Ważne
  Cztery województwa z obu stron granicy będą wspólnie działać

  Cztery województwa z obu stron granicy będą wspólnie działać

  Witold Kożdoń

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wczoraj w Zamku Cieszyn uroczyście podpisano akt założycielskiego Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TRITIA. Utworzyły go województwo śląskie, województwo opolskie, kraj morawsko-śląski w Republice Czeskiej oraz samorządowy kraj żyliński w Republice Słowackiej.
  - Jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia, choć być może jego znaczenia jeszcze sobie nie uświadamiamy. Wierzę, że dzisiejsze porozumienie pozwoli nie tylko kontynuować dotychczasową współpracę, ale też rozwijać ją na nowych obszarach - mówił Juraj Blanár, przewodniczący kraju żylińskiego.

  Europejskie ugrupowania współpracy terytorialnej to instytucje ponadnarodowe tworzone na terytorium Unii Europejskiej.
  Ich celem jest ułatwianie współpracy w celu wzmocnienia spójności ekonomicznej i społecznej przygranicznych regionów.TRIT-IA to pierwsze tego typu ugrupowanie w Polsce. Przygotowania do jego powstania zajęły trzy lata. Ich ukoronowaniem stało się podpisanie aktu założycielskiego. - Czekaliśmy na ten dzień bardzo długo. Mieliśmy chwile zwątpienia, ale udało się pokonać trudności. Zdążyliśmy na ostatnią chwilę, za to w dobrym momencie. Mamy bowiem ponad rok na przygotowanie się do pozyskiwania funduszy z nowego europejskiego budżetu - mówił Adam Matusiewicz, marszałek województwa śląskiego.

  Zapewnił przy tym, że TRITIA nie będzie konkurencją dla działających na polsko-czesko-słowackim pograniczu euroregionów. - Euroregiony współpracują transgranicznie w skali mikro, natomiast europejskie ugrupowania współpracy terytorialnej zajmują się współpracą całych, nieraz bardzo dużych regionów. TRITIA będzie aplikować o pieniądze, na które nie mielibyśmy szans, nie podpisując tego porozumienia - tłumaczył marszałek.

  A na czym przygraniczna współpraca skoncentruje się w pierwszej kolejności? - Jednym z takich obszarów będzie ochrona środowiska. Powietrze nie zna granic, a nasze aglomeracje w znaczący sposób przyczyniają się do zanieczyszczeń atmosfery.

  Szanse na rozwiązanie problemu dają tylko wspólne wysiłki - mówi Miroslav Novak, hetman kraju morawsko-śląskiego.

  - Skupimy się też na transgranicznym transporcie publicznym, który obecnie niemal nie istnieje. Chcemy jednak, by w przyszłości pociągi i autobusy swobodnie przekraczały nasze granice - dodaje marszałek Matusiewicz.
  *Niesamowity Dreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
  *Ślązacy zazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jeszcze nikomu się niczego nie udało załatwić z opolskim

   wrocławiak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   O jak w tym interesie jest Opolskie to z góry mówię, że będzie kapitulacja- ostatnio Wrocław zaproponował, że może obsługiwać komunikacyjnie szynobusami Nysę i nie doczekał się odpowiedzi, tak samo...rozwiń całość

   O jak w tym interesie jest Opolskie to z góry mówię, że będzie kapitulacja- ostatnio Wrocław zaproponował, że może obsługiwać komunikacyjnie szynobusami Nysę i nie doczekał się odpowiedzi, tak samo było z transgraniczną linią do Jesenika, Opole się uparło, że nie będzie współpracować i puści skład z Opola- finał łatwy do przewidzenia- zamknięcie połączenia. I tak jest w każdej kwestii - totalna olewka i zasada nie, bo nie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nareszcie...się zbliżamy!

   OBSERWATOR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

   Duża i ważna dla Euroregionu(!)sprawa. Pgratulować i życzyć skcesów we wzajemnej współpracy!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tratata

   vitek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   Uwieżę jak zobaczę pociągi polskie i czeskie na " koleii miast " czyli Bielsko - Cieszyn - Frydek . Może jedna firma autobusowa obsługująca obie części Cieszyna , powiat cieszyński ,region...rozwiń całość

   Uwieżę jak zobaczę pociągi polskie i czeskie na " koleii miast " czyli Bielsko - Cieszyn - Frydek . Może jedna firma autobusowa obsługująca obie części Cieszyna , powiat cieszyński ,region trzyniecko jabłonkowski i karwiński.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama