Nowy prezes PG Silesia z grupy czeskiego EPH

Nowy prezes PG Silesia z grupy czeskiego EPH

PAP

PAP

Po dwóch latach kierowania Przedsiębiorstwem Górniczym Silesia jego prezes Jirzi Pasztika obejmie inne stanowisko w czeskim holdingu EPH, do którego należy zakład. W środę na stanowisku prezesa kopalni zastąpił go Michal Herzman.
Pasztika kierował kopalnią od jej zakupu od Kompanii Węglowej w grudniu 2010 roku. W tym czasie czeski Energetyczny i Przemysłowy Holding (EPH) zainwestował w zakładzie w Czechowicach-Dziedzicach ok. 520 mln zł. Kopalnia podwoiła zatrudnienie, kupiła nowy sprzęt i rozpoczęła wydobycie węgla z nowej ściany wydobywczej. Trwają przygotowania do uruchomienia kolejnej.

Jak tłumaczą przedstawiciele EPH, odejście Pasztiki wiąże się właśnie z zakończeniem nadzorowanego przez niego pierwszego etapu realizacji strategicznych celów PG Silesia.
Kopalnia została zrewitalizowana i rozpoczęła wydobycie z nowej ściany.

"Jirzi istotnie przyczynił się do wznowienia działalności Silesii, która jest pierwszym etapem wieloletniego procesu jej rewitalizacji. Pomógł przekształcić niedochodową kopalnię, która była na skraju zamknięcia, w nowoczesną i efektywną spółkę" - wskazał w środę szef rady nadzorczej czechowickiej kopalni Tomasz David.

Pasztika będzie nadal pracował w EPH, w segmencie EP Industries.

Niedawno PG Silesia poinformowało, że do końca 2013 r. zamierza podwoić wydobycie węgla, uruchamiając drugą ścianę wydobywczą. Podpisano już wart 77,2 mln zł kontrakt na dostawę wyposażenia. Docelowo wydobycie ma wzrosnąć z 5 do 10 tys. ton na dobę, a eksploatacja będzie prowadzona równolegle z dwóch ścian wydobywczych.

Silesia wznowiła wydobycie wiosną tego roku. Drugi etap inwestycji, mający na celu zwiększenie produkcji, obejmuje m.in. przygotowanie do eksploatacji kolejnej ściany. Ponadto zakończony zostanie remont skipu (do transportu na powierzchnię) oraz powstanie podziemny zbiornik węgla o pojemności 5 tys. ton.

Zatrudnienie w kopalni wzrosło z 731 osób w grudniu 2010 r., kiedy inwestor kupił kopalnię od Kompanii Węglowej, do 1520 osób z chwilą rozpoczęcia wydobycia. Docelowo - według wcześniejszych informacji - zakład może zatrudniać 2150 pracowników.

PG Silesia produkuje węgiel kamienny przeznaczony głównie dla sektora energetycznego, ale również specyficzne rodzaje węgla do sprzedaży detalicznej. Spółka eksploatuje głębinową kopalnię Silesia, ok. 30 km od granicy polsko-czeskiej, z zasobami przekraczającymi 500 mln ton węgla. Większościowym właścicielem firmy jest czeski Energetyczny i Przemysłowy Holding, działający, oprócz Czech, także m.in. na Słowacji i w Niemczech. To lider w produkcji ciepła i wicelider w produkcji prądu w Czechach. PAP
*NiesamowityDreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
*Ślązacyzazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

oszusci-bandyci

elwira (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 14

Szkoda, ze nikt nie napisze artykułu o tym jak kopalnia niszczy małych polskich przedsiebiorców, rujnując im i ich rodzinom zycie, poprzez zasypanie ich ciezkiego sprzetu na terenie kopalni. Czesi...rozwiń całość

Szkoda, ze nikt nie napisze artykułu o tym jak kopalnia niszczy małych polskich przedsiebiorców, rujnując im i ich rodzinom zycie, poprzez zasypanie ich ciezkiego sprzetu na terenie kopalni. Czesi robia z Polakam w Polsce co chcą! a prawo polskie oczywiscie stoi po stronie bogatych!!zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo