolorz: Każdy ma swojego Spyrę

  Michał Smolorz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Smolorz: Każdy ma swojego Spyrę

  ©arc.

  Wszyscy mamy aniołów stróżów, którzy strzegą nas ode złego i powstrzymują, gdy stawiamy krok ku przepaści. Mamy też swoich diabłów-kusicieli, którzy akurat odwrotnie: stoją nieustannie przy uchu i podpowiadają, co złego uczynić. Każdy też ma swojego Spyrę, który narodził się i żyje tylko po to, aby programowo się z nami nie zgadzać.
  Smolorz: Każdy ma swojego Spyrę

  ©arc.

  Anioła stróża dostajemy od urodzenia, szatan-kusiciel objawia się po ukończeniu siódmego roku życia (od kiedy liczą się grzechy). Ale przypisany nam Spyra objawić się może w każdym czasie, zarówno w latach młodzieńczych, dojrzałych, jak i w starości.

  Kim jest nasz osobisty Spyra? Zsyłają go niebiosa, gdy ulegamy podszeptom szatana, nie słuchamy anioła stróża i wkraczamy na złą drogę, skutkiem czego zagrożony jest byt państwa i społeczeństwa. On ma nas powstrzymać i nawrócić na jedynie słuszną drogę prawdy.

  Takim osobistym Spyrą jest praojciec wszystkich Spyrów, czyli wicewojewoda Piotr Spyra - on odnalazł swoje powołanie w niezgadzaniu się z Jerzym Gorze-likiem i ostrzeganiu świata, jakim zagrożeniem są Gorzelikowe zamysły. Kiedyś był nauczycielem, potem próbował sił jako funkcjonariusz Urzędu Kontroli Skarbowej (taki śląski Eliot Ness), aż wreszcie trafił na Gorzelika i teraz już spełnia swe właściwe prawdziwe posłannictwo.

  Ja też mam swojego Spyrę. Mój Spyra nazywa się Jerzy Runge, na co dzień jest profesorem w Zakładzie Geografii Społecznej Wydziału Nauk o Ziemi UŚ. Ale prawdziwe powołanie odkrył dopiero po trzydziestu z górą latach udręki ze studentami - teraz już wie, że przyszedł na świat nie po to, by uczyć cudze dzieci, ale by ostrzec narody o Smolorzowej wredności i głosić ją światu rano, wieczór, we dnie i w nocy.

  Przed tygodniem przeprowadził na łamach DZ precyzyjny wywód naukowy. Wyszło mu, że Smolorz stwarza takie zagrożenie dla świata jak niegdyś Pol Pot.

  Jeśli ktoś z PT Czytelników nie pamięta, kim był ów Pol Pot, to przypomnę: dyktator Kambodży w latach 70. ubiegłego wieku, który swojemu narodowi zgotował krwawą łaźnię i zarżnął ponad 2 miliony ludzi. Wysyłał na nich wyćwiczone oddziały Czerwonych Khmerów, aby maczetami ścinali wszystkie napotkane głowy, zwłaszcza te, które umiały czytać i pisać, a nie daj Boże coś więcej. Ocaleli jedynie chłopi-analfabeci, uznani za ostatnią zdrową tkankę narodu i bazę do budowania nowego społeczeństwa. Do dziś w Kambodży gdzie tylko koparka wgryza się w ziemię, tam wszędzie wyłażą stosy bezimiennych czaszek.

  Tak profesor Runge wyobraża sobie przyszłość Górnego Śląska, jeśli Smolorz w porę nie zostanie powstrzymany i dorwie się do czegoś więcej niż felieton w regionalnej gazecie.

  Oto mamy prawdziwy dyskurs akademicki, głos naukowca z belwederskim patentem na mądrość. Ale nie ironizujmy, przecież nie można wykluczyć, że gdzieś głęboko tkwią we mnie nieujawnione pokłady szaleństwa, w swoim czasie wezmą górę nad rozwagą i roztropnością, a wtedy śląskie miasta spłyną krwią niewinnych. Nie zauważyli tego moi świętej pamięci rodzice, nie zauważyła żona towarzysząca mi od 35 lat, ani dzieci, ani wnuki, ani Czytelnicy moich wypocin. Dostrzegł to dopiero Jerzy Runge i chwała mu za to - trudno się dziwić, że widzi i wie więcej niż inni, przecież jest moim osobistym Spyrą, po to został posłany, aby zapobiec nieszczęściu.

  Sprawy nie należy lekceważyć, przecież może mieć rację, tak jak mogą mieć rację profesorowie głoszący sztuczną mgłę nad Smoleńskiem, albo ci, którym wyszło, że brzoza była z betonu, albo że samolot był pełen trotylu, albo że świat powstał w siedem dni. Ileż to razy uznawano kogoś za fantastę, a potem się okazywało, że słuszność była po jego stronie? Nie bagatelizujmy więc teorii Rungego.

  Sam profesor tak jeszcze po ojcowsku dał mi wykład z kindersztuby i na koniec niczym suro-wy, acz sprawiedliwy sędzia, pokazał żółtą kartkę. Czyli nie skreśla mnie do końca, daje szan-sę poprawy i nawrotu na drogę prawdy. Odetchnąłem z ulgą: jest jeszcze dla mnie jakieś miejsce na tym łez padole, mogę zwalczyć swe słabości i nie dopuścić do wyzwolenia drzemiących w podświadomości demonów. A Śląsk ma szanse przetrwać i uniknąć losu Kambodży. Napomniany przez mojego Spyrę postanowiłem wziąć się za siebie. I za to - stosując zaproponowane przez adwersarza zasady bon tonu - z serca dziękuję PANIE JURKU.

  Michał Smolorz
  publicysta

  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Katowice mają podziemny dworzec autobusowy[ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO]
  *Bytomianie dziękują TVN za materiały patolgię [ZOBACZ, Z CZEGO CHCĄ BYĆ DUMNI

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (27)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bravo Panie Smolorz, ...

   Persona non grata (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 4

   SPYRA (czytaj niezgoda programowa) jest ogółem działalności mającym na celu odniesienie jakichś korzyści przez cenzurującego. Rozpowszechnianie informacji niepełnych (prawda selektywna) oraz...rozwiń całość

   SPYRA (czytaj niezgoda programowa) jest ogółem działalności mającym na celu odniesienie jakichś korzyści przez cenzurującego. Rozpowszechnianie informacji niepełnych (prawda selektywna) oraz błędnych (kłamstwo) powoduje pożądaną manipulację światopoglądu lub poziomu świadomości. Prowadzi to do ograniczenia prawa do wypowiedzi jednej osoby bądź instytucji przez inną, również przez państwo podstawowych praw człowieka – prawa do wolności słowa i wolności prasy.

   Ich bin der Wahrheit verpflichtet, wie ich sie jeden Tag erkenne, und nicht der Beständigkeit.
   - Mahatma Gandhi -

   Nicht das Wissen ist berührend, sonder seine Werte.
   Interesuje mnie przyszłość, bo tam zamierzam spędzać resztę życia, dlatego Teraz mogę powiedzieć że Unia Europejska nie powinna składać się z państw o różnej narodowości tylko z narodowości Historycznych, nawet jeżeli UE będzie liczyło kilkadziesiąt narodowości to tylko wówczas będzie można dojść do porozumienia i wspólnoty Unii Europejskiej!!!

   Viva Silesia Heimat – Viva Europa Vaterland - oznacza koniec czystek etnicznych na tle rasowym, narodowym i kościelnym!!!!!!
   Pyrsk, …
   Ślůnzok nie Polok, bo nie podciep,
   Pozdrawiam / Best regards/ Mit freundlichen Grüßenzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ślązakowskie roztrojenie jaźni?

   GLIWICZANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 10

   Achim/Forsztat/Ślonzok (i jeszcze Angelusilesius) - dyskutujesz sam ze sobą? To ciekawe.
   Nie wiem, czy wszyscy internetowi bojownicy oberschlesien tak mają, ale wygląda nato, że duża część z nich.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Antyśląskie wycie gliwiczanina

   Forsztat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 3

   Chopie ,ty mosz jakeś fobie ,ciebie uratuje yno Ślonzkie Trójmiasto ,Rybnik ,Toszek ,abo lubliniec ,a co tam je to wiysz ,tam sie wybier apartamynt bez klamek. Jak byś chciou wiedziec to my wszyscy...rozwiń całość

   Chopie ,ty mosz jakeś fobie ,ciebie uratuje yno Ślonzkie Trójmiasto ,Rybnik ,Toszek ,abo lubliniec ,a co tam je to wiysz ,tam sie wybier apartamynt bez klamek. Jak byś chciou wiedziec to my wszyscy wtorych wymiyniorz to godomy miyndzy sobom na Forum ,po Ślonzku .Bojownicy ,to może w twojim gorolskim uebie, bo my som u Siebie na Gornym-Ślonzku ,a ty przyjezny z tam-tyndy ,to możesz yno czytać i podziwiać Narod Ślonzki i jego piykno szkryflano Godka.Jak byś miał trochę kultury ,to byś nie obrażał gospodarza u Siebie , ale ty nawet tego nie wierz ,bo ci Bozia niy dała rozumku. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Runge...zajmij sie pan gyografiom stepow za Bugiem....

   Achim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 7

   O ile wiem to należałoby stworzyc tam nowe województwo rusko-polskie...kaj bydymy ściepywac takich ćiuli...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Runge...zajmij sie pan gyografiom stepow za Bugiem....

   Achim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 7

   O ile wiem to należałoby stworzyc tam nowe województwo rusko-polskie...kaj bydymy ściepywac takich ćiuli...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szmalec ze szpyrkom

   kuchcik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 10

   dzisiej praje zech robiou szmalec i jak zech juz miou wszysko fajnie w tygliku na piecu to merknouch ize szpyrka tam jakos maszkytnie szczylo i skoko - smioc mi sie zachciauo bo mi sie zaros tyn...rozwiń całość

   dzisiej praje zech robiou szmalec i jak zech juz miou wszysko fajnie w tygliku na piecu to merknouch ize szpyrka tam jakos maszkytnie szczylo i skoko - smioc mi sie zachciauo bo mi sie zaros tyn pszipadek spomniou;)zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kuchcik i wytopiany szmalec ,

   Forsztat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 10

   musza Ci pedzieć że miołeś w tyj szpyrce dużo wody Ślonzki ,beztoż Ci tak szpyrka tak szczylała ,a nawet w przyszłości tyj Ślonzki wody bydzie coroz wiyncy ,to Ci możno zacznie ta szpyrka...rozwiń całość

   musza Ci pedzieć że miołeś w tyj szpyrce dużo wody Ślonzki ,beztoż Ci tak szpyrka tak szczylała ,a nawet w przyszłości tyj Ślonzki wody bydzie coroz wiyncy ,to Ci możno zacznie ta szpyrka wyskawiwać poza tyn Ślonzki Tyglik ,oby jak noj pryndzy .Uważej na ta Szpyrka i niy zapomnij dodac potym do tego Ślonzkigo szmalcu cebuli Autonomiczny Ślonzki .Pyrsk zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   topiynie szpyrki w goglach

   szwager_z_laband (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 9

   Pierona!, no tosz nowy pszipadek momy!!
   Niydos ze szpyrka szczylo i skoko w tym tygliku to jeszcze i ktos do niyj wody dolywo bo chce coby pyrskauo po oczach. Som take szpece od lonia wody, ale...rozwiń całość

   Pierona!, no tosz nowy pszipadek momy!!
   Niydos ze szpyrka szczylo i skoko w tym tygliku to jeszcze i ktos do niyj wody dolywo bo chce coby pyrskauo po oczach. Som take szpece od lonia wody, ale zeby do szmalcu wody dolywac to juz pszesada jak pieron.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szwager, poleku,

   Forsztat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 7

   przeczytej to jeszcze roz , tam żodyn do tego tyglika wody Ślonzki niy dolywoł,trocha ji tam boło już w srodku w tyj szpyrce ,beztoż łona szczylała i wyskakiwała z tego Ś. tyglika, a bryle do tego...rozwiń całość

   przeczytej to jeszcze roz , tam żodyn do tego tyglika wody Ślonzki niy dolywoł,trocha ji tam boło już w srodku w tyj szpyrce ,beztoż łona szczylała i wyskakiwała z tego Ś. tyglika, a bryle do tego wytopianio ,to sie już som domyśl.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szwager, poleku,

   Forsztat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 7

   Jak bydziesz dobrze inerpretowoł ta przenośnia ,to sie kapniesz że łon ty wody Ślonzki niy dolywoł ,bo łona była już w środku w tyj szpyrce ,zanim jom wciepnoł na tyn teraźniyjszy tyglik...rozwiń całość

   Jak bydziesz dobrze inerpretowoł ta przenośnia ,to sie kapniesz że łon ty wody Ślonzki niy dolywoł ,bo łona była już w środku w tyj szpyrce ,zanim jom wciepnoł na tyn teraźniyjszy tyglik (Ś.wymiyszany ), a bryle na łocach to musioł mieć,tak i tak. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szwager, poleku,

   Forsztat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 21

   Jak dobrze przeczytosz to uon niy dolywoł żodny wody Ślonzki ,yno jom troszka mioł w tyj szpyrce DRINY,jak jom potym pokroł i wciepnoł na Tyglik ,to szczylała ,a nawet wyskokiwała. dobrze z...rozwiń całość

   Jak dobrze przeczytosz to uon niy dolywoł żodny wody Ślonzki ,yno jom troszka mioł w tyj szpyrce DRINY,jak jom potym pokroł i wciepnoł na Tyglik ,to szczylała ,a nawet wyskokiwała. dobrze z interpretoj ta przenośnia ,to je dobrze naszkryflane.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jeszcze konsek szpyrki

   szwager_z_laband (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

   jak widza ktos mi chce juzas padac co znaczy "dobrze interpretowac" - a dyc tamte czasy sie skonczouy:)

   To se neda pane "Hawranek"

   ;)

   pyrsk!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szwager i śpioncy Hawranek

   Forsztat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 7

   ja , tamte czasy sie skonczouy ale u Ślonzokow ,niy u gorolow. Jak Hawranek sie uopjoł piwska Pilznera to usnou w hajźlu ,wuazi tam Szwejk i godo-,pane Hawranek ,tu se nespi ,tu se ziga.Pyrsk !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rok sie konczy, a kaj ta biolo-czyrwono ferajna, no kaj ?

   hr.Dracula (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 12

   jw.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na szczęście Spyry nie są niesmiertelne

   Nieboszka Polska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 16

   Moja diagnoza nie jest, lub moze jest optymistyczna. Pokolenie Runge, Musiołów, Marków musi normalnie przeminąć a oni sami muszą ustąpić miejsca na tej ziemi wykształconym hitorią a nie...rozwiń całość

   Moja diagnoza nie jest, lub moze jest optymistyczna. Pokolenie Runge, Musiołów, Marków musi normalnie przeminąć a oni sami muszą ustąpić miejsca na tej ziemi wykształconym hitorią a nie historyjkami. Spyra zaś , śmieśniejszy już nie będzie. No chyba że jego talent satyryczny przestanie być potrzebny wojewodzie. Wtedy "Gwiazda" będzie musiał zacumować do nowego portu- u Palikota i SLD jeszcze go nie widzielizwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Fulosz jak Smolorz.

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 49

   Ośmieszanie i kpiny z biednego Spyry, który podkreśla polskość Śląska jest nie na miejscu. To lekko zawoalowane szyderstwa z Polski. W połączeniu z poprzednimi komentarzami Pana Smolorza o tym, że...rozwiń całość

   Ośmieszanie i kpiny z biednego Spyry, który podkreśla polskość Śląska jest nie na miejscu. To lekko zawoalowane szyderstwa z Polski. W połączeniu z poprzednimi komentarzami Pana Smolorza o tym, że Śląsk nie jest multi-kulti, to podważanie rządów polskich na Śląsku. To pachnie... pachnie jak intelektualny napalm o poranku... hehehe Apokalipsa 2020. Niy widza innyj możliwości.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oj Smalcorz Smalcorz

   jo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 23

   Skacz już z ta mową nienawiści święta idą ;p

   Zdjęcie autora komentarza
   Speck

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 14

   Spyra powinien zmienic nazwisko na Spyrski
   a jego nowy ruch ktory zapowiada powinien sie nazywać: "Jeszcze bardziej polski Śląsk"

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama