Jak reklamować nabyty w sklepie towar? [PORADNIK DZ]

  Jak reklamować nabyty w sklepie towar? [PORADNIK DZ]

  Jadwiga Jenczelewska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Spytaj ekspedientkę, czy będzie można zwrócić towar do sklepu
  1/2
  przejdź do galerii

  Spytaj ekspedientkę, czy będzie można zwrócić towar do sklepu ©arc.

  Jeszcze 10 lat temu klienci mieli do dyspozycji znakomitą furtkę. Jeśli jakiejś pani nie spodobało się futro z norek, które jej kupił ukochany, mogła je - niewdzięczna - zwrócić do sklepu. Trzeba było tylko zrobić to do 5 dni od zakupu i oddać je wraz z paragonem. Takie były przepisy.
  - Skutek był taki, że klienci traktowali sklepy jak wypożyczalnię dóbr wszelakich - mówi ekspedientka ze sklepu handlującego męską odzieżą. - Kiedyś przyszedł do nas pan w piątek przed swoim weselem, kupił garnitur na ślub, a w poniedziałek zjawił się z nim powrotem, twierdząc, że ten fason przestał mu się podobać. Nie było rady - trzeba było przyjąć ubranie i zwrócić pieniądze, choć rękaw nosił wyraźne ślady kontaktu z sałatką majonezową - wspomina pani zza lady.


  Sprzedawcy twierdzą, że proceder kwitł szczególnie pod koniec grudnia. Znaczny odsetek kupowanych gwiazdkowych prezentów - wiele ze śladami użycia - ludzie zwracali do sklepów. Był nawet taki obyczaj, że do podarunku dołączało się paragon, aby obdarowany nie miał żadnych problemów z oddaniem nietrafionego daru.

  - Te czasy skończyły się 10 lat temu, choć część klientów nie chce przyjąć tego do wiadomości i odwołuje się do nieistniejących przepisów zniesionych ustawą z 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności zaszkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (DzU nr 22, poz. 271 z późniejszymi zmianami) - informuje nas osoba dyżurująca w bytomskim biurze Federacji Konsumentów.

  Oczywiście, inaczej rzecz się ma z towarami, które mają jakąś wadę, ale nawet takich nie można oddać z pominięciem zasad prawidłowej reklamacji.

  W jednym z bytomskich sklepów klientka kupiła w lipcu tego roku białe buty na swój ślub. Następnie przyszła zareklamować je w sierpniu, już po weselu. Pokazała, że urwał się jakiś paseczek w jednym bucie.

  Sprzedawca - co nie jest takie częste - natychmiast przyjął reklamację. W ciągu 14 dni buty zostały naprawione. - Skontaktowaliśmy się od razu z producentem i to on wykonał naprawę, bo przecież najlepiej wie, jak fachowo to zrobić - mówi sprzedawca.

  Okazało się jednak, że klientka nie chce tych butów z powrotem. Interesuje ją jedno: chce odzyskać pieniądze, które na nie wydała. - Stwierdziła przy okazji, że naprawa wygląda tak, jakby ktoś te buty zszywał na zapleczu - mówi zdesperowany sprzedawca. - Co mam z nimi zrobić, bo klientka odmawia ich odebrania. Wciąż żąda zwrotu równowartości kwoty, za którą kupiła obuwie. Czy ma do tego prawo? Mam trzymać te buty czy je wyrzucić? A jak potem ta pani powie, że je ukradłem? - zastanawia się nasz rozmówca i prosi o radę.

  Najpierw naprawa lub wymiana towaru na nowy, a potem zwrot gotówki  Katarzyna Kielar, rzeczniczka Inspekcji Handlowej w Katowicach:

  Reklamować możemy każdy nabyty przez nas towar, który jest niezgodny z umową, to znaczy jest wadliwy lub nie posiada właściwości i cech określonych w umowie.

  Powyższe reguluje ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej i zmianie kodeksu cywilnego. W celu złożenia reklamacji o niezgodności towaru z umową powinniśmy powiadomić sprzedawcę - najlepiej pisemnie - który przez dwa lata odpowiada za wydany nam produkt. Jednak musimy to zrobić przed upływem dwóch miesięcy od dnia, kiedy stwierdziliśmy niezgodność towaru z umową, w przeciwnym razie utracimy nasze uprawnienia, a sprzedawca nie będzie ponosił odpowiedzialności.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama