Menu Region

Prof. Bochenek zrezygnował ze stanowiska w szpitalu na...

Prof. Bochenek zrezygnował ze stanowiska w szpitalu na Ochojcu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Agata Pustułka

39Komentarzy Prześlij Drukuj
Prof. Bochenek zrezygnował ze stanowiska w szpitalu na Ochojcu Prof. Bochenek zrezygnował ze stanowiska w szpitalu na Ochojcu

Operacja prof. Andrzeja Bochenka (© Lucyna Nenow)

Czy będziemy świadkami upadku renomy katowickiej kardiochirurgii? To pewnie zbyt daleko idące stwierdzenie, ale w Górnośląskim Centrum Medycznym, które słynęło z dwóch klinik kardiochirurgicznych, niebawem ma powstać jedna. Trudno tylko powiedzieć, czy to ekonomiczny wymóg, czy niezbyt eleganckie personalne rozgrywki. Jedno jest pewne, w słynnym Ochojcu właśnie dokonują się zmiany, które będą miały ogromny wpływ na przyszłość szpitala.

Szpital w Ochojcu bez profesorskich sław


Szef II Kliniki prof. Stanisław Woś odszedł na emeryturę, a ze stanowiska ordynatora I Kliniki zrezygnował jeden z najwybitniejszych polskich lekarzy, prof. Andrzej Bochenek. To tym profesorom Ochojec zawdzięcza opinię jednego z najlepszych w Polsce ośrodków kardiochirurgicznych. To do nich ustawiały się kolejki chorych z całego kraju.

Kliniki specjalizują się w operacjach by-passów, ale wykonywane są w nich praktycznie wszystkie, oprócz transplantacji, operacje kardiochirurgiczne.

Zgodnie z planami dyrekcji, łączenie klinik ma przynieść oszczędności i będzie związane ze zmniejszeniem liczby etatów. Dyrekcja, bez ostatecznej decyzji Rady Społecznej szpitala, zwróciła się do rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z wnioskiem o połączenie klinik.

Jak twierdzi dyrekcja, powodem proponowanej zmiany "są problemy związane z funkcjonowaniem i organizacją pracy w I oddziale kardiochirurgii", a konkretnie spadek liczby pacjentów i niewykonanie kontraktu z NFZ. Ma to mieć związek "ze sposobem kierowania I oddziałem" .

Rezygnacja prof. Bochenka ma swoją wymowną symbolikę. Jako uczeń prof. Zbigniewa Religi, uczestnik pierwszego w Polsce przeszczepu serca, stworzył w Katowicach klinikę kardiochirurgiczną na światowym poziomie. Otwarcie nowoczesnych sal operacyjnych było wydarzeniem nie tylko w skali regionu, ale i Polski. I Klinika Kardiochirurgii to 26 lat jego życia.
Konflikt interesów?

Nieoficjalnie wiadomo, że obecna rezygnacja ze stanowiska jest efektem nacisków dyrekcji szpitala, która zarzucała prof. Bochenkowi konflikt interesów. (Prof. Bochenek posiada udziały w dużej firmie medycznej PAKS i współuczestniczył w organizowaniu ważnej dla regionu Podbeskidzia Kliniki Kardiochirurgii w Bielsku Białej, należącej do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca).

Ostatnio w Ochojcu liczba pacjentów kardiochirurgicznych zmniejszyła się, ale nie jest to efekt tylko konkurencji w Bielsku, ale powstania także nowoczesnego bloku operacyjnego w Zabrzu i nowoczesnego Oddziału Kardiologii i Kardiochirurgii firmy Euromedic w Katowicach.
1 »
Reklama
39

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

O rany

+90 / -25

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Tyh (gość)  •

Szanowni Państwo - to co sie stało to szczyt i tyle. Nie wymaga komentarza brak szacunku do wieloletniego doświadczenia i zaangażowania. Podobne jest nastawienie naszego społeczeństwa do ludzi w starszym wieku . Zero szacunku

odpowiedzi (0)

skomentuj

System się sprawdził!

+92 / -29

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Pracownik NFZ (gość)  •

Jeszcze kilka lat temu Ochojec nie musiał obawiać się konkurencji i stanowił ośrodek referencyjny dla chorych z całej Polski. Pacjenci ze Śląska czekali w długich kolejkach po 2-3 lata by dostać sie tam na leczenie. Teraz mają wybór. Wielu wybiera Zabrze i coraz częściej Bielsko (ośrodek PAKS ma doskonałe wyniki!). Dostępność w zakresie usług kardiologicznych i kardiochirurgicznych znacznie się poprawiła. I chwała tym wszystkim którzy tego dokonali, a głownie to PAKS złamał monopol profesorski i zniósł kolejki przed gabinetami w Ochojcu. I oto ten cały krzyk!

skomentuj

NFZ gdzie są moje pieniądze

+7 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pacjent (gość)  •

Nie wydolność serca i lekarz rodzinny wiedząc o tym wydał papierek skierowanie do kardiologa , którego do końca roku nie ma! A dlaczego nie ma bo NFZ czyli pracownicy zagrabili na pensje moje pieniądze jak to płacę składkę i nie mam ,pomocy kardiologicznej oddajcie moje pieniądze niech rząd zakaże potrącania mi z emerytury i pójdę sobie prywatnie gdzie kardiolog na mnie będzie czekał nie potrzebuję pośrednika Narodowego Funduszu Zdrowia ,który okrada mnie nie zabezpieczając mi zgodnie z potrzebą kardiologa SOS

odpowiedzi (0)

skomentuj

PAKS wybawcą!!?

+14 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

staszek (gość)  •

PAKS złamał monopol profesorski? A szef I kliniki kardiochirurgii w Ochojcu-prof Bochenek jest też w PAKSie. Profesor Bochenek złamał swój własny monopol? Śmiechu warte, co też chłopie piszesz?
Kardiochirurgia w Bielsku jest od stycznia- to jak możesz pisać o świetnych wynikach w grudniu?
No dobra-płacą ci za to.

odpowiedzi (0)

skomentuj

re pracownik NFZ

+38 / -24

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pacjentka (gość)  •

Czyżby?? Jestem zapisana na do operacji w Ochojcu na kwiecień 2013. Co też pan opowiada?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pan Hilary zgubił swoje okulary

+78 / -19

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Anty Hilary (gość)  •

Ale zawiść i nienawiść z tekstu Hilarego bucha! Rzuca nazwiskami, ale sam swojego nie podał? Pewnie jakiś zgorzkniały i niedorobiony kardiochirurg lub anestezjolog co się do Buszmana do Bielska nie załapał a pani Rogowska traktuje go z buta.
AHP kierowało na zabiegi kardiochirurgiczne do Ochojca tysiące chorych, ale ich operacje były blokowane przez zawistnych kardiochirurgów, którzy czekali na dodatkowe "opłaty" za operacje. Ponieważ nie doczekali się tego "fee" to teraz robią zadymę. A przecież chorzy leczeni i diagnozowani są w AHP za darmo w ramach NFZ i należy im się kontynuacja leczenia w ośrodku referencyjnym - i to nie z powodu powikłań, ale jako standardowe postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne!
AHP było zmuszone w tej sytuacji wybudować własny ośrodek w Bielsku, na który otrzymało grant z UE. Jest to obecnie najnowocześniejszy ośrodek w Polsce z najlepszymi wynikami leczenia kardiochirurgicznego.
W obecnej sytuacji należy spodziewać się, że AHP nie będzie więcej kierować chorych do Ochojca (w dalszym ciągu kierował ok 400-500 chorych rocznie!). Z powodu deficytu chorych na chirurgiach w Polsce, można chorym zaproponować inne miejsca, znacznie lepsze - np nowe sale operacyjne prof. Zembali w Zabrzu lub kardiochirurgie w Krakowie, z którą AHP utrzymuje doskonałe relacje. Na całym świecie, w tym w USA i rozwiniętych krajach UE - takie referowanie chorych jest naturalne, a ośrodki i lekarze referujący chorych są traktowani z dużym szacunkiem. wszędzie, tylko nie w Ochojcu, stąd zaczyna brakowac im chorych! nie zdziwiłbym się, jeśli prof. Bochenek zabierze swoich chorych do innego osrodka (np do Zabrza). Wtedy GCM rzeczywiscie nie bedzie potrzebował drugiej kliniki, bo nie będzie miał chorych!
Co do wyników leczenia w AHP to kontrole NFZ wykazały że są lepsze niż w ośrodkach uniwersyteckich, a koszty dla NFZ są mniejsze. I to tyle na ten temat! niedowiarków zapraszam do czytania danych rejestrów i publikacji NFZ!

skomentuj

Panie Buszman!!

+5 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jasiek (gość)  •

Panie Buszman, panu też radzę gumowy młotek!! Co pan piszesz o jakiś "fee", które rzekomo żądali kardiochirurdzy z Ochojca? Kompletne bzdury-walnij się pan w swoje piersi-całe t o AHP czy PAKS jak zwał tak zwał powstało na pańskich i Bochenka łapówkach plus kapitał z butów Czyża. Oskarża pan kardiochirurgów z Ochojca o łapówki-to po co ich pan zatrudnił? Mógł sobie pan krystalicznie czystych chirurgów wykształcić. Ale tego już pan nie umiesz. To pan jesteś łapówkarz!! Środowisko na szczęście to pamięta mimo waszej z Bochenkiem amnezji.

odpowiedzi (0)

skomentuj

odważny!!

+28 / -19

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

stanisław (gość)  •

może sam się przedstawisz "sługusie" PAKSU, bo twojego nazwiska jakoś nie widać??!! Kilka słów komentarza:jak mawiali starsi ludzie-"na dobrą opinię pracuje się całe życie ale zbrukać jąmożna w jeden dzień"
Pan prof Bochenek jest tego żywym przykładem. Czy mało miał zaszczytów, pieniędzy i uznania w środowisku?? Po co była mu ta komitywa z tym hochsztaplerem Buszmanem, który w efekcia wystawił go do wiatru i nawet publicznie się o profesorze Bochenku źle wypowiada?? Albo z tym drugim "buciarzem" Cz. jak go środowisko nazywa?? Panowie to nie jest fabryka butów!!! To są pacjenci, chorzy ludzie!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Do pana Anty Hilarego

+81 / -46

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Pan Hilary (gość)  •

Na razie AHP panu płaci za takie wypowiedzi, ale pewnie kiedyś skończy.
A co do nowoczesnego leczenia w AHP-chorzy szybko wypisywani po operacjach kardiochirurgicznych w 5,6 dobie czy w dobrej kondycji czy nie, do zaprzyjaźnionego sanatorium w Ustroniu po czym jak ping-pongi wracają z ranami zainfekowanymi i nie zagojonymi do Bielska lub 17 stentów założonych jednemu pacjecntowi (rekord Polski) przez prof Buszmana to jest to nowoczesne leczenie?
A jeśli chodzi o "fee"-to masz rację-całe to AHP zostało za to postawione.
Widzę duże braki wiedzy u pana o imieniu Any i nazwisku Hilary.
Nie wypowiadaj się lepiej, kiedy nie jesteś w temacie. Pozdrawiam sfrustrowany balneolog.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Odejście Bochenka

+81 / -15

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Pan Hilary (gość)  •

Przykro czytać te bzdury, które Gazeta publikuje. Trochę się temu nie dziwię bo w Gazecie pracuje córka prof Bochenka. Oficjalnie pan profesor zrezygnował, ale tak naprawdę dostał propozycję nie do odrzucenia. I temu nie należy się dziwić. Jest współudziałowcem nowo otwartego ośrodka w Bielsku Białej do którego natychmiast po otwarciu w styczniu tego roku skierowano wszystkich pacjentów, którzy do tej pory byli operowani w Ochojcu. Zmusza się pacjentów z okolic Ochojca (Tychy, Dąbrowa, Chrzanów) do operowania się w Bielsku oszukując chorych, że wynika to z uzgodnień administracyjnych.Lekarze w spółce pana profesora są zmuszani przez władze spółki do bojkotu Ochojca pod karą zwolnienia z pracy. Chodzi o to aby szpitalowi w Ochojcu zabrać kontrakt na przyszły rok a pracujących tu fachowców wylać z pracy. Przez ponad 5 lat istnienia spółki AHP pana profesora i pana Buszmana szpital w Ochojcu był zabezpieczeniem kardiochirurgicznym swawoli kardiologów inwazyjnych w AHP. Bo jak inaczej nazwiecie Państwo pracujący zakład hemodynamiki bez szybkiego dostępu do kardiochirurga? Pan profesor często powołuje się na dobro chorego-to jest kpina-jak sobie można wyobrazić skuteczną interwencję kardiochirurgiczną po jatrogennym uszkodzeniu tętnicy w ośrodku kardiologii inwazyjnej AHP odległym 70 km od kardiochirurgii w Ochojcu? Taka partyzantka ze szkodą dla pacjenta trwała przez wiele lat. Lekarze w Ochojcu zabezpieczali "tyłki" Buszmana i Bochenka. Przyjmowało się "knoty" z tamtych hemodynamik żeby nie było "dymu".
Po otwarciu kardiochirurgii w Bielsku zdemontowano z aprobatą i czynnym poparciem Bochenka bardzo dobry zespół kardiochirurgów wykorzystując przede wszystkim ich rynkową przydatność. Często byli to ludzie wyszkoleni w dobrych ośrodkach zachodnich na potrzeby kliniki w Ochojcu, dlatego, że nie były to zupełnie prywatne wyjazdy tych chirurgów, ale to szpital zapewniał ciągłość pracy w trakcie ich nieobecności. "Afera" ta jest wielowątkowa, i należy stwierdzić, że źródłem konfliktu jest prywatna wendetta prowadzona przez AHP Buszmana i Bochenka z klanem Tenderów. Ale nie ulega żadnej wątpliwości, że Bochenek ma to na co sobie w pełni przez swoje krętactwo zasłużył.
"Miałeś chamie złoty róg"- tak można to w skrócie podsumować.
Jeżeli Redakcja Gazety jest zainteresowana większym artykułem na ten temat to służę pomocą. Tylko proszę nie wprowadzać czytelników w błąd pisząc bzdury wynikające z niewiedzy i braku informacji. Pozdrawiam PH

skomentuj

gap

+13 / -25

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ala (gość)  •

niski poziom intelektualny pana Hilarego jest druzgocacy

odpowiedzi (0)

skomentuj

druzgocący poziom!!

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jasiek (gość)  •

no poziom intelektualny "ali" w ogóle nie da się ocenić. Niepełne zdanie to chyba nawet nie poziom przedszkolny.

odpowiedzi (0)

skomentuj

O Bochenku trochę prawdy

+82 / -30

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Pan Hilary (gość)  •

Przykro czytać te bzdury, które Gazeta publikuje. Trochę się temu nie dziwię bo w Gazecie pracuje córka prof Bochenka. Oficjalnie pan profesor zrezygnował, ale tak naprawdę dostał propozycję nie do odrzucenia. I temu nie należy się dziwić. Jest współudziałowcem nowo otwartego ośrodka w Bielsku Białej do którego natychmiast po otwarciu w styczniu tego roku skierowano wszystkich pacjentów, którzy do tej pory byli operowani w Ochojcu. Zmusza się pacjentów z okolic Ochojca (Tychy, Dąbrowa, Chrzanów) do operowania się w Bielsku oszukując chorych, że wynika to z uzgodnień administracyjnych.Lekarze w spółce pana profesora są zmuszani przez władze spółki do bojkotu Ochojca pod karą zwolnienia z pracy. Chodzi o to aby szpitalowi w Ochojcu zabrać kontrakt na przyszły rok a pracujących tu fachowców wylać z pracy. Przez ponad 5 lat istnienia spółki AHP pana profesora i pana Buszmana szpital w Ochojcu był zabezpieczeniem kardiochirurgicznym swawoli kardiologów inwazyjnych w AHP. Bo jak inaczej nazwiecie Państwo pracujący zakład hemodynamiki bez szybkiego dostępu do kardiochirurga? Pan profesor często powołuje się na dobro chorego-to jest kpina-jak sobie można wyobrazić skuteczną interwencję kardiochirurgiczną po jatrogennym uszkodzeniu tętnicy w ośrodku kardiologii inwazyjnej AHP odległym 70 km od kardiochirurgii w Ochojcu? Taka partyzantka ze szkodą dla pacjenta trwała przez wiele lat. Lekarze w Ochojcu zabezpieczali "tyłki" Buszmana i Bochenka. Przyjmowało się "knoty" z tamtych hemodynamik żeby nie było "dymu". Po otwarciu kardiochirurgii w Bielsku zdemontowano z aprobatą i czynnym poparciem Bochenka bardzo dobry zespół kardiochirurgów wykorzystując przede wszystkim ich rynkową przydatność. Często byli to ludzie wyszkoleni w dobrych ośrodkach zachodnich na potrzeby kliniki w Ochojcu, dlatego, że nie były to zupełnie prywatne wyjazdy tych chirurgów, ale to szpital zapewniał ciągłość pracy w trakcie ich nieobecności. "Afera" ta jest wielowątkowa, i należy stwierdzić, że źródłem konfliktu jest prywatna wendetta prowadzona przez AHP Buszmana i Bochenka z klanem Tenderów. Ale nie ulega żadnej wątpliwości, że Bochenek ma to na co sobie w pełni przez swoje krętactwo zasłużył. "Miałeś chamie złoty róg"- tak można to w skrócie podsumować. Jeżeli Redakcja Gazety jest zainteresowana większym artykułem na ten temat to służę pomocą. Tylko proszę nie wprowadzać czytelników w błąd pisząc bzdury wynikające z niewiedzy i braku informacji. Pozdrawiam PH

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pani NIK(t)

+86 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Dr Judym (gość)  •

Dyrektorem szpitala GCM od 2 lat jest pani Rogowska, która przyszła z NIku. Nie posiada ani doświadczenia, ani wykształcenia potrzebnego do pełnienia tej funkcji. Mówi o oszczędnosciach, ale kupiła już aparat MRi (rezonans magnetyczny) za rekordową cenę 6 mln pln (taki sam prywatny szpital może zakupić za za połowe ceny). ta sama pani dyrektor zatrudnia swojego kolegę (też z NIK, dyrektora na ceglanej) oferując mu wynagrodzenie 12 000 pln miesięcznie plus premia 3000 pln. Za co tak wysokie wynagrodzeni? ano za prowadzenie badań naukowych! Czy wreszcie ktoś zrobi porządek z tymi przekretami? Kto za nimi stoi?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Konflikt interesów, ale nie dla wszystkich?

+80 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Hanys (gość)  •

Dyrektor Medyczny GCM w Ochojcu posiada dużą prywatną klinikę i ambulatorium kardiologiczne tuż za rogiem szpitala. Czy nie jest to konflikt interesów dla GCM? Czemu to nikomu nie przeszkadza?

skomentuj

Prywatna praktyka za rogiem

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

staszek (gość)  •

Jaka tam praktyka? Dyr Wita nawet cewnikowania nie umie zrobić, taki kardiolog jak z koziej d..y trąbka, jaka konkurencja, nie przesadzajcie!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Niedowiary

+14 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Tbi (gość)  •

Jak to moZliwe - tylko w tym kraju , nie szanuje sie ludzi doswiadczonych

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dziękujemy Panie Profesorze

+15 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pacjent (gość)  •

Profesor Bochenek stworzyl ten oddzial, dbal o niego, w latach 90 walczyl o pieniadze na sprzet.
Szkoda, ze stamtad odchodzi. Ale wazne tez, ze zostanie w regionie!
Dziekujemy za Ochojec Panie Profesorze!

odpowiedzi (0)

skomentuj

święte krowy

+18 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

besty (gość)  •

Powinni w końcu zrobić porządek z tymi lekarzami w Niemczech czy Angli jak lekarz chce pracować w publicznym szpitalu to ma zakaz prowadzenia pracy prywatnie a u nas prowadzą prywatne gabinety i kierują do publicznych szpitali gdzie sa zatrudnieni

odpowiedzi (0)

skomentuj
« 2
Reklama
Reklama