Rzeźba Gwarka stanie na rynku w Tarnowskich Górach

  Rzeźba Gwarka stanie na rynku w Tarnowskich Górach

  Krzysztof Szendzielorz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na tarnogórskiej starówce pojawi się rzeźba. Ma przedstawiać gwarka, czyli górnika. Gwarkowie jeszcze na początku XX wieku wydobywali w mieście rudy srebra i są nieodłączną częścią historii Tarnowskich Gór.
  Jak będzie wyglądała figura? Jeszcze dokładnie nie wiadomo. Dowiemy się tego po zakończeniu konkursu, jaki właśnie ogłosili miejscy urzędnicy. Swoje projekty gwarka mogą zgłosić do 16 grudnia zarówno zawodowi artyści, jaki i rzeźbiarze amatorzy. - Formuła konkursu jest dość otwarta. Mogą wziąć w nim udział zarówno mieszkańcy Tarnowskich Gór, jak i całego regionu - mówi Monika Trzcionkowska z tarnogórskiego ratusza.


  Dodaje, że już pierwsi zainteresowani konkursem do urzędu się zgłosili i prosili o szczegółowy regulamin. W nim zaś możemy przeczytać, że figura gwarka ma mieć od 1,2 do 1,5 metra wysokości. Rzeźba będzie pierwszą z wielu, składających się na cały system promocji turystycznej.

  - Pierwszą figurę chcielibyśmy ustawić u zbiegu ulic Krakowskiej i Tylnej. Ma kierować turystów na rynek - wyjaśnia Monika Trzcionkowska.

  Najlepsze prace mogą liczyć na nagrody pieniężne. Całkowita pula nagród wynosi 7 tys. zł, a za pierwsze miejsce komisja może przyznać 4 tys. zł i realizację projektu. Komisja może zmienić wysokość nagród, jeśli na przykład uzna, że więcej projektów należy wyróżnić. Może się też zdarzyć, że najlepszy projekt ma tak wysoką wartość artystyczną, że zasługuje na wyższą nagrodę. Rzeźba gwarka według zwycięskiego projektu zostanie postawiona w przyszłym roku. Szczegółowe informacji o konkursie można uzyskać pod nr. tel.: 32 393-38-47.
  *Niesamowity Dreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
  *Ślązacy zazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama