Ważne
  Województwo śląskie czeka wiele chudych lat

  Województwo śląskie czeka wiele chudych lat

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Województwo śląskie czeka wiele chudych lat

  ©Arkadiusz Gola

  499 mln 568 tys. 965 zł - to nie kumulacja w najbliższym losowaniu totolotka, ale planowana na koniec roku wartość zadłużenia województwa śląskiego! 17 grudnia sejmik ma przyjąć budżet na 2013 rok. M.in. z powodu kosztów budowy Stadionu Śląskiego sytuacja finansowa województwa jest niemal krytyczna, ale na posiedzeniu sejmikowej komisji budżetu radni nie poparli żadnej z poprawek, która mogłaby przynieść oszczędności.
  Województwo śląskie czeka wiele chudych lat

  ©Arkadiusz Gola

  Pakiet poprawek, które pozwoliłyby na ograniczenie wydatków o 80 mln zł złożył radny Solidarnej Polski Michał Wójcik. - Przede wszystkim zasugerowałem, aby wstrzymać się z planowaniem budowy dachu na Stadionie Śląskim, który sprawił, że jesteśmy pośmiewiskiem całej Polski - mówi Wójcik. W projekcie budżetu radny wytknął szereg, jego zdaniem, zbyt kosztowynych pozycji. - Nie rozumiem też, czemu na promocję herbu i znaku graficznego województwa trzeba wydać aż 270 tys. zł, 10 tys. na monitoring mediów, a na puchary marszałka aż 35 tys. zł. Niby kwoty niewysokie, ale razem wychodzi całkiem duża suma.

  Z taką argumentacją nie zgadza się przewodniczący komisji Grzegorz Wolnik z PO. - Było to populistyczne zagranie, a radny Wójcik najchętniej wszystko ciąłby o 50 procent. Puchar fundowany przez marszałka nie może być przecież wielkości kieliszka do wódki - obrazowo przekonuje Wolnik i dodaje: - Też nie jestem entuzjastą budowy dachu na Śląskim, ale jak się powiedziało "a", to trzeba dokończyć inwestycję.

  - Przedstawiony przez nas projekt to i tak efekt ogromnych cięć. Rezygnacja z budowy dachu na stadionie byłaby megaabsurdem skoro za kilka dni dostaniemy ekspertyzę - mówi z kolei marszałek śląski Adam Matusiewicz.

  Zdaniem MichałaWójcika budżet województwa jest jednak i tak zbyt "rozpasany". - Kryzys w Europie, a my nie zaciskamy pasa - twierdzi radny. Jeszcze gorszy ma być 2014 rok. - Wtedy tylko obsługa zadłużenia będzie kosztować ok. 1o0 mln zł. Nie wiem, czy województwo udźwignie taki ciężar - mówi Małgorzata Ochęduszko-Ludwik, przewodnicząca sejmikowej komisji zdrowia.

  W budżecie województwa śląskiego na 2013 roku na Stadionie Śląskim zaplanowano wydatki na 44 etaty. - To chore. Przecież Stadion jest cały czas budowie, a i tak podatnicy płacą już obecnie za 28 etatów - mówi radny Michał Wójcik z Solidarnej Polski. To tylko jeden ze stadionowych paradoksów.

  - Kolejna niezrozumiała sprawa dotyczy opłat za energię. Czemu na niefunkcjonującym obiekcie trzeba na nią wydać w 2013 roku aż 900 tysięcy złotych? - pyta Piotr Czarnyno-ga, radny PiS z Komisji Budżetu sejmiku województwa śląskiego.
  - Utrzymanie całego s tadionu kosztować nas będzie w ciągu roku ok. 6 mln zł. Kwoty te wzrosną po jego otwarciu. To może lepiej cały czas go budować - ironizuje radny, podkreślając, że żaden samorząd w Europie nie utrzymuje takiego giganta.
  Jego zdaniem sprawą powinna zająć się komisja rewizyjna, by określić odpowiedzialność kolejnych zarządów województwa za podejmowanie błędnych decyzji dotyczących tej inwestycji. Stadion jest kulą u nogi budżetu województwa i spuścizną po poprzednikach obecnego marszałka Adama Matusiewicza, który od dwóch lat próbuje zjeść żabę. I twierdzi, że inwestycja zostanie dokończona.

