Górnicze wdowy zakładają firmy, by poprawić swój los

  Górnicze wdowy zakładają firmy, by poprawić swój los

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Od września Kompania Węglowa, a od listopada także Katowicki Holding Węglowy - pomagają wdowom po górnikach stanąć na nogi, usamodzielnić się.
  Każda tragedia w kopalni to kolejne wdowy górnicze

  Każda tragedia w kopalni to kolejne wdowy górnicze ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Marta (imię zmienione) od ponad 20 lat jest górniczą wdową. Było ciężko, ale poukładała sobie życie, a od trzech lat prowadzi sklep spożywczo-przemysłowy. Wystarcza na utrzymanie, ale na rozwój i inwestycje - już nie bardzo. Dzięki pomocy Kompanii Węglowej i Fundacji Rodzin Górniczych dostała w Śląskim Banku Spółdzielczym Silesia kredyt na preferencyjnych warunkach.

  - Kupiłam za te pieniądze auto dostawcze. Mogę rozwozić towar do klientów. To dla mnie naprawdę duża pomoc - podkreśla pani Marta.

  Od września Kompania Węglowa, a od listopada także Katowicki Holding Węglowy - pomagają wdowom po górnikach stanąć na nogi, usamodzielnić się.

  Renata Rokita-Rogala, wiceprezes Śląskiego Banku Spółdzielczego Silesia w Katowicach, z którym spółki węglowe i fundacja podpisały umowę, wychwala zalety kredytu: - Jest oprocentowany na 3 proc. w skali roku. Istnieje możliwość umorzenia jednej czwartej zobowiązania, o ile jest ono spłacane regularnie i działalność gospodarcza, na którą został zaciągnięty, jest nadal prowadzona. Możliwa jest też roczna karencja w spłacie kwoty głównej. A to przy rozruchu firmy jest bardzo ważne. Zabezpieczeniem kredytu są kaucje złożone przez spółki węglowe.

  Wysokość preferencyjnego kredytu dla wdów to 50 tys. zł. W uzasadnionych sytuacjach można wnioskować o 75 tys. zł. Czas kredytowania to 60 miesięcy.

  Do tej pory preferencyjne kredyty zaciągnęły dwie górnicze wdowy. Kolejne zostały przeszkolone, m.in. przez pracowników banku, i zastanawiają się nad założeniem własnych firm.

  - Te panie zostały pokrzywdzone przez los i są bardzo ostrożne w podejmowaniu decyzji. A my informujemy je o potencjalnych zagrożeniach. Jednak ostateczną decyzję muszą podjąć samodzielnie - podkreśla wiceprezes Renata Rokita-Rogala.

  W Kompanii Węglowej o kredyty mogą się starać także byli pracownicy niezdolni do świadczenia pracy, na rencie inwalidzkiej lub znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej. W Holdingu - tylko wdowy, które jednak mogą scedować możliwość wzięcia kredytu na jedno ze swoich dzieci.

  Naukowcy z GIG już kilka lat temu zrekonstruowali i opisali losy rodzin górników, którzy w ciągu ostatnich 20 lat zginęli w kopalniach. Niemal we wszystkich osieroconych rodzinach są lub były dzieci. Aż 66 proc. wdów musi mocno zaciskać pasa. Pieniędzy wystarcza im zaledwie na skromne utrzymanie. Sieroty po górnikach mają ambicje. Ponad połowa studiuje lub do studiów się przymierza.

  Fundacja Rodzin Górniczych powstała w 1997 r. Założyły ją spółki górnicze i kopalnie. Lista sponsorów fundacji to kilkaset pozycji.

  Fundacja utrzymuje się z darowizn i dobrowolnych składek górników. Rocznie rozdziela pomoc wartości ok. 2,5 mln zł. Najwięcej na stypendia dla uczniów i studentów. Fundacja organizuje i dofinansowuje też m.in. letnie kolonie, obozy i wycieczki. Wspiera ją m.in. Jolanta Kwaśniewska.
  *NiesamowityDreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  *HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
  *Ślązacyzazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama