Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół krytykuje Muzeum Śląskie: Scenariusz jednostronny, ideologiczny

Teresa Semik
Tak ma wyglądać jedna z sal Muzeum Śląskiego wg projektu AdVenture
Tak ma wyglądać jedna z sal Muzeum Śląskiego wg projektu AdVenture ARC
Przedstawiciele Kościoła katolickiego zabrali głos w sprawie wystawy historycznej, jaka ma się pojawić w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego. Pisemnie uwagi przekazali marszałkowi Adamowi Matusiewiczowi. Na scenariuszu ekspozycji w zasadzie nie pozostawiają suchej nitki. "W tej wystawie Ślązak jest Ślązakiem tylko pod jednym warunkiem, gdy przestaje czuć i myśleć po polsku" - napisali. A podpisali się pod tym: ks. prof. Jerzy Myszor, ks. dr Damian Bednarski, ks. dr Leszek Makówka, ks. dr Henryk Pyka.

Czytamy w dokumencie także: Otrzymaliśmy scenariusz "poprawny politycznie", zgodny z obowiązującą obecnie modą. W tej wersji projekt wystawy jest bardzo jednostronny, jest raczej projektem ideologicznym, aniżeli propozycją obiektywnej refleksji nad dziejami Śląska.

Przedstawiciele Kościoła odmówili udziału w publicznej debacie, którą marszałek Matusiewicz zorganizował pod koniec października w Katowicach. Dlatego ten sposób wypowiedzenia swojego poglądu na temat kontrowersyjnej wystawy jest ważny.

Księża krytycznie odnieśli się do motta przewodniego wystawy, zaakceptowanego przez jury pod przewodnictwem prof. Ewy Chojeckiej. W narracji scenariusza przewijają się słowa ks. Emila Szramka o narożnikowym charakterze Górnego Śląska (tezy ks. Emila Szramka o Górnym Śląsku jako pomoście, nagrodzie, pobojowisku i narożniku).

Zdaniem księży, autorzy zmieniają jednak sens myśli ks. Szramka, bo on pisał przed wybuchem II wojny, że Śląsk "w przeważającej części jest cmentarzyskiem polskim". Czy proces wynaradawiania z polskości nie zostawił pobojowiska? - pytają. Ich zdaniem bardzo kontrowersyjnie zaprezentowano pogląd o plebiscycie, a była to pierwsza w historii możliwość ekspresji polskiego ducha mieszkańców tej ziemi, co ekspozycja pomija.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Pełny scenariusz wystawy w Muzeum Ślaskim zobaczysz TUTAJ

W propozycji scenariusza panuje chaos, jeśli chodzi o Śląsk Cieszyński. Nie ma, na przykład, mowy o podziale w 1921 roku i wojnie polsko-czeskiej. Poważnym przeoczeniem jest pominięcie twórczości Gustawa Morcinka, najbardziej znanego pisarza Górnego Śląska. Nie ma tam także losów Zaolzia. Podobnie jak nie ma nic o losach blisko milionowej mniejszości polskiej na Zaodrzu, czyli na terenach Górnego Śląska, które pozostały w Niemczech po 1921 roku.

Księża zwracają uwagę na słowo "repatriacja", którym określa się usuwanie Polaków ze wschodnich regionów Polski. Tym samym terminem należy posługiwać się przy procesie usuwania Niemców z Ziem Zachodnich. Jedno i drugie było przymusowym wysiedleniem, albo - używając języka niemieckiego - wypędzeniem.

W sprawie dalszych losów Muzeum Śląskiego nic nie wiadomo. Marszałek Matusiewicz milczy w tej sprawie. "Dziennik Zachodni" jako pierwszy podniósł problem, że wystawa w proponowanym kształcie jest nie do przyjęcia.

ZGADZASZ SIĘ ZE STANOWISKIEM KOŚCIOŁA NA TEMAT SCENARIUSZA MUZEUM ŚLĄSKIEGO? ZABIERZ GŁOS W DYSKUSJI


*Niesamowity Dreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
*Ślązacy zazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kościół krytykuje Muzeum Śląskie: Scenariusz jednostronny, ideologiczny - Dziennik Zachodni