  Kryzys zapukał już do drzwi Polski i niedawne optymistyczne prognozy przestają być aktualne. Do tego ważą się losy unijnego budżetu, z którego możemy dostać mniej pieniędzy niż zapowiadali politycy. Tymczasem województwo śląskie inwestuje tak, jakby było Szwajcarią, a nie wielkim kosztem zrestrukturyzowanym regionem, który wciąż nie znalazł pewniejszego od górnictwa źródła utrzymania. Ani budowane Muzeum Śląskie, ani Stadion Śląski nie będą przedsięwzięciami superdochodowymi i warto mieć to na uwadze myśląc o wydatkach budżetowych.

  - W budżecie na 2013 rok widzę wiele dziur. Jedna z najpoważniejszych dotyczy remontów dróg wojewódzkich, a to też zadanie marszałka. Tymczasem zarezerwowana w budżecie kwota wystarczy na remont zaledwie 7 km drogi. Gdybyśmy nie budowali dachu na Śląskim, to moglibyśmy te 79 mln zł przeznaczyć właśnie na ten cel. Poza tym o 30 mln zł obcięto wydatki na kulturę. Pewnie wiele budżetów instytucji z tej branży było na wyrost, ale tak znaczne cięcia stanowią zagrożenie dla ich istnienia - ocenia Czarnynoga.

  Obecny dług województwa śląskiego wynosi prawie pół miliarda złotych. W 2013 roku zaplanowano zaciągnięcie kredytów w wysokości ponad 188 mln zł. Jak czytamy w projekcie budżetu stan zadłużenia nie spowoduje zagrożenia płynności finansowej, lecz w 2014 roku osiągnie on nieprzekraczalną granicę 60 proc. dochodów!

  Zgodnie z prognozą wysokie wpływy województwa z tytułu udziałów w podatkach dochodowych PIT i CIT spowodują, że dochody bieżące będą wyższe niż wydatki, ale dziś nikt nie jest w stanie przewidzieć sytuacji przedsiębiorstw, które też muszą walczyć z kryzysem.

  - Żaden budżet nie jest doskonały, każdy można i należy poprawiać i zawsze można znaleźć jakieś oszczędności. Z mojej analizy wyni ka , że zarząd przygotowując projekt budżetu oparł się na naprawdę ostrożnych szacunkach i nie przeszarżował - uważa Grzegorz Wolnik, radny PO, przewodniczący sejmikowej komisji budżetu.

  Radni opozycji zamierzają jeszcze na sesji plenarnej doprowadzić do zmian w budżecie.

  - Liczę też na refleksję marszałka - dodaje radny Czarnynoga.

  Sytuacja finansowa województwa śląskiego była najlepsza w 2004 roku. Szybko jednak zaczął rosnąć wskaźnik zadłużenia, który wystrzelił w górę w 2009 roku i od tego czasu nieustannie rośnie. To efekt kosztowych inwestycji i coraz większych obciążeń finansowych województwa związanych m.in. z ochroną zdrowia. Kryzys ma się skończyć w 2020 roku, bo dopiero wtedy zgodnie z prognozą obecnego zarządu, zadłużenie ma zostać spłacone.

  Co nas czeka w najbliższych latach


  Czy w 2016 roku czeka nas kryzys finansów publicznych w województwie śląskim? Wtedy dochody województwa mają drastycznie zmaleć.

  Może to czarnowidztwo opozycji, a może po prostu w tym czasie kryzys europejski najsilniej odczują samorządy, których dochody nie są w stanie sfinansować wszystkich zrzucanych na nie zadań. Warto dodać, że do 2020 roku zarząd województwa śląskiego nie zaplanował wzrostu płac w swoich jednostkach.

  Władze województwa stworzyły właśnie projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2014 - 2020, w której bardzo ostrożnie oszacowano wydatki. Oznacza to, że idą ciężkie lata. Kluczowy dla finansów województwa będzie nowy budżet UE, który budzi kontrowersje. O tym ile dostaniemy najwcześniej dowiemy się w styczniu, Zdania wśród głównych "sponsorów" UE - Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji są jednak tak podzielone. Wielu ekspertów mówi nawet o groźbie rozpadu wspólnoty. AGA
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Katowice mają podziemny dworzec autobusowy[ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO]
  *Bytomianie dziękują TVN za materiały patolgię [ZOBACZ, Z CZEGO CHCĄ BYĆ DUMNI

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (15)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DO POŚREDNIAKA!!!

   MBTM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 7

   Dać autonomię temu stadionowi, niech Zarząd Województwa(Matusiewicz,Gorzelik,Spyra) płacą za ten cyrk z własnej kieszeni skoro są tak nieudolni. Ja bym już był bezrobotny po takim cyrku na budowie,...rozwiń całość

   Dać autonomię temu stadionowi, niech Zarząd Województwa(Matusiewicz,Gorzelik,Spyra) płacą za ten cyrk z własnej kieszeni skoro są tak nieudolni. Ja bym już był bezrobotny po takim cyrku na budowie, ale ja jestem robol, a szlachta się bawi ...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tuste lata

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 12

   a kiedy byly te tuste, bo za Polski chyba niy?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 7

   panie gorzałka jak żyć?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dziękuję

   gorzałka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 7

   Niczego jej nie brakuje :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bydzie jeszcze ciynij

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 9

   A kiedy to nadejdą te od dawna zapowiadane "tłuste" lata?
   Pod Polską....?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co tam się wyrabia pod tym zadaszeniem, czy kopułą?

   firiduri (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 9

   Zirankiewitchz. Tu piszą nie tyle o Polsce, co o rządach ludzi z twojego hejmatu, którzy budują "piramidy", by móc pomachać sobie żółto-niebieską faną siedząc na krzesłach w tym samym kolorze.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dramat

   stone (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 6

   Jako mieszkanka Śląska jestem przerażona stanem budżetu regionu. Nie sądziłam, że jest tak źle. 270 tysięcy na promocję herbu, gdy jest tyle ważniejszych rzeczy to straszne. Co za krótkowzroczność.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to tylko konsekwencja jakości waszej władzy

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 4

   A mnie nic nie dziwi, przypominam, że to śląskie lemingi wybierają takich nieudaczników, którzy nic nie umieją dopilnować, a o stadionie to by najchętniej zapomnieli tak samo jak o A1....rozwiń całość

   A mnie nic nie dziwi, przypominam, że to śląskie lemingi wybierają takich nieudaczników, którzy nic nie umieją dopilnować, a o stadionie to by najchętniej zapomnieli tak samo jak o A1. Przyjrzyjcie wreszcie na oczy - we wrocławskim zbudowano ostatnio 4 duże mosty i żaden się nie wali. A będzie jeszcze gorzej bo PKB spada i najgorzej odczują to Ci monotematyczni, z drugiej strony wcale nie dziwią mnie frustracje Częstochowy i Beskidu którzy do wspólnego worka należą, widzą jak śląscy nieudacznicy marnują pieniądze na "śląskie" czy raczej bezsensowne inwestycje.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie dziw się

   BB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 9

   Gorzelowe RAŚiolstwo musi uwłaszczać na czymś swoje plany. Proponuję zaorać ten stadion, dlaczego moje podatki z beskidzkiej, nieśląskiej ziemi mają iść na tą wojewódzkośląską bzdurę? !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   stać nas na drugą irlandię

   Donek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 22

   Stać nas na cud.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   ExSilesiaLux (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 34

   Miałbym propozycję dla "solidarnej polski" aby wstrzymać się z dotacjami na rzecz watykańskiej korporacji.Samo fundowanie szkolnych lekcji indoktrynacji katolickiej, to wielomilionowy wydatek !


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Górny Śląsk !

   Niederschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 8

   Lepsze byłyby lewackie lekcje marksizmu i leninizmu.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A PO tym tylko wazelina

   Adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 22

   Z Biedroniem i Grodzkim jako wykładowcami !


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   STOP czarnej zarazie i jej agenturze !!!

   ExSilesiaLux (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 37

   Wystarczą wasi pedofile w sutannach za wykładowców !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   ExSilesiaLux (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 29

   Lekcje marksizmu i leninizmu ? Chyba marzysz o takich narodowy socjalisto !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama