Szanse dla bezrobotnych

  Szanse dla bezrobotnych

  Polska

  Polska

  Szanse dla bezrobotnych
  Cały czas są szanse na zdobycie dofinansowania z Unii Europejskiej na projekty w Łódzkiem
  Szanse dla bezrobotnych
  Jeszcze do 19 grudnia Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi przyjmuje wnioski w konkursie na projekty służące "aktywizacji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym". Do rozdysponowania jest pula dotacji w wysokości 5,5 mln zł, przy czym minimalna wartość projektu to 50 tys. zł, a środki unijne mogą pokryć nawet 100 proc. planowanych kosztów. Co ciekawe, jednym z dodatkowych warunków konkursu jest wykorzystanie rozwiązań już stosowanych w innych krajach.


  Dofinansowanie mogą otrzymać projekty wpływające na rzecz integracji społeczno-zawodowej, np. poprzez tworzenie centrów i klubów prowadzących taką działalność czy organizację kursów i szkoleń, umożliwiających podniesienie lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Unijne środki mogą być także przeznaczone na rozwijanie umiejętności społecznych niezbędnych na współczesnym rynku pracy i poradnictwo psychologiczne. Przewiduje się także wsparcie dla tworzenia i funkcjonowania pozaszkolnych form integracji społecznej młodzieży - mogą to być np. świetlice środowiskowe prowadzące zajęcia terapeutyczne dla młodzieży połączone z poradnictwem zawodowym i pośrednictwem pracy. Ciekawymi projektami mogą też być te przewidujące wspieranie wolontariatu jako formy przygotowującej do podjęcia zatrudnienia, m.in. poprzez zapewnianie wsparcia szkoleniowego i doradczego dla wolontariuszy.

  Do końca roku otwarty jest też w łódzkim urzędzie pracy konkurs na projekty mające na celu wsparcie osób pozo-stających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy. Na koniec października do rozdysponowania była w nim jeszcze kwota blisko 7 mln zł. O unijne dofinansowanie mogą się ubiegać projekty przewidujące m.in. organizację warsztatów oraz szkoleń z zakresu technik aktywnego poszukiwania pracy, wsparcie psychologiczno-doradcze dla osób wchodzących i powracających na rynek pracy. Środki mogą być też wykorzystane do organizacji szkoleń podnoszących lub uzupełniających kwalifikacje zawodowe, stażów i praktyk zawodowych, a nawet na pokrywanie kosztów zatrudnienia osób objętych projektami. Ciekawą formą wspierania zatrudnienia może być też tzw. podnoszenie mobilności geograficznej osób bezrobotnych. Zwykle osoba taka, podejmując pracę w odległości ponad 50 km od miejsca dotychczasowego zamieszkania, może liczyć na finansową zachętę do podjęcia takiej operacji.

  To tylko dwa przykłady działań, z których jeszcze można skorzystać. O tym, jak i gdzie szukać kolejnych szans na unijny sukces, piszemy w ramce obok. Warto spróbować!

  Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama