Ważne
  Dotacje na czyste Mazowsze

  Dotacje na czyste Mazowsze

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Cały czas są szanse na zdobycie dofinansowania z Unii Europejskiej na projekty na Mazowszu
  Dotacje na czyste Mazowsze
  Do końca grudnia 2012 r. można będzie składać wnioski w ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski konkursie pod hasłem "Ochrona powierzchni ziemi". O dofinansowanie mogą się ubiegać w nim projekty poświęcone tworzeniu i rozwojowi systemów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, co w wielu gminach naszego regionu wciąż jest jeszcze pieśnią przyszłości. Konkurs dotyczy więc tworzenia systemów segregacji odpadów powiązanych z ich odbiorem. Szanse na dofinansowanie mają też projekty związane z edukacją ekologiczną w regionie.

  Jest o co powalczyć, bo maksymalna suma unijnego dofinansowania na jeden projekt to aż 1 mln zł, a nie może być ono mniejsze niż 200 tys. zł. Ważnym warunkiem konkursu jest wymóg, że projekty muszą zostać zrealizowane do końca 2014 r.

  Z charakteru konkursu wynika, że mogą w nim uczestniczyć przede wszystkim jednostki samorządu terytorialnego albo ich związki oraz podmioty, które na zlecenie samorządów wykonują usługi, Państwowe Gospodarstwo Leśne i zakłady opieki zakontraktowane z NFZ.

  Z pewnością jednak beneficjentami poszczególnych projektów będą nie tylko ich bezpośredni wykonawcy, ale też wszyscy mieszkańcy regionu.

  Wsparcie dla osób bez pracy lub zagrożonych zwolnieniem z powodów leżących po stronie zakładu pracy ma z kolei na celu konkurs, w którym nabór wniosków rozpocznie się 21 stycznia 2012 r. Można będzie w nim zgłaszać projekty, których celem będzie organizacja staży i praktyk zawodowych przygotowujących do podjęcia pracy w nowym zawodzie oraz poradnictwo psychologiczne dla bezrobotnych. Przewiduje się także jednak bardziej wymierne formy pomocy, jak np. jednorazowy dodatek mobilnościowy dla osoby, która uzyska zatrudnienie w odległości powyżej 50 km od miejsca zamieszkania, albo pokrywanie kosztów zatrudnienia uczestnika projektu u nowego pracodawcy. Ciekawym pomysłem może być też jednorazowy dodatek motywacyjny dla osoby, która uzyska zatrudnienie w nowym miejscu pracy za wynagrodzeniem niższym niż u dotychczasowego pracodawcy.

  W konkursie mogą się także znaleźć projekty poświęcone wsparciu dla osób chcących podjąć działalność gospodarczą. Osoba objęta takim programem będzie mogła liczyć na uzyskanie do 40 tys. zł na rozwój firmy i wsparcie pomostowe nawet przez rok od momentu rozpoczęcia działalności. W konkursie mogą wziąć udział wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych, chyba że prowadzą one działalność gospodarczą.

  To tylko dwa przykłady działań, z których jeszcze można skorzystać. O tym, jak i gdzie szukać kolejnych szans na unijny sukces, piszemy w ramce obok.

  Warto spróbować!

  Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